• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.5.2025Meniny má Bernard
19°Bratislava

USA odmietli požiadavky Moskvy ohľadom prijatia Ukrajiny do NATO

  • 21:23 26.01.2022
  • Washington
USA odmietli požiadavky Moskvy ohľadom prijatia Ukrajiny do NATO

Spojené štáty neurobili žiadne ústupky voči hlavným ruským požiadavkám týkajúcim sa Ukrajiny a NATO.

Uviedol to americký minister zahraničných vecí Antony Blinken po tom, ako USA doručili v stredu ruskému ministerstvu zahraničných vecí svoju písomnú odpoveď na návrh bezpečnostných záruk, ktoré požaduje Rusko v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Informovala o tom agentúra AFP.

Moskva pred vyše mesiacom požiadala Spojené štáty a organizáciu NATO o rozsiahle bezpečnostné záruky vrátane toho, aby sa Aliancia nerozšírila o Ukrajinu či iné postsovietske krajiny a aby nehromadila svoje sily v strednej a východnej Európe.

Dávame jasne najavo, že existujú základné princípy, ktoré sme odhodlaní presadzovať a brániť, vrátane suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny a práva štátov zvoliť si vlastné smerovanie v otázkach bezpečnosti a spojenectiev,“ povedal Blinken.

List, ktorý vznikol v rámci koordinovanej odpovede medzi transatlantickými spojencami a partnermi v reakcii na hromadenie ruských jednotiek pri hraniciach Ukrajiny, sa podľa Blinkena zaoberal tiež opatreniami na zvýšenie dôvery v súvislosti s vojenskými cvičeniami a manévrami v Európe. List tiež podľa Blinkena otvára dvere k napredovaniu rokovaní medzi spojencami z NATO a Ruskom o kontrole zbrojenia v otázke strategických zbraní a jadrových hlavíc umiestnených v Európe.

Šéf americkej diplomacie dodal, že v nasledujúcich dňoch očakáva ďalšie rokovania so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom po tom, čo sa ruská strana oboznámi s obsahom odovzdaného dokumentu. USA sú podľa Blinkena pripravené na dialóg a je na Rusku, akú cestu si vyberie.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Verejnosť sa lúči s Bartoškom, veniec poslal aj prezident Pavel

Verejnosť sa lúči s Bartoškom, veniec poslal aj prezident Pavel

DNES - 12:07Zahraničné

Verejnosť sa v pražskom Rudolfine v utorok lúči s hercom a prezidentom Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch Jiřím Bartoškom.

Kallasová vyzvala USA na rázne kroky proti Rusku, ak nepristúpi na prímerie

Kallasová vyzvala USA na rázne kroky proti Rusku, ak nepristúpi na prímerie

DNES - 11:38Zahraničné

Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová vyzvala Spojené štáty, aby podnikli rázne kroky proti Rusku v prípade, že Moskva nepristúpi na prímerie vo vojne na Ukrajine.

Česko rieši prípad občana, ktorý nastúpil do ruskej armády, no teraz žiada o pomoc

Česko rieši prípad občana, ktorý nastúpil do ruskej armády, no teraz žiada o pomoc

DNES - 11:08Zahraničné

České ministerstvo zahraničných vecí sa zaoberá prípadom Čecha, ktorý v minulosti odcestoval do Ruska, kde nastúpil do armády, no teraz žiada o pomoc české úrady.

Trump podpísal zákon, ktorý zakazuje zverejňovanie „porna z pomsty“

Trump podpísal zákon, ktorý zakazuje zverejňovanie „porna z pomsty“

DNES - 10:34Zahraničné

Americký prezident podpísal zákon, ktorým sa zverejňovanie intímnych záberov bez predchádzajúceho súhlasu danej osoby.

Maďarsko vystupuje z Medzinárodného trestného súdu

Maďarsko vystupuje z Medzinárodného trestného súdu

DNES - 9:02Zahraničné

Maďarský parlament v utorok schválil návrh podpredsedu vlády Zsolta Semjéna na vystúpenie Maďarska z Medzinárodného trestného súdu (ICC).