• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 25.5.2022Meniny má Urban
21°Bratislava

Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

  • 19:35 14.05.2022
  • Bratislava
Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

Mnohým ľuďom vychádzajú pozitívne PCR testy aj dlho po vymiznutí príznakov.

COVID-19 je stále mimoriadne nákazlivé ochorenie, ktoré u mnohých ľudí môže mať dlhodobé následky. Ak vás však už netrápia silné symptómy a chcete sa čo najskôr vrátiť do bežného života, je frustrujúce, keď vám vychádzajú pozitívne PCR testy.

Objavili sa dokonca správy, že niektorí infikovaní majú opakovane pozitívne testy týždne a niekedy dokonca mesiace po prvom pozitívnom teste. Ako dlho teda môžete mať pozitívne testy na Covid-19? A kedy prestanete byť nákazliví? Tu je niekoľko informácií, ktoré by ste mali vedieť.

Ako dlho môžete mať pozitívne testy po prekonaní COVID-19?

Väčšina ľudí prestane mať pozitívny test do 10 dní od nástupu symptómov alebo od prvého pozitívneho testu. Je však možné, že pozitívne výsledky sa budú ukazovať niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov po infikovaní vírusom.

Je to preto, že fragmenty vírusu môžu zostať v telesných systémoch nejaký čas po nástupe infekcie a testy môžu stále zachytiť tento zvyškový vírus napriek tomu, že človek už nie je nákazlivý. PCR testy sú mimoriadne citlivé, takže na získanie pozitívneho výsledku stačí mať niekoľko vírusových fragmentov Covid-19.

Pacienti, ktorí majú pozitívny PCR test, ale negatívny antigénový test, pravdepodobne majú zvyškovú vírusovú RNA a je nepravdepodobné, že budú nákazliví. Ak však máte pozitívny PCR aj antigénový test, existuje šanca, že by ste mohli byť stále trochu infekční.

V súčasnosti sa zo zákona všetkým osobám pozitívnym na ochorenie nariaďuje izolácia v domácom prostredí. Izolácia trvá po dobu 5 dní od dátumu odobratia vzorky biologického materiálu s pozitívnym výsledkom alebo odo dňa objavenia sa prvých klinických príznakov ochorenia u osoby, pokiaľ sa počas posledných 24 hodín tejto doby u osoby nevyskytli príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť.

Počas 10 dní by ste sa mali vyhýbať stretnutiam s osobami, ktoré patria do rizikových skupín a infekcia koronavírusom u nich môže mať ťažký priebeh. Dôkazy naznačujú, že väčšina pacientov s Covid-19 je infekčná nie dlhšie ako 10 dní po objavení sa symptómov. Mnohí však už po piatich dňoch nie sú nákazliví pre ostatných.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v decembri 2021 poznamenala, že ľudia sú najviac infekční jeden až dva dni pred nástupom symptómov a počas dvoch až troch dní po nástupe príznakov.

Hoci ľudia môžu mať pozitívny test až tri mesiace po zotavení sa z infekcie, výskum CDC naznačuje, že „vírus schopný replikácie nebol spoľahlivo obnovený a infekčnosť je nepravdepodobná“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, metro.co.uk, gavi.org, korona.gov.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Britskí vedci použili úpravu génov na zvýšenie vitamínu D v paradajkách

Britskí vedci použili úpravu génov na zvýšenie vitamínu D v paradajkách

VČERA - 7:42Veda

Britskí vedci použili technológiu na úpravu génov s cieľom vytvoriť obohatené paradajky so zvýšeným obsahom vitamínu D.

Vesmírna loď Starliner po prvý raz úspešne pristála na ISS

Vesmírna loď Starliner po prvý raz úspešne pristála na ISS

8:21 21.05.2022Veda

Bezpilotná vesmírna loď Starliner spoločnosti Boeing sa v piatok večer vôbec po prvý raz úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), informuje agentúra DPA.

Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

9:04 13.05.2022Veda

Vedcom sa podarilo identifikovať príčinu vzniku rakoviny pankreasu.

Na Marse sa odohrajú veľké zmeny. Bývalý šéf NASA prezradil, čo čaká Červenú planétu

Na Marse sa odohrajú veľké zmeny. Bývalý šéf NASA prezradil, čo čaká Červenú planétu

9:47 28.04.2022Veda

Bývalý vedúci amerického leteckého a vesmírneho úradu opísal spôsob, akým môže ľudstvo prispieť k obrovským zmenám na Marse.