Na Sibíri sa roztvorili „ústa do pekla“. Ich rast už nič nespomalí
- 20:53 24.05.2022
- Batagaj

Ruskú Sibír poznačil jedinečný prírodný fenomén, ktorý u miestnych vzbudzuje strach. Rast „úst do pekla“ sa už nedá zastaviť.
Obyvatelia ruského vidieka varujú pred „ústami do pekla“, ktoré sa roztvorili na Sibíri. Chýry o prírodnom fenoméne rozšírili poverčiví dedinčania z osídlenia Batagaj v Jakutsku, podľa ktorých ide o pasáž do podzemia.
Skutočnou príčinou vzniku krátera, ktorý spôsobuje prepadávanie zeme, je roztápanie permafrostu na Sibíri. Klesajúci kráter sa podľa miestnych zdrojov čoraz viac rozširuje a pohlcuje zem v najbližšom okolí.
Foto: google.com/maps
Zemina v okolí Batagaju bola trvalo zamrznutá od obdobia pred vyše 2,588 miliónmi rokov, teda doby ľadovej. V 60. rokoch minulého storočia ale na Sibíri došlo k masovému vyklčovaniu lesov, ktoré viedlo k priamemu kontaktu slnečných lúčov so zemou a jej následnému otepľovaniu.
Ľad v zemine sa po deforestácii začal roztápať a zem sa stiahla a prepadla.
Vedci predpokladajú, že následkom globálneho otepľovania môže dôjsť k ďalšiemu výskytu podobných „úst do pekla“ po celom svete. Otepľovanie zemského povrchu pravdepodobne bude viesť k ďalšiemu roztápaniu ľadu v hlbinách a následnému vzniku prepadlísk.
Prvé zmienky o batagajskom kráteri pochádzajú z 80. rokov. V súčasnosti dosahuje dĺžku asi jedného kilometra a hĺbku 86 metrov.
Otvor v zemi na Sibíri odhaľuje vrstvy zeminy staré 120 až 200 tisíc rokov, pričom najstaršie horniny môžu pochádzať až spred 650 tisíc rokov. Podľa všetkého ide o najstaršiu odkrytú vrstvu zeme v Eurázii.
Pohyb prepadliny sa zatiaľ nestabilizoval a v blízkej budúcnosti sa zrejme ani nezastaví. Každý rok narastie v priemere o 20 až 30 metrov. Ak sa naďalej bude takto rýchlo rozrastať, postupne pohltí všetku zem okolo seba, až kým sa nezastaví topenie ľadu pod ním.
Miestnych obyvateľov okrem rozpínania prepadliny desia aj hlasné zvuky, ktoré z miesta počuť až k ich obydliam. Podľa mnohých sa z krátera ozývajú výbuchy, ktorým väčšina pripisuje nadprirodzený pôvod. V skutočnosti môže ísť len o následok lámania zamrznutej zeme vplyvom tepla.
V minulosti sa podniklo viacero výprav zameraných na preskúmanie Batagajského krátera. Geológovia a archeológovia na mieste našli len staré horniny, a žiadne stopy, ktoré by naznačovali prítomnosť „nadprirodzených javov“, hoci verejnosť zaujal objav kostry poníka, ktorý sa datuje približne do obdobia pred 42 tisíc rokmi. Okrem kostí sa v neporušenom stave zachovali aj vnútorné orgány fosílie. Vedcom sa dokonca podarilo odobrať z nich vzorky krvi.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.