Košická vlaková stanica hlási alarmujúcu situáciu, eviduje nával utečencov

Košická železničná stanica považuje situáciu súvisiacu s utečencami z ukrajinských hraníc za alarmujúcu. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Stanice Košice Alžbeta Gajdošová Keruľová. Pohyb občanov z tretích krajín v jej okolí zaznamenala aj polícia, výkon služby posilnila. Situáciou sa zaoberá aj krízový štáb.
Gajdošová Keruľová pre TASR uviedla, že situácia je vyvolaná návalom utečencov, ktorých na stanicu privážajú niekoľkokrát denne autobusy a vlaky. „Ide o hromadné príchody, kedy sa v stanici vyskytujú stovky utečencov nielen z Ukrajiny, ale prevažne z afrických krajín a krajín Blízkeho východu (Maroka, Afganistanu a podobne),“ povedala s tým, že časť z nich pokračuje následne ďalej na západ do hlavných miest Rakúska, Nemecka a Maďarska.
Podľa nej však mnohí z rôznych dôvodov ostávajú na stanici dlhé hodiny, niektorí dokonca dni. „Situácia je o to závažnejšia, že v čase ešte stále trvajúcej pandémie prichádzajú títo utečenci bez otestovania, bez respirátorov a základných hygienických potrieb,“ dodala.
Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová, so žiadosťou o riešenie situácie sa obrátili aj na Ministerstvo vnútra (MV) SR a Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR. Podľa jej slov je stanica plná mužov z tretích krajín. Pripomenula, že bez dokladov nemajú k dispozícii vlaky zadarmo, keďže sú určené pre ukrajinských občanov.
Aj z dôvodu pohybu občanov z tretích krajín v okolí košickej železnice polícia posilnila výkon služby. „Doposiaľ však nebolo zaznamenané narušenie verejného poriadku ani iné protiprávne konanie. Podľa informácií sa tieto osoby chystajú opustiť naše územie a vrátiť sa do svojich domovských krajín,“ uviedla pre TASR hovorkyňa košickej krajskej polície Lenka Ivanová.
Doplnila, že krízový štáb sa aktuálne zaoberá riešením vhodných dočasných priestorov na zabezpečenie kontaktného bodu, vrátane poskytovania informácií a humanitárnej pomoci v blízkosti železničnej stanice tak, aby sa odľahčili priestory železničnej stanice a nenarušil sa jej chod.

Hnutie Slovensko: Výročie konca vojny je i výzvou k zodpovednosti
Pripomenutie si 80. výročia konca 2. svetovej vojny je pripomenutím si ceny mieru i výzvou k zodpovednosti za budúcnosť Slovenska a Európy. Zdôraznilo to hnutie Slovensko.

Raši: Mier je receptom pre celý civilizovaný svet
Mier je receptom nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Gazu, Pakistan, Indiu a celý civilizovaný svet, vyhlásil predseda parlamentu.

Prezident: Fašistické zlo si nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti
Prezident sa venoval aj aktuálnej situácii vo svete.

Šimečka: Hrôzy vojny si je potrebné pripomínať a poučiť sa z nich
Michal Šimečka si obete najväčšieho vojnového konfliktu v histórii uctil spolu s kolegami pri bratislavskom pamätníku na Slavíne.

KDH: Naša sloboda bola draho vykúpená obeťami 2. svetovej vojny
Milan Majerský pripomína, že 2. svetová vojna si vyžiadala desiatky miliónov obetí.