Toto je dôvod, prečo sa prehnane sebavedomým ľuďom tak darí
- 7:07 26.06.2022
- Londýn

Ľudia, ktorí sú príliš sebavedomí často dostanú to, čo chcú.
Zdá sa, že spoločnosť častokrát viac odmeňuje ľudí, ktorí sú prehnane sebavedomí. Prečo sa ľuďom s tak veľkým sebavedomím darí viac? Zrejme je to preto, že ľudí, ktorí sú presvedčení o svojich vlastných schopnostiach, ostatní považujú za talentovanejších, než v skutočnosti sú.
Príliš sebavedomí jednotlivci majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú povýšení, stanú sa vodcami organizácií či dokonca štátov. Zatiaľ čo na druhej strane, ľudia, ktorí si nie sú tak istí svojimi schopnosťami, sú hodnotení ako menej kompetentní, než v skutočnosti sú.
Sebavedomie dokáže oklamať aj ostatných
Štúdia vedcov z University of Exeter and Newcastle University našla dôkazy pre kontroverznú teóriu o vývoji sebaklamu. Konkrétne potvrdili, že ak úspešne klamete samých seba, tak dokážete lepšie oklamať aj ostatných.
Vivek Nityananda, ktorý je spoluautorom štúdie publikovanej v akademickom žurnále PLOS One, vysvetlil:
„Tieto zistenia naznačujú, že ľudia nie vždy odmeňujú najdokonalejšieho jednotlivca, ale skôr toho, kto trpí najväčším sebaklamom. Myslíme si, že to podporuje evolučnú teóriu sebaklamu. Môže byť prospešné, ak ostatní veria, že ste lepší než je skutočnosťou, a najlepší spôsob, ako to urobiť, je klamať sám seba.“
V samotnom výskume mali študenti ohodnotiť svoje vlastné schopnosti a schopnosti svojich rovesníkov. V porovnaní s ich skutočnými konečnými známkami z predmetu bola takmer polovica príliš sebavedomá (40 %), necelá polovica si nedôverovala (45 %) a zvyšok bol presný pri posudzovaní vlastných schopností.
Pri vzájomnom hodnotení však tí, ktorí boli príliš sebavedomí, dostali od svojich kolegov vyššie hodnotenie. Medzitým tí, ktorí neboli dostatočne sebavedomí, dostali od svojich kolegov nižšie hodnotenie. Je fascinujúce, že výsledky boli rovnako pravdivé na začiatku kurzu, keď sa študenti navzájom takmer nepoznali, ako aj po šiestich týždňoch, keď sa študenti poznali lepšie. Štúdia ukazuje, ako viera vo vlastné schopnosti neovplyvňuje len vás, ale aj ľudí okolo vás, ktorí tiež veľmi rýchlo nadobudnú úroveň vašej sebadôvery.
Prehnane sebavedomí ľudia na vysokých pozíciách nám môžu škodiť
Ako v závere skonštatovali autori štúdie:
„...[keďže] príliš sebavedomí jednotlivci častejšie podstupujú riziká, potom podporovaním takýchto jednotlivcov môžeme vytvárať inštitúcie, ako sú banky, obchodné platformy a armády, ktoré sú tiež zraniteľnejšie voči riziku. Od našich najmenších interakcií až po inštitúcie, ktoré budujeme, môže sebaklam zohrávať významnú úlohu pri formovaní sveta, v ktorom žijeme.“

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.