• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
24°Bratislava

Svet si pripomenul pamiatku obetí holokaustu

  • 22:04 27.01.2022
  • Varšava
Svet si pripomenul pamiatku obetí holokaustu

Pri príležitosti 77. výročia oslobodenia nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau sa vo štvrtok v Poľsku na spomienkovom podujatí, ktoré bol vysielané i on-line, stretli viacerí preživší holokaustu. Informovala o tom agentúra PAP s tým, že pre pandemické obmedzenia sa mohla zísť len malá skupina hostí.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si pripomenuli i viacerí svetoví politici vrátane predstaviteľov Poľska, Nemecka, Izraela či USA.

Halina Birenbaumová (92), poetka pôvodom z Poľska žijúca v Izraeli, ktorá bola do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau deportovaná ako 13-ročná, varovala, že záujem o zločiny nacizmu pomaly mizne. „Holokaust je pre ľudstvo vo svete poznačenom konfliktami, smrteľnými chorobami a pandémiou čoraz menej zaujímavý,“ poznamenala.

Na Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu zareagovali na sociálnych sieťach i poľskí štátni predstavitelia. Minister zahraničných vecí Zbigniew Rau si v príspevku na Twitteri uctil pamiatku ľudí zavraždených v koncentračných táboroch, ako aj „tých, ktorí pomáhali nevinným obetiam skrývať sa pred zverstvami“. Prezident Andrzej Duda zverejnil fotografiu, na ktorej je zachytený s nápisom „Spomíname“.

Nemecký kancelár Olaf Scholz na podujatí organizácie UNESCO v Paríži prostredníctvom videoposolstva zdôraznil mimoriadnu zodpovednosť Nemecka, uviedla agentúra APA. „Musíme bojovať proti antisemitizmu, diskriminácii, rasizmu a extrémizmu - všade a všetkými spôsobmi,“ povedal.

Predsedníčka dolnej komory nemeckého parlamentu Bärbel Basová podľa agentúry AP poznamenala, že pandémia nového koronavírusu zosilnila antisemitské prejavy v celej spoločnosti, nielen na jej okraji medzi krajnou pravicou. „Naša krajina nesie osobitnú zodpovednosť - genocída európskych židov je zločinom Nemecka,“ vyhlásila v Spolkovom sneme.

Poslanec izraelského parlamentu (Kneset) Mickey Levy poukázal na to, že Izrael a Nemecko podnikli „výnimočnú púť na ceste k zmiereniu a nadviazaniu vzťahov a skvelého priateľstva“.

Americký prezident Joe Biden varoval pred nepravdivým výkladom dejín. „O holokauste musíme vyučovať pravdivo a musíme sa brániť voči snahám o ignorovanie dejín, ich popieranie, skresľovanie a revidovanie,“ zdôraznil.

Generálny tajomník OSN António Guterres kritizoval čoraz častejšie prípady popierania zločinov proti ľudskosti. Varoval pred pokusmi prepisovať dejiny a rehabilitovať zločincov. Poukázal i na to, že niektorí mladí ľudia ignorujú základné fakty týkajúce sa holokaustu. „Nevedomosť ide ruka v ruke s ľahostajnosťou smerom k netolerantnosti,“ povedal vo štvrtok v New Yorku. Odsúdil tiež skutočnosť, že niektorí účastníci protestov proti pandemickým opatreniam nosia žlté hviezdy, aké museli mať na oblečení pripnuté židia v nacistickom Nemecku.

Predseda Európskej rady Charles Michel zdôraznil dôležitosť pripomínania si šoa i vzhľadom na to, že počet preživších sa každým rokom zmenšuje. „S každým ďalším rokom sa šoa blíži k tomu, že sa stane historickou udalosťou,“ varoval. Holokaust sa tak stáva čoraz vzdialenejším a abstraktnejším, a to najmä pre mladých ľudí. „Paradoxne čím viac rokov uplynie, tým dôležitejšie sa pripomínanie si (holokaustu) stáva,“ dodal.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vyhlásilo VZ OSN 1. novembra 2005 na svojom 42. plenárnom zhromaždení s cieľom pripomínať si každý rok utrpenie miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Zvolený dátum sa symbolicky viaže k 27. januáru 1945, keď Červená armáda oslobodila koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau, v ktorom nacisti zabili najmenej 1,1 milióna ľudí. Celkovo bolo počas holokaustu usmrtených približne šesť miliónov európskych židov a milióny ďalších ľudí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čaputová: Zníženie emisií a ekologické hospodárstvo sa musí stať plánom

Čaputová: Zníženie emisií a ekologické hospodárstvo sa musí stať plánom

DNES - 12:00Zahraničné

Prezidentka pozdravila študentov na Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte v Zürichu.

Ukrajina pripravuje rezolúciu, ktorá bude uznávať Putina za vojnového zločinca

Ukrajina pripravuje rezolúciu, ktorá bude uznávať Putina za vojnového zločinca

DNES - 11:51Zahraničné

Ukrajinskí zákonodarcovia navrhli rezolúciu, ktorá označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnového zločinca v súvislosti s jeho "agresívnymi" krokmi voči Ukrajine vrátane nevyprovokovanej invázie.

Ruská duma zváži možnosť zrušenia vekového obmedzenia pre vstup do armády

Ruská duma zváži možnosť zrušenia vekového obmedzenia pre vstup do armády

DNES - 11:38Zahraničné

Zákonodarcovia v ruskej štátnej dume – dolnej komory ruského parlamentu – predložili návrh na zmenu zákona, na základe ktorého by mohlo byť zrušené vekové obmedzenie pre dobrovoľný vstup do armády.

Nemecký parlament schválil zníženie cien cestovného, benzínu i nafty

Nemecký parlament schválil zníženie cien cestovného, benzínu i nafty

DNES - 11:10Zahraničné

Dolná komora nemeckého parlamentu schválila vo štvrtok zníženie cien cestovných lístkov na verejnú dopravu a daňové úľavy na pohonné hmoty. Cieľom je zastaviť nárast cien.

Čaputová si v Zürichu uctila pamiatku slovenského vedca Aurela Stodolu

Čaputová si v Zürichu uctila pamiatku slovenského vedca Aurela Stodolu

DNES - 10:38Zahraničné

Prezidentka pri príležitosti tohtoročného 80. výročia Stodolovho úmrtia položila veniec k jeho buste v budove Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu.