Nikdy nenabíjajte zariadenia so studenou batériou! Tieto dve veci hrozia
- 19:35 30.12.2021
- Bratislava

Ak ste sa práve vrátili z prechádzky po zasneženej krajine alebo vám kuriér doniesol tablet z vychladnutých priestorov dodávky, svoje zariadenie určite nenabíjajte!
Naše elektronické zariadenia prichádzajú do kontaktu s mrazivou teplotou z mnohých dôvodov. Či už ste šli lyžovať, alebo ste si objednali nový mobil a kuriér vám ho priniesol v ľadovom úložnom priestore dodávky, zakaždým by ste mali poslúchnuť túto radu: ak sa v zariadení nachádza lítiovo-iónová batéria, nenabíjajte ho hneď!
Nabíjanie ľadovej batérie
S nabíjaním lítiovo-iónovej batérie, ktorá strávila určitý čas v mrazivom počasí, sú hneď dva problémy. V prvom rade tento krok trvalo zníži jej celkovú kapacitu.
Chemickému starnutiu, kvôli ktorému batérie časom prichádzajú o maximálnu kapacitu, sa nevyhne žiadna technológia. Pri nabíjaní batérie, ktorá bola v chlade, ale dochádza k okamžitému efektu, čím bude pôsobiť oveľa staršie, aj keď je nová.
Oveľa dôležitejšie je však to, že takéto nabíjanie vystavuje zariadenie aj majiteľa obrovskému riziku. Chladná batéria je pri nabíjaní ako tikajúca bomba, a hoci nemusí vybuchnúť hneď, k jej zhoreniu môže dôjsť v budúcnosti pri bežnom používaní.
Prečo je to nebezpečné
Lítiovo-iónová batéria má anódovú a katódovú stranu. Obidve sa správajú ako špongia zachytávajúca ióny lítia – pri používaní batérie sa lítium premiestňuje z anódy do katódy. Keď sa väčšina lítia premiestni z anódy do katódy, batéria sa vybije.
Pri nabíjaní dochádza k opačnému procesu, a lítium prechádza naspäť do anódy, až kým ho tam neprestúpi väčšina. Vtedy je batéria nabitá.
Ak je batéria studená, jej anóda nedokáže celkom vstrebať lítium. Ak by ste sa ju rozhodli nabiť, lítium by sa namiesto toho nahromadilo v okolí anódy, ktorá sa tak ocitá pod tlakom. Anóda sa okrem toho počas nabíjania prirodzene rozťahuje, a lítium sa tak tlačí na jej steny.
V lepšom prípade dôjde k zlyhaniu batérie, čo môže vyzerať ako náhle vypnutie zariadenia alebo neschopnosť ho zapnúť. Horší scenár predpokladá, že katóda a anóda sa v batérii stretnú. Pri tejto reakcii vzniká oheň alebo až výbuch.
Kedy sa dá nabiť vychladené zariadenie?
K vyššie opísaným problémom môže dôjsť len v prípade, že sa batéria ocitne v mrazivej teplote. Prostredie v okolí zariadenia teda musí dosahovať menej ako 0 stupňov Celzia.
Ak ste teda s mobilom strávili vonku dlhší čas pri teplote okolo jedného-dvoch stupňov, môžete ho po príchode domov pokojne nabiť. Ak ale vonku mrzne, pred nabíjaním nechajte zariadenie chvíľku ohriať pri izbovej teplote.
Internet bohužiaľ neposkytuje množstvo informácií o dĺžke času, ktorý by ste mali venovať ohrievaniu lítiovo-iónovej batérie pred nabíjaním. Najistejšie riešenie je počkať, kým samotné zariadenie nebude na dotyk teplejšie ako bolo vonku.
Teplota batérie sa dá zistiť aj pomocou aplikácií či vstavaných nástrojov. Používatelia operačného systému Android si napríklad môžu stiahnuť aplikáciu Ampere, ktorá to zistí za nich.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru
Úrady varujú rodičov, aby dávali väčší pozor na online komunikáciu svojich detí.

Táto chyba ovplyvňuje účinnosť krému na opaľovanie
Na to, aby vás naozaj ochránil pred škodlivým žiarením zo slnka, je potrebné skladovať krém na opaľovanie na vhodnom mieste.

Lekárka si dala botox len na jednu stranu tváre. Dokážete spoznať, ktorú?
Doktorka si aplikovala botulotoxín len na polovicu tváre, aby ukázala, aké sú jeho následky.