Gazprom zastavil dodávky plynu firmám Orsted a Shell Energy Europe
- 8:23 01.06.2022
- Kodaň/Londýn/Moskva

Obe firmy odmietli platiť za plyn v rubľoch, ako požaduje Moskva.
Ruský koncern Gazprom od stredy zastavuje dodávky plynu dánskej energetickej spoločnosti Orsted aj britskej firme Shell Energy Europe. Obe firmy totiž informovali Gazprom Export, že nebudú platiť v rubľoch, ako požaduje Moskva. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Zastavanie dodávok sa dotkne aj Nemecka, kam Shell tiež importoval ruský plyn. Nie je jasné, o koľko plynu ide, ale podľa spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA) „je aktuálne zabezpečená bezpečnosť dodávok“. Dodal, že podľa ich informácií „sa to dotkne len malého objemu dodávok, ktoré sa nahradia z iným spôsobom. Pozorne monitorujeme situáciu“.
Gazprom Export uviedol, že Shell nezaplatil za apríl, preto od stredy zastavuje dodávky. Shell potvrdil, že odmietol nové platobné podmienky Gazpromu a dodal, že pracuje na tom, aby mohol naďalej zásobovať svojich európskych zákazníkov plynom z iných zdrojov.
Podľa Orstedu ho Gazprom informoval, že od 6.00 h v stredu ráno zastavuje dodávky. Gazprom podľa dánskej firmy trval na platbách v rubľoch. Orsted uviedol, že nie je k tomu zmluvne zaviazaný a naďalej bude platiť v eurách. Podľa šéfa Orstedu Madsa Nippera situácia podčiarkuje nevyhnutnosť, aby sa Európska únia urýchleným rozvojom obnoviteľných zdrojov energií zbavila závislosti od plynu.
Rozhodnutie Gazpromu zastaviť dodávky pre Orsted neohrozí zásobovanie Dánska plynom. Orsted uviedol, že plyn dokúpi na európskom trhu.
Gazprom v utorok (31. 5.) zastavil dodávky plynu do Holandska a už skôr do Bulharska, Poľska a Fínska, keďže odmietli požiadavku Ruska, týkajúcu sa nového platobného systému.

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil
Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.

Druhý z troch chýbajúcich úsekov D3 by mal stáť okolo 261 miliónov eur
Vo verejnom obstarávaní na výstavbu diaľničného úseku D3 Kysucké Nové Mesto - Oščadnica predložila najvýhodnejšiu ponuku stavebná spoločnosť Skanska SK.

Európsky dôchodok má dostať novú podobu a lepšie využiť svoj potenciál
Európska komisia plánuje predložiť legislatívny návrh pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, pričom má dostať novú podobu.

AZZZ posiela Bruselu otvorený list, nepáči sa jej ukončenie dovozu ruských palív
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR zasiela otvorený list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a eurokomisárovi pre energetiku Danovi Jorgensenovi.

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená
Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra SR.