• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
26°Bratislava

Tieto aplikácie pred spaním nepoužívajte, ničia vám spánok

  • 20:06 22.01.2022
  • Svet
Tieto aplikácie pred spaním nepoužívajte, ničia vám spánok

Ak sa chcete v noci dobre vyspať, mali by ste sa vyhnúť používaniu mobilných telefónov pred spaním. Niektoré aplikácie vám spánok dokonca vedia pokaziť viac ako iné.

Spánok je hotová veda a naozaj sa mu veda aj venuje. Pre kvalitu spánku je dôležitý hormón melatonín, ktorý sa produkuje najmä v epifýze a podmieňuje denný cyklus človeka. Jeho tvorbu ovplyvňuje intenzita svetla a dalo by sa tak zjednodušene povedať, že svetlo brzdí jeho tvorbu. Ak sa chcete dobre vyspať, nemali by ste sa tak už pred spaním vystavovať svetlu a to napríklad aj svetlu z obrazovky mobilných telefónov.

Možno ste si aj sami všimli, že ak ešte v posteli neviete odložiť mobil z ruky a pozeráte, čo je nové na sociálnych sieťach, následne vám dlhšie trvá, kým zaspíte. Nie je to však len o tom a portál Sleep Junkie, ktorý sa venuje kvalite spánku, sa na to detailnejšie pozrel. Zorganizoval prieskum, ktorého sa zúčastnilo 2012 dospelých a na základe získaných dát sa ukazuje, že kvalitu spánku ovplyvňuje aj to, akým aplikáciám pred spaním venujete svoj čas.

V prieskume sa venovali hlavne sociálnym sieťam, keďže práve ich aplikáciám dnes ľudia na telefónoch venujú najviac času a to neraz aj práve pred spaním. Možno vás však prekvapí, ktorá sa dostala na nelichotivú prvú priečku.

  • Používatelia, ktorí pred spaním trávili čas na TikToku, dosiahli len 14% zo spánku v REM fáze, čo je veľmi málo. Navyše im priemerne trvalo zaspať až 1 hodinu a 7 minút.
  • Na druhom mieste sa ocitla sociálna sieť Instagram, kde používateľom trvalo zaspať 58 minút a zo spánku strávili 15,5% času v REM fáze.
  • O niečo lepšie bol na tom Snapchat, kde používatelia zaspali priemerne po 56 minútach a v REM fáze strávili 16% svojho spánku.
  • Twitter má opäť o máličko lepšie čísla, kde používateľom trvá zaspať priemerne 50 minút a REM fáza tvorí 18% z ich spánku.
  • Facebook je na tom z týchto sociálnych sietí najlepšie. Používateľom trvá zaspať priemerne 45 minút a v REM fáze strávia 19,5% času spánku.

Podľa Dorothy Chambers zo Sleep Junkie sa zdá, že nám používanie sociálnych sietí bráni v tom, aby sme si dopriali odpočinok, ktorý potrebujeme. Dúfa, že ich výskum pomôže zmeniť zlé spánkové návyky ľudí a tí tak pred spaním odložia telefón, aby sa mohli dobre vyspať.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MŠ, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Ako si správne naniesť suchý šampón? Túto chybu pri tom viac neopakujte!

Video: Ako si správne naniesť suchý šampón? Túto chybu pri tom viac neopakujte!

DNES - 8:04Zaujímavosti

Suchý šampón je skvelý pomocník počas dní, keď sa vám nechce umývať vlasy. Viete si ho ale naniesť správne?

Putinova dcéra randí so Zelenským

Putinova dcéra randí so Zelenským

VČERA - 21:59Zaujímavosti

Dcéra ruského prezidenta Vladimira Putina Katerina Tichonovová má vzťah s menovcom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Video: Rusko nasadilo na Ukrajine „Terminátorov“

Video: Rusko nasadilo na Ukrajine „Terminátorov“

22:08 18.05.2022Zaujímavosti

Podľa proruských telegramových kanálov ide o ruskú zázračnú zbraň.

Emília Vášáryová sa na javisko postaví aj v deň svojho jubilea

Emília Vášáryová sa na javisko postaví aj v deň svojho jubilea

12:04 18.05.2022Zaujímavosti

Herečka storočia Emília Vášáryová sa na javisko Slovenského národného divadla postaví aj v deň svojho životného jubilea.

Na tieto poháre saponát rozhodne nenanášajte! Toto tým riskujete

Na tieto poháre saponát rozhodne nenanášajte! Toto tým riskujete

7:15 18.05.2022Zaujímavosti

Čistenie niektorých druhov pohárov pomocou saponátu môže viac uškodiť ako pomôcť.