Premiér: Slovensko je pripravené čeliť obdobným obštrukciám s plynom ako Poľsko

Ruský Gazprom oznámil zastavenie dodávok plynu do Poľska a Bulharska.
Slovensko je pripravené čeliť obdobným obštrukciám ako Poľsko. Platby za nakúpený plyn bude ruskému plynárenskému koncernu Gazprom realizovať naďalej v eurách. Na sociálnej sieti to v reakcii na zastavenie dodávok zemného plynu do Poľska uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).
„Rusko využíva ropu a plyn ako nástroj na presadzovanie svojich imperialistických záujmov, ktoré vyvrcholili útokom na Ukrajinu a páchaním vojnových zločinov na jej území,“ povedal.
Slovenský plynárenský priemysel má podľa neho s ruským Gazpromom uzavretý dlhodobý kontrakt a platby za nakúpený plyn bude realizovať naďalej v eurách v zmysle dohodnutých pravidiel a odporúčaní Európskej komisie. „Západnú jednotu a solidaritu Rusko nezlomí,“ skonštatoval Heger. Zdôraznil, že Európska únia sa musí čím skôr zbaviť energetickej závislosti od Ruskej federácie.
Gazprom v utorok informoval, že od stredy (27. 4.) zastaví dodávky plynu do Poľska a Bulharska.

M. Šutaj Eštok: Hlas-SD chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov
Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ
Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

Premiér sa poďakoval pracujúcim, sviatok práce označil za mimoriadne dôležitý
Sviatok práce, ktorý sa oslavuje 1. mája, je „mimoriadne vážny a dôležitý“ štátny sviatok.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

Hnutie Slovensko: Právo veta v EÚ je kľúčové, no nesmie viesť k neflexibilite
Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.