• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.6.2022Meniny má Melánia
31°Bratislava

Žlčové kamene môžu byť prvotným signálom smrteľnej rakoviny

  • 20:11 25.05.2022
  • Svet
Žlčové kamene môžu byť prvotným signálom smrteľnej rakoviny

Štúdia potvrdila spojenie medzi častým typom bolesti a rakovinou.

U pacientov, ktorí trpeli žlčovými kameňmi, je vyššia pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaný duktálny adenokarcinóm pankreasu. Výskum prezentovaný na Digestive Disease Week 2022 zistil, že ľudia s touto bežnou diagnózou mali následne šesťkrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku agresívnej rakoviny. Podľa vedcov to môže byť varovný znak toho, že u pacientov s žlčovými kameňmi môže byť do roka diagnostikovaná rakovina pankreasu.

Duktálny adenokarcinóm pankreasu je najbežnejším typom rakoviny pankreasu a tvorí viac ako 90 percent prípadov. Tento druh rakoviny ja často smrteľný, pretože sa zistí v neskorých štádiách. Marianna Papageorge, vedúca štúdie a výskumníčka v Boston Medical Center, povedala:

„Rakovinu pankreasu je ťažké diagnostikovať a potom sú šance na prežitie mizivé. Naše zistenia naznačujú, že ochorenie žlčových kameňov môže byť spôsob, ako lepšie diagnostikovať tento typ rakoviny – čo znamená, že by sme mohli zachrániť viac životov. Ochorenie žlčových kameňov nespôsobuje rakovinu pankreasu, ale pochopenie jeho spojenia s duktálnym adenokarcinómom pankreasu môže pomôcť v boji proti vysokej úmrtnosti na rakovinu pankreasu tým, že poskytuje príležitosť na skoršiu diagnostiku a liečbu.“

Papageorge pripomína, že do ambulancií sa dostávajú ľudia už v pokročilých štádiách rakoviny pankreasu a ich miera prežitia je nízka. Preto je dôležité rakovinu diagnostikovať skôr a ubezpečiť sa, že pacienti dostanú liečbu. "Toto môže byť kľúčom k lepšiemu pochopeniu ďalších krokov pri skríningu, manažmente a skoršej diagnostike," dodala Papageorge.

Takmer tretina ľudí ignoruje smrteľné príznaky rakoviny. Existujú štyri kľúčové príznaky rakoviny pankreasu. Sú to bolesti chrbta, poruchy trávenia, bolesti žalúdka a strata hmotnosti. Ak ste niektorým z týchto príznakov trpeli dlhšie ako štyri týždne, musíte navštíviť svojho praktického lekára.

Každý, kto má žltačku, zožltnutie kože alebo očí, by mal vyhľadať urgentnú lekársku pomoc. Podľa lekárov je nevyhnutné, aby sa ľudia dozvedeli viac o tejto chorobe, hovorili so svojimi blízkymi a pomohli ukončiť kultúru mlčania okolo najsmrteľnejšieho typu rakoviny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, healthline.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

DNES - 7:21Zdravie

Už po desiatich sekundách dokážete zistiť, či sa stanete obeťou smrteľných ochorení. Stačí sa postaviť na jednu nohu.

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

VČERA - 20:56Zdravie

Rakovina pľúc patrí medzi najfatálnejšie typy onkologických ochorení na svete. Včasná diagnostika je kľúčom k zlepšeniu prognózy. Tieto príznaky preto nesmiete ignorovať.

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

20:04 26.06.2022Zdravie

Grilovacia sezóna sa rozbieha a niektoré chyby v úprave mäsa môžu mať pre vás ďalekosiahle následky.

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

19:38 26.06.2022Zdravie

Mnohé sa dá spraviť preto, aby ste posilnili svoju prevenciu pred cievnou mozgovou príhodou. Rovnako si však niektorými aktivitami môžete uškodiť. Tieto škodia najviac.

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

20:10 25.06.2022Zdravie

Tento nenápadný príznak demencie sa môže objaviť 9 rokov pred akýmikoľvek ďalšími príznakmi.