V minulom roku prijali poslanci 167 zákonov, z toho 27 zrýchlene
- 10:13 17.01.2022
- Bratislava

V roku 2021 prijali poslanci Národnej rady (NR) SR spolu 167 zákonov, z toho 102 vládnych a 65 poslaneckých návrhov. V skrátenom legislatívnom konaní prijali 27 právnych úprav.
Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu v minulom roku šesť zákonov. Vyplýva to zo štatistík zverejnených na webe NR SR, TASR to potvrdil odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.
Najviac zákonov prijal parlament na poslednej schôdzi pred Vianocami, schválil vtedy 37 návrhov. V januári a februári 2021 sa konali aj krátke schôdze, na ktorých poslanci schválili len jeden zákon. Išlo o návrhy podané v skrátenom legislatívnom konaní.
Prijať zákon v skrátenom legislatívnom konaní sa môže využiť iba za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, či v prípade, ak hrozia štátu značné hospodárske škody. Návrh na prijatie zákona v zrýchlenom režime podáva vláda. Právne úpravy prijaté v roku 2021 v skrátenom legislatívnom konaní sa týkali zvyčajne pandemickej situácie.
V minulom roku bolo zvolaných 33 schôdzí, viaceré z nich boli zvolané mimoriadne. Niektoré mimoriadne schôdze sa ani nekonali, pretože poslanci neschválili ich program, alebo neboli uznášaniaschopní, a preto bod programu presunuli na riadnu schôdzu. Mimoriadne schôdze iniciovala v minulom roku zväčša opozícia, ktorá chcela rokovať napríklad o cenách energií, stave slovenského zdravotníctva či pripravenosti na pandémiu. Opoziční poslanci chceli tiež na mimoriadnych schôdzach odvolávať viacerých ministrov.
Hlava štátu vrátila napríklad novelu zákona o štátnej službe. Namietala, že sa otvára priestor na odvolanie zamestnanca z riadiacej pozície bez uvedenia dôvodu, a teda iba z politických dôvodov. Vrátila tiež napríklad právne normy z dielne envirorezortu. Pri vetovaní prezidentka zvyčajne navrhne zapracovať pripomienky, alebo zákon neschváliť ako celok. Päť zákonov parlament opätovne schválil, pri novele zákona o diaľničnej známke poslanci veto prezidentky neprelomili a právnu normu opätovne neschválili.

Michel verí, že EÚ sa dohodne na embargu na ruskú ropu do konca týždňa
Predseda Európskej rady Charles Michel je presvedčený, že Európska únia (EÚ) dosiahne dohodu o embargu na ruskú ropu pred pondelkovým (30. 5.) zasadnutím rady.

Prieskum: Až 25 % Slovákov by zmenilo prácu, ak by prišli o možnosť práce z domu
Až štvrtina Slovákov by zmenila prácu, ak by prišli o možnosť práce z domu. Takmer u polovice firiem by si touto podmienkou zhoršili šance na prijatie.

Pellegrini: Matovičov balíček možno nazvať prorodinný, no nie protiinflačný
Schválený balíček opatrení z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) možno nazývať prorodinný, ale určite nie protiinflačný.

ECB: Vojna na Ukrajine zvýšila riziká ohrozujúce finančnú stabilitu eurozóny
Ruská invázia na Ukrajinu opätovne zvýšila napätie na finančných trhoch, keďže spôsobila zrýchlenie inflácie a spomalila rast, uviedla Európska centrálna banka (ECB) vo svojej správe.

Michal Šimečka: Progresívne Slovensko už nebude podporovať súčasnú vládu
Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) už nebude podporovať súčasnú vládu. Uviedol to na brífingu Michal Šimečka, predseda PS a podpredseda Európskeho parlamentu.