• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.5.2025Meniny má Žigmund
15°Bratislava

Centrum Levada: Popularita Putina stúpla, jeho konanie schvaľuje 80 percent Rusov

  • 16:21 31.03.2022
  • Moskva
Centrum Levada: Popularita Putina stúpla, jeho konanie schvaľuje 80 percent Rusov

Putinovo konanie schvaľuje vyše 80 percent Rusov.

Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina medzi obyvateľmi Ruska stúpla od začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky nezávislého Analytického centra Jurija Levadu, známeho aj ako Centrum Levada. TASR správu prevzala od agentúry AFP, ktorá o tom informovala vo štvrtok.

Podľa výsledkov prvého prieskumu, ktorý Centrum Levada vykonalo od 24. februára, teda od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu, schvaľuje kroky ruského prezidenta 83 percent obyvateľov Ruska. Táto hodnota stúpla oproti prieskumu zo začiatku februára, keď konanie Putina podporovalo približne 71 percent Rusov.

Podľa Centra Levada 15 percent opýtaných uviedlo, že Putinovo konanie neschvaľuje, čo je pokles oproti predošlému prieskumu, keď s jeho konaním nesúhlasilo 27 opýtaných. Približne dve percentá respondentov pritom uviedli, že nemajú vyhranený názor.

Viac ľudí pritom podporuje aj ruskú vládu a ruského premiéra Michaila Mišustina, vyplýva z prieskumu.

Prokremeľské analytické centrá pritom už skôr zverejnili výsledky svojich prieskumov verejnej mienky, podľa ktorých ruského prezidenta taktiež podporuje vyše 80 percent ľudí.

Putin sa na začiatku vojenskej operácie na Ukrajine odvolával na „genocídu“ rusky hovoriaceho obyvateľstva na Ukrajine a na jej blízke vzťahy so Severoatlantickou alianciou (NATO), ktorú Rusko vníma ako hrozbu na svojich západných hraniciach.

Toto jeho tvrdenie podľa AFP denne tlmočia ruské štátne médiá, zatiaľ čo akékoľvek kritické hlasy alebo nezávislé médiá boli nútené buď ukončiť svoju činnosť, alebo zablokované.

Rusko tiež zaviedlo zákon, ktorý zakazuje šíriť falošné informácie o jeho armáde, a zakázalo tiež populárne sociálne siete ako Facebook, Instagram a Twitter, píše AFP.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Mississippi stanovili dátum popravy muža, ktorý je v cele smrti od roku 1976

V Mississippi stanovili dátum popravy muža, ktorý je v cele smrti od roku 1976

DNES - 8:29Zahraničné

V Mississippi popravia väzňa Richarda Geralda Jordana, ktorého na trest smrti odsúdili ešte v roku 1976 za únos a vraždu jednej ženy, rozhodol tamojší najvyšší súd.

Na Floride popravili bývalého vojnového veterána odsúdeného za vraždu rodiny

Na Floride popravili bývalého vojnového veterána odsúdeného za vraždu rodiny

DNES - 6:34Zahraničné

Armádneho veterána Jeffreyho Hutchinsona, ktorému vojna v Perzskom zálive spôsobila vážne duševné problémy, popravili vo štvrtok večer.

Ruský dronový útok na Záporožie si vyžiadal najmenej 14 zranených

Ruský dronový útok na Záporožie si vyžiadal najmenej 14 zranených

DNES - 6:32Zahraničné

Ruský dronový útok, ku ktorému došlo vo štvrtok neskoro večer, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny.

Barrot: Európska únia pripravuje nové sankcie voči Rusku

Barrot: Európska únia pripravuje nové sankcie voči Rusku

DNES - 6:27Zahraničné

Európska únia pripravuje 17. balík sankcií voči Rusku a dúfa, že toto úsilie skoordinuje so Spojenými štátmi, uviedol vo štvrtok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot.

Zelenskyj: Dohoda s USA o nerastných surovinách je vyvážená a spravodlivá

Zelenskyj: Dohoda s USA o nerastných surovinách je vyvážená a spravodlivá

DNES - 6:08Zahraničné

Za „skutočne vyváženú“ a spravodlivú považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dohodu o nerastných surovinách, ktorú jeho krajina podpísala so Spojenými štátmi.