• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.5.2025Meniny má Žigmund
Bratislava

6 znakov toxického zamestnania, ktoré si môžete všimnúť už na pohovore

  • 21:33 16.02.2022
  • Bratislava
6 znakov toxického zamestnania, ktoré si môžete všimnúť už na pohovore

Ako sa pri výbere pracovnej ponuky rozhodujete vy? Ak ste už prijali pozvanie na pohovor, určite si nezabudnite všímať týchto 6 varovných znamení.

Najčastejší dôvod, pre ktorý ľudia počas pandémie odchádzali zo zamestnania, bolo toxické pracovné prostredie. Analýza 500 najväčších amerických spoločností hovorí o tom, že pri odhadovaní obratu je toxická atmosféra v práci až desaťkrát dôležitejším ukazovateľom ako kompenzácie.

Toxická práca sa na prvý pohľad len veľmi ťažko odhaľuje. Zamestnanci si často uvedomia, že spadli do jej zovretia, až vtedy, keď počas víkendu nedokážu zastaviť myšlienky o tyranskom správaní šéfa a každé ráno premýšľajú nad tým, ktorý z kolegov ich zradí dnes.

Keďže toxické pracovné prostredie nie je len o tom, že sa náhodou niekto zle vyspal, je potrebné sa zamerať na celkom iné znaky. Niektoré z nich si dokonca môžete všimnúť už na pohovore.

1. Ohováranie budúcich kolegov alebo pracovníka, ktorého nahrádzate

Prišli ste na pohovor, a od náborového asistenta alebo vedúceho si vypočujete spŕšku sťažností na zamestnancov alebo tých, ktorých pozíciu máte nahradiť. Ťažko povedať, čo z toho je horším znamením – v budúcnosti totiž podobné správanie pravdepodobne zakúsite na vlastnej koži.

Ak v budúcej práci budete dohliadať na ľudí pod vami, nebojte sa s nimi zoznámiť hneď na pohovore. Ak dostanete príležitosť, opýtajte sa na ich pracovnú náplň a výkon, prípadne na to, čo si myslia o ostatných. Pri náznaku klebiet a urážok sa však majte na pozore.

Nevhodné správanie na pracovisku si môžete všimnúť aj podľa toho, či sa v kolektíve nachádza osoba, ktorá doň navonok nezapadá. Človek, ktorý s kolegami nechodí na obedné prestávky, v kancelárii s nimi neprehodí ani slovo alebo je terčom vtipov, je dobrý príklad šikanovania.

2. Nesmiete sa rozprávať s ostatnými

V zdravom pracovnom prostredí zamestnanci môžu hovoriť o tom, ako sa im pracuje. V toxickej práci ale zamestnávateľ dohliada na to, aby neprezradili niečo, čo by ho mohlo diskvalifikovať na poli kvality.

Ak človek, s ktorým sa na pohovore rozprávate, váha, alebo vyslovene odmieta váš záujem o rozhovor s ďalšími ľuďmi v tíme, robí to zrejme preto, že im nedôveruje. Môžete preto od neho očakávať, že je na nich prísny a často ich kontroluje, či dokonca podozrieva.

Nebezpečný je aj prístup zamestnávateľa, v ktorom sa na pohovore považuje za jediného, kto môže nastavovať pravidlá (ja som ten, kto ťa zamestná, takže ja poviem, čo sa môže a čo nie). Ak sa takto správa už na začiatku, je takmer isté, že sa to nezmení ani po tom, ako prijmete ponuku.

3. Odmietanie nedostatkov

Žiadna práca nie je dokonalá, čo si však toxickí zamestnávatelia len málokedy uvedomujú. Ak sa vám počas pohovoru nechcú priznať k vlastným nedostatkom a oblastiam, v ktorých by sa mohli zlepšiť, znamená to, že túto falošnú dokonalosť očakávajú aj od podriadených.

Takéto toxické správanie neraz vyústi do toho, že zamestnanci pred vedením skrývajú chyby, tvária sa, že rozumejú veciam, ktoré im nič nehovoria, a z vlastných omylov vinia ostatných.

4. Spôsob, akým hovoria o úspechu

Vedenie spoločnosti sa snaží vykresliť ponúkanú prácu v čo najlepšom svetle, aj preto sa varovné znaky hľadajú tak ťažko. Musíte teda čítať medzi riadkami.

Hodnoty, na ktoré je spoločnosť zameraná, zistíte podľa toho, ako opisuje zaužívané pracovné postupy, či svoje vnímanie trhu v oblasti, v rámci ktorej pôsobí. Ak si teda všimnete niečo, čo sa nezhoduje s vašimi vlastnými hodnotami, alebo to na vás rovno pôsobí urážlivo, svoje budúce pôsobenie vo firme si dobre premyslite.

Mnohé sa dozviete napríklad z toho, ako vedenie opisuje systém odmien. Ak sú odmeny orientované čisto na finančné prilepšenie, a nie napríklad na voľný čas, medziľudské vzťahy či služby, zamestnanci bývajú v takýchto podnikoch vedení viac k lepším ziskom ako k spolupráci.

Uprednostňovanie bonusov ako hlavnej formy zamestnaneckých odmien tiež vedie k neetickému správaniu zamestnancov, ktorí tak podľa výskumov neváhajú podplácať či hľadať nie celkom legálne spôsoby, ako naplniť firemný štandard.

Vyplácanie odmien tiež mnohé napovedá o tom, do akej miery v danej spoločnosti vládne konkurenčné prostredie. Ak sú bonusy vyplácané podľa toho, komu sa darí viac a komu menej, v preklade to znamená, že zamestnanci sú nútení bojovať proti sebe navzájom, čo netvorí práve zdravé prostredie.

5. Zahmlievanie pri rozhovore o zmluve

Pohovor neslúži len na to, aby o vás zamestnávateľ získal lepšiu predstavu, ale tiež na to, aby ste si ozrejmili podmienky svojej potenciálnej práce a povinnosti, ktoré z toho vyplývajú. Ak sa vám zdajú slová o zmluve nejasné alebo vám vedúci nechce prezradiť viac, ide o jasný varovný signál.

Predtým, ako zmluvu podpíšete, by ste si ju mali pozorne naštudovať. Môžete ju preto požadovať aj dopredu na prečítanie.

6. Zlá nálada zamestnancov

Jeden z menej zreteľných varovných znakov toxického prostredia je celková atmosféra. Pri prehliadke sa zamerajte aj na to, ako sa k sebe správajú zamestnanci. Ako vás pozdravia? Vyzerajú spokojne? Vyhýbajú sa očnému kontaktu? Kričia po sebe?

Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať

VČERA - 20:27Zaujímavosti

Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!

VČERA - 20:03Zaujímavosti

Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.

VČERA - 19:41Zaujímavosti

Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení

VČERA - 14:11Zaujímavosti

Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru

VČERA - 8:52Zaujímavosti

Úrady varujú rodičov, aby dávali väčší pozor na online komunikáciu svojich detí.