Turecko mení svoje medzinárodné označenie, "Turkey" už na výrobkoch nenájdete
- 21:22 14.02.2022
- Ankara

Zmenu medzinárodného označenia krajiny musí ešte ratifikovať Organizácia Spojených národov.
Turecko sa rozhodlo zmeniť svoje medzinárodne používané označenie "Turkey" na výstižnejšie "Türkiye". Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorého v pondelok citovala stanica BBC, uviedol, že nové označenie "najlepšie reprezentuje a vyjadruje kultúru, civilizáciu a hodnoty tureckého národa".
„Türkiye je názov používaný pre krajinu v turečtine a Turecko chce teraz dosiahnuť aj medzinárodné uznanie tohto názvu,“ uviedol Erdogan vo vyhlásení. Výraz „Türkiye“ sa bude objavovať na všetkých tovaroch vyvážaných z krajiny, názov zmení aj webová stránka, ktorá propaguje cestovný ruch v krajine – GoTurkiye.com.
Zmenu medzinárodného označenia krajiny musí ešte ratifikovať Organizácia Spojených národov (OSN). Na domácej scéne už turecká vláda v tejto súvislosti urobila zmenu; ministerstvo zahraničných vecí si v angličtine zmenilo svoje označenie na „Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye“.
Jedným z predpokladaných dôvodov zmeny je skutočnosť, že výraz „Turkey“ sa v anglickom jazyku zhoduje s výrazom pre morku (turkey), a Ankara chce tomu zabrániť. Medzinárodné označenie „Turkey“ používala krajina takmer jedno storočie.
Moderné Turecko od svojho založenia v roku 1923 – podobne ako mnohé krajiny, ktoré vznikli v tejto dobe – neustále mení svoj verejný profil, aby bolo kompatibilnejšie a prijateľnejšie pre anglicizovanú diplomatickú komunitu. Najnovšia zmena medzinárodného názvu krajiny však znamená symbolický odklon od týchto snáh.

Vance, Meloniová a von der Leyenová rokujú o obchode aj o Ukrajine
Americký viceprezident J. D. Vance sa v nedeľu v Ríme stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a talianskou premiérkou Girogiou Meloniovou.

Zelenskyj sa na schôdzke s pápežom poďakoval za ochotu hostiť rokovania s Ruskom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že sa v nedeľu stretol s pápežom Levom XIV. po jeho inauguračnej omši vo Vatikáne.

Netanjahu: Izrael je otvorený „ukončeniu bojov“ ako súčasť dohody s Hamasom
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že Izrael je otvorený dohode s palestínskym militantným hnutím Hamas, ktorá by zahŕňala „ukončenie bojov“ v Pásme Gazy, a stanovil podmienky pre takúto dohodu.

Putin tvrdí, že chce „eliminovať“ príčiny konfliktu na Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu povedal, že cieľom Ruska je odstrániť príčiny konfliktu na Ukrajine a zabezpečiť svoju bezpečnosť.

Izrael pokračuje v útokoch v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 100 ľudí
Izraelské letecké útoky v Pásme Gazy si v noci na nedeľu vyžiadali najmenej 100 obetí, oznámili tamojší zdravotníci.