Ako vypestovať hrášok v črepníku
- 9:23 21.04.2022
- Bratislava

Experti ponúkli niekoľko jednoduchých rád a tipov na to, aby ste si hrášok vedeli vypestovať v črepníkoch pokojne aj na balkóne či terase.
Hrášok patrí medzi najobľúbenejšie druhy zeleniny a jeho sadenie často býva prvou vecou, ktorú si záhradkári vôbec vyskúšajú. Samotný hrášok nie je taký náročný na pestovanie a ani na starostlivosť, takže to zvládne asi každý, no výhodou je aj to, že na jeho pestovanie nepotrebujete záhradu či skleník. Dokážete si ho vypestovať aj v črepníkoch a pokojne aj na vašom balkóne. Experti z Gardeningetc teraz priniesli niekoľko tipov, ako si jednoducho vypestovať hrášok práve v črepníkoch.
Výhodou hrášku je, že nevyžaduje veľa miesta, preto je vhodný aj pre pestovanie v črepníkoch. Je tu ale niekoľko vecí, ktoré by ste pri pestovaní mali dodržiavať. Hrášku prospieva pravidelné slnečné svetlo, ale neprospieva mu horúco. Optimálne teploty pre jeho rast sú 15-24°C, ale môže rásť aj v rozmedzí 7-27°C. Má rád vlhkú a neutrálnu, prípadne mierne zásaditú pôdu.
Pri pestovaní v črepníku zohráva dôležitú úlohu odroda hrášku. Vhodné odrody sú Maestro, Patriot alebo Green Arrow. Pre pestovanie v črepníkoch sú však obzvlášť vhodné trpasličie odrody, napríklad Bingo alebo Misty. Hrášok dosahuje výšku 45-75 cm, čím menej zaťažuje dostupné zdroje. Pri pestovaní zeleniny v kvetináčoch nezabudnite, že kompost rýchlejšie vyschne, takže pozorne sledujte úroveň jeho vlhkosti. To je dôležité pre koreňový systém, zdravie rastlín a struky. Tiež sa snažte nepreťažovať črepníky. Pokúste sa v každom mať maximálne 3-5 rastlín, aby sa hrášok netlačil.
Spolu s drenážou sa uistite, že korene majú dostatok priestoru na rozvoj. Vyberte si čo najhlbšie (30 cm) a široké črepníky. Použite kompost, ktorý zadržiava vlhkosť a nedovoľte, aby vyschol. Vyhnite sa exponovaným miestam a uistite sa, že je vaša terasa či balkón dobre chránený a slnečný, pričom umožňuje dobré prúdenie vzduchu. Materiál črepníkov vyberajte podľa toho, kam ich umiestnite. Plastové sú ideálne na prenášanie (najmä v horúcich dňoch), zatiaľ čo keramické sú skvelé pre teplo a stabilitu kompostu.
Na rozdiel od niektorých iných plodín, starostlivosť o hrášok nezaberie veľa času. Hrášok pravidelne polievajte a udržujte vlhkosť pôdy a kompostu. Zalievajte najmä počas horúcich a suchých dní, taktiež keď sa objavia kvety a púčiky. Postarajte sa tiež o to, aby bol medzi rastlinami dostatok miesta. Počas horúčav hrášok umiestnite do tieňa a ak je to nutné, zbavte sa v buriny v črepníkoch. Dávajte však pozor, aby ste neporušili korene hrášku.
Po zhruba 11 týždňoch (závisí od odrody) skontrolujte hrášok a ak je zrelý, môžete začať so zberom. Zbierajte zdola a presúvajte sa smerom k vrchu rastliny. Používajte obe ruky, aby ste rastliny nevytrhli. S opatrnosťou môžete zberať až do polovice jesene.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI
Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.