• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 6.7.2022Meniny má Patrícia, Patrik
18°Bratislava

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

  • 19:05 20.05.2022
  • Londýn
Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

Rakovina prsníka zďaleka nepatrí medzi výsostne ženské ochorenia. Muži v tejto skupine sú na ňu dokonca dvakrát náchylnejší.

Hoci sa rakovina prsníka spomína predovšetkým v súvislosti so ženskou populáciou, zďaleka sa netýka len žien. Ochorieť na ňu môžu aj muži, pričom jednej skupine hrozí až dvojnásobné riziko.

Výskum publikovaný v Breast Cancer Research informuje, že na rakovinu prsníka sú oveľa náchylnejší neplodní muži. Hoci sa o možných príčinách zatiaľ len špekuluje, zistenie už dnes prispieva k stále nepostačujúcemu výskumu o rakovine prsníka.

„Dôvody tejto spojitosti sú nejasné, a je potrebné preskúmať úlohu mužských hormónov plodnosti na riziko rakoviny prsníka,“ uviedol vo vyhlásení autor Michael Jones z britského Inštitútu výskumu rakoviny. „Veríme, že táto štúdia otvorí dvere ďalšiemu výskumu o skrytých príčinách rakoviny prsníka u mužov, prípadne aj žien.“

Rakovina prsníka sa u mužov vyskytuje len zriedka. Podľa Americkej spoločnosti na liečbu rakoviny menej ako jedno percento všetkých prípadov rakoviny prsníka v USA tvoria mužskí pacienti.

Keďže sa tento typ rakoviny len málokedy vyskytuje u mužov, vedci mu nevenujú priveľa pozornosti, a tak výskum zaostáva. „Príčiny vzniku rakoviny prsníka u mužov sú predmetom dohadov sčasti preto, že je ojedinelá, ale aj preto, že výskumy sú v tejto oblasti len oklieštené.“

Jones spolu s kolegami v rámci výskumu vyspovedal takmer 2000 Britov, ktorým za posledných 12 rokov diagnostikovali rakovinu prsníka. Pýtali sa ich najmä otázky súvisiace s plodnosťou – teda či majú deti, či majú skúsenosť s problémami s počatím alebo či v minulosti vyhľadávali pomoc kvôli takýmto problémom.

Výsledky z prieskumu vedci porovnali s dotazníkmi ďalších 1579 mužov bez diagnózy rakoviny prsníka, pričom zistili, že muži s rakovinou častejšie uvádzali ťažkosti s plodnosťou. Najvyššia miera spojitosti s neplodnosťou sa potvrdila u invazívnej rakoviny prsníka – teda takej, ktorá má schopnosť sa šíriť k ďalším orgánom.

Vedecký tím ďalej zistil, že oveľa viac mužov s rakovinou bolo bezdetných v porovnaní s tými, ktorí rakovinou netrpia. Odborníci však dodávajú, že nejde o osvedčený ukazovateľ, pretože mnohí z nich si dobrovoľne vybrali život bez detí.

„Pre lepšie pochopenie rakoviny prsníka u mužov, a potenciálne žien, a kvalitnejšiu diagnostiku tohto ničivého ochorenia, je potrebné odhaliť spojitosť medzi neplodnosťou a mužskou rakovinou prostaty,“ tvrdí vedúci Oddelenia výskumu, podpory a ovplyvňovania v organizácii Breast Cancer Now Simon Vincent.

„Najviac dúfame, že výsledky, ktoré táto štúdia poskytuje, vezme na vedomie čo najviac mužov, ktorí by sa mohli stretnúť s rakovinou prsníka,“ dodáva Vincent.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, biomedcentral.com, iflscience.com, breastcancer.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 dôvodov, prečo má rozvod horšie následky na mužov ako na ženy

5 dôvodov, prečo má rozvod horšie následky na mužov ako na ženy

VČERA - 19:29Zdravie

Odborná pomoc a podpora priateľov a rodiny môže byť pri rozvode kľúčová.

7 drobných zmien, vďaka ktorým na prechádzke rýchlejšie schudnete

7 drobných zmien, vďaka ktorým na prechádzke rýchlejšie schudnete

VČERA - 9:13Zdravie

Vyťažte z pravidelných prechádzok maximum. Osvojte si týchto 7 tipov, ktoré vám pri nich pomôžu schudnúť.

Táto potravina spôsobuje, že muži po nej lepšie voňajú

Táto potravina spôsobuje, že muži po nej lepšie voňajú

VČERA - 7:11Zdravie

Muži, ktorí jedli túto potravinu, mali podľa žien atraktívnejší pach tela.

K potratom najčastejšie dochádza v týchto mesiacoch. Vedci prinášajú vysvetlenie

K potratom najčastejšie dochádza v týchto mesiacoch. Vedci prinášajú vysvetlenie

11:28 04.07.2022Zdravie

Riziko potratu je v jednej časti roka vyššie. Podľa výskumníkov to súvisí s počasím.

Trápi vás nevysvetliteľná bolesť chrbta? Pozor na túto závažnú diagnózu!

Trápi vás nevysvetliteľná bolesť chrbta? Pozor na túto závažnú diagnózu!

20:07 03.07.2022Zdravie

Bolesť chrbta väčšinou nepredstavuje závažné ohrozenie zdravia. V prípade výskytu týchto príznakov ale treba spozornieť.