• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
18°Bratislava

Žlčové kamene môžu byť prvotným signálom smrteľnej rakoviny

  • 20:11 25.05.2022
  • Svet
Žlčové kamene môžu byť prvotným signálom smrteľnej rakoviny

Štúdia potvrdila spojenie medzi častým typom bolesti a rakovinou.

U pacientov, ktorí trpeli žlčovými kameňmi, je vyššia pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaný duktálny adenokarcinóm pankreasu. Výskum prezentovaný na Digestive Disease Week 2022 zistil, že ľudia s touto bežnou diagnózou mali následne šesťkrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku agresívnej rakoviny. Podľa vedcov to môže byť varovný znak toho, že u pacientov s žlčovými kameňmi môže byť do roka diagnostikovaná rakovina pankreasu.

Duktálny adenokarcinóm pankreasu je najbežnejším typom rakoviny pankreasu a tvorí viac ako 90 percent prípadov. Tento druh rakoviny ja často smrteľný, pretože sa zistí v neskorých štádiách. Marianna Papageorge, vedúca štúdie a výskumníčka v Boston Medical Center, povedala:

„Rakovinu pankreasu je ťažké diagnostikovať a potom sú šance na prežitie mizivé. Naše zistenia naznačujú, že ochorenie žlčových kameňov môže byť spôsob, ako lepšie diagnostikovať tento typ rakoviny – čo znamená, že by sme mohli zachrániť viac životov. Ochorenie žlčových kameňov nespôsobuje rakovinu pankreasu, ale pochopenie jeho spojenia s duktálnym adenokarcinómom pankreasu môže pomôcť v boji proti vysokej úmrtnosti na rakovinu pankreasu tým, že poskytuje príležitosť na skoršiu diagnostiku a liečbu.“

Papageorge pripomína, že do ambulancií sa dostávajú ľudia už v pokročilých štádiách rakoviny pankreasu a ich miera prežitia je nízka. Preto je dôležité rakovinu diagnostikovať skôr a ubezpečiť sa, že pacienti dostanú liečbu. "Toto môže byť kľúčom k lepšiemu pochopeniu ďalších krokov pri skríningu, manažmente a skoršej diagnostike," dodala Papageorge.

Takmer tretina ľudí ignoruje smrteľné príznaky rakoviny. Existujú štyri kľúčové príznaky rakoviny pankreasu. Sú to bolesti chrbta, poruchy trávenia, bolesti žalúdka a strata hmotnosti. Ak ste niektorým z týchto príznakov trpeli dlhšie ako štyri týždne, musíte navštíviť svojho praktického lekára.

Každý, kto má žltačku, zožltnutie kože alebo očí, by mal vyhľadať urgentnú lekársku pomoc. Podľa lekárov je nevyhnutné, aby sa ľudia dozvedeli viac o tejto chorobe, hovorili so svojimi blízkymi a pomohli ukončiť kultúru mlčania okolo najsmrteľnejšieho typu rakoviny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, healthline.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

VČERA - 19:52Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

VČERA - 7:21Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

20:45 03.08.2022Zdravie

Ľudia, ktorí zažili depresiu, mali hyperkonektivitu v oblastiach mozgu, ktoré boli spojené s rumináciou.