• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 2.7.2022Meniny má Berta
27°Bratislava

Veronika Remišová žiada EK o pružné eurofondové nástroje na riešenie utečeneckej krízy

  • 14:31 21.05.2022
  • Bratislava
Veronika Remišová žiada EK o pružné eurofondové nástroje na riešenie utečeneckej krízy

Podpredsedníčka vlády SR a ministerka pre investície Veronika Remišová vyzvala listom Európsku komisiu (EK) na úpravy kohéznej politiky, ktorá by v čase ruskej agresie proti Ukrajine uvoľnila pravidlá pre využívanie eurofondov.

Krajiny najzasiahnutejšie utečeneckou krízou podľa nej musia mať možnosť pružne využívať európske zdroje na riešenie a zmiernenie dôsledkov. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

Ak by Komisia naše požiadavky vypočula, bolo by to v prospech Slovenska. Účinné riešenia na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou by pružnejšie mohli prijímať všetky ministerstvá, ktoré majú k dispozícii eurofondy,“ ozrejmila Remišová. Nové pravidlá by tiež podľa nej výrazne uľahčili situáciu aj ďalším členským štátom Európskej únie, ktoré čelia kríze v prvej línii. Podotkla, že Ruská agresia proti Ukrajine vyvolala najväčšiu utečeneckú krízu od druhej svetovej vojny.

Remišová preto žiada napríklad o to, aby sa z eurofondov dali financovať aj sociálne dávky a zdravotné poistenie pre utečencov z Ukrajiny. Hovorí o dočasnom riešení do konca roka 2023, keď sa končí aj programové obdobie 2014 – 2020. Okrem toho chce, aby mal Bratislavský kraj viac možností čerpať eurofondy na projekty pomoci utečencom z Ukrajiny.

Na financovanie dôsledkov migračnej krízy navrhuje využiť aj Kohézny fond i možnosť presúvať alokácie medzi jednotlivými operačnými programami. Remišová je tiež za to, aby sa formou grantov umožnilo financovať prevádzkový kapitál pre podniky vrátane veľkých podnikov a podnikov v ťažkostiach. V liste žiada aj o nový balík legislatívnych zmien na umožnenie využívania voľných zdrojov z eurofondov na kompenzáciu inflačného rastu cien tovarov a služieb.

Požiadavky adresovala eurokomisárke Elise Ferreirovej zodpovednej za súdržnosť a reformy a eurokomisárovi pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolasovi Schmitovi. Podľa slov odboru komunikácie MIRRI nadväzuje vicepremiérka listom na iniciatívu desiatich krajín EÚ najzasiahnutejších utečeneckou krízou vyvolanou vojnou na Ukrajine.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré

Nórska firma pracuje na projekte potrubia, ktoré "pochová" CO2 pod dnom mora

DNES - 10:19Ekonomické

Nórska energetická spoločnosť Equinor predstavila projekt výstavby potrubia na prepravu CO2 vyprodukovaného priemyselnými firmami v kontinentálnej Európe a jeho "pochovanie" pod dnom mora.

Rusko: Keďže Cola a Pepsi sú preč, je čas, aby ich nahradila kola Černogolovka

Rusko: Keďže Cola a Pepsi sú preč, je čas, aby ich nahradila kola Černogolovka

DNES - 10:06Ekonomické

Zastavenie predaja americkej Coca-Coly a Pepsi v Rusku po invázii na Ukrajinu prináša nové možnosti domácim producentom.

China Southern Airlines kúpia takmer 100 airbusov, najviac od začiatku pandémie

China Southern Airlines kúpia takmer 100 airbusov, najviac od začiatku pandémie

VČERA - 15:25Ekonomické

Aerolínie China Southern Airlines kúpia takmer stovku lietadiel od európskeho výrobcu Airbus. To znamená najväčšiu objednávku pre čínske aerolínie od začatia pandémie pred viac než dvomi rokmi.

Andrej Doležal: Na obnovu verejných budov pôjde z plánu obnovy 120 mil. eur

Andrej Doležal: Na obnovu verejných budov pôjde z plánu obnovy 120 mil. eur

VČERA - 15:22Ekonomické

Na obnovu verejných, historických a pamiatkovo chránených budov pôjde z plánu obnovy 120 miliónov eur, a to z výzvy vyhlásenej 30. júna.

Banskobystrický kraj vyzýva vládu na zmenu vyplácania z Envirofondu

Banskobystrický kraj vyzýva vládu na zmenu vyplácania z Envirofondu

VČERA - 13:54Ekonomické

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva vládu SR, aby prehodnotila rozdeľovanie financií z Environmentálneho fondu.