Johanssonová: Z Ukrajiny dosiaľ utieklo vyše 400.000 ľudí

Podľa európskej komisárky pre vnútorné záležitosti sa treba pripraviť až na milióny utečencov.
Z Ukrajiny dosiaľ utieklo do susedných krajín vyše 400.000 ľudí. Pomoc hľadajú najmä v Poľsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. Pripraviť sa však treba na milióny utečencov. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedla európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová. V Bratislave sa stretla s ministrami vnútra, zahraničných vecí i neziskových organizácií, ako aj veľvyslancom Ukrajiny na Slovensku.
Komisárka skonštatovala, že cieľom jej návštevy, či už na Slovensku alebo v pondelok (28. 2.) v Rumunsku, je zmapovať reálne potreby v súvislosti s krízou na Ukrajine. Predpokladá, že vo štvrtok (3. 3.) EÚ aktivuje po prvý raz v histórii smernicu o dočasnej pomoci. Platiť bude vo všetkých členských krajinách.
Aktivácia smernice by podľa komisárky mala zabezpečiť čo najúčinnejšiu pomoc Ukrajincom. Napríklad by mala poskytnúť právny základ pre ochranu utečencov z Ukrajiny aj po 90 dňoch, počas ktorých sa môžu v súčasnosti Ukrajinci s pasom pohybovať bez víz na území EÚ. Rovnako by sa mala zjednotiť ochrana pre ľudí bez cestovných dokladov. V smernici má byť aj zoznam práv ľudí z Ukrajiny, napríklad právo pracovať.
Únia plánuje tiež ešte intenzívnejšie zapojiť do pomoci európske agentúry, ako sú Frontex či Europol. Finančná pomoc má smerovať krajinám najviac postihnutým migráciou, ale aj samotným Ukrajincom.
V súvislosti s prílevom utečencov sa podľa komisárky treba pripraviť na zvýšené požiadavky na ubytovacie kapacity, rovnako upriamila pozornosť na potreby detí.
Komisárka zároveň poďakovala Slovákom i ďalším európskym občanom za solidaritu. Ako dodala, napriek ťažkej situácii a náročným časom je pyšná na to, že je Európanka.
V súvislosti s úvahami o členstve Ukrajiny v EÚ hovorí, že emocionálne má pocit, že Ukrajinci už patria k Únii, na druhej strane však poukázala na to, že členstvo v EÚ je dlhá cesta, ktorá má svoje pravidlá, takže to môže ešte chvíľu trvať.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

Hnutie Slovensko: Právo veta v EÚ je kľúčové, no nesmie viesť k neflexibilite
Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.

ŠÚKL: Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B či detská obrna
Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.

Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Roberta Fica a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň
Opozičné hnutie Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.

PS: Potrebujeme akcieschopnejšiu Európu, ktorá je pripravená čeliť hrozbám
Potrebujeme akcieschopnejšiu demokratickú Európu, ktorá je pripravená čeliť bezpečnostným aj environmentálnym hrozbám súčasnosti.