Pozor na túto chybu pri skladovaní domácich testov na covid. Má vplyv na výsledok!
- 22:10 04.02.2022
- Bratislava

Nesprávne skladovanie antigénového testu na zistenie ochorenia COVID-19 môže ovplyvniť jeho efektívnosť. Akým chybám sa treba vyhnúť?
Pandémia a neustále zmeny opatrení mnohých z nás donútili k zásobovaniu sa domácimi rýchlotestmi na zistenie prítomnosti COVID-19. Rýchle antigénové testy poskytujú okamžitú odpoveď na to, či môžete byť nakazení alebo nie. Kľúčom pre správny výsledok je ale ich správne skladovanie.
Efektívnosť testov je mimoriadne dôležitá, pretože aj pri malom poškodení môže dôjsť k nesprávnemu výsledku. Jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré treba pri skladovaní prihliadať, je pritom teplota.
Ako teplota ovplyvňuje domáce testy na COVID-19
Pre čo najpresnejšie výsledky by ste domáce antigénové testy mali skladovať pri izbovej teplote. Špecifické detaily vám prezradí príbalový leták, ale vo všeobecnosti platí, že by ste ich mali odkladať na miesto s teplotou 20 až 23 stupňov Celzia. Vystavenie testu vyššej alebo nižšej teplote môže mať rôzne následky.
Vysoké teploty môžu trvalo poškodiť chemikálie a citlivé proteíny, ktoré sú súčasťou rýchlotestov, čím dôjde k zníženiu ich efektívnosti. Naopak, chladnejšie prostredie testu až tak neškodí, pokiaľ tekutina v teste celkom nezamrzne. Predtým, ako test vykonáte, by ste ho ale mali na chvíľu nechať v miestnosti s izbovou teplotou.
Ako správne skladovať domáce testy
Domáce testy na COVID-19 by ste mali skladovať pri izbovej teplote, ale použiteľné ostanú aj v prípade, že ich dočasne vystavíte prostrediu s teplotou od jedného stupňa po 30 stupňov Celzia.
Na teplotu, v akej sa testy nachádzajú, treba dať pozor aj počas prenosu do domácnosti. V prípade, že ste si ich objednali cez internet, z odberného miesta ich vyzdvihnite čo najskôr. To isté platí aj v prípade, že si ich kupujete v lekárni – testy nenechávajte dlhodobo v aute, a snažte sa ich čo najskôr odložiť doma.
Pri skladovaní testov v domácnosti nájdite vhodné miesto, ktoré zodpovedá požiadavkám testov na teplotu. Vyhnite sa skrinkám a iným úložným priestorom, ktoré susedia s potrubím, cez ktoré preteká teplá voda, alebo do nich preniká teplo z podlahového kúrenia. Testy by ste takisto nemali skladovať vo vlhkom prostredí, ako je pivnica, garáž alebo nevetraná kúpeľňa.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI
Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.