• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.5.2025Meniny má Urban
Bratislava

Šéfka EK: Európska únia chce odradiť Rusko od útoku voči Ukrajine sankciami

  • 18:37 10.12.2021
  • Brusel
Šéfka EK: Európska únia chce odradiť Rusko od útoku voči Ukrajine sankciami

Von der Leyenová nepotvrdila, či by súčasťou sankčného balíka mohlo byť aj zastavenie prevádzky plynovodu Severný prúd 2.

Európska únia chce odradiť Ruskú federáciu od prípadného vojenského útoku voči Ukrajine konkrétnymi sankciami. Vyhlásila to v piatok predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas spoločnej tlačovej konferencie s novým nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Bruseli.

Prípadná (ruská) agresia bude mať svoju cenu... Toto stanovisko budeme Moskve vhodnou formou komunikovať,“ povedala šéfka EK.

Všetci musia akceptovať, že hranice v Európe sa nebudú meniť. Toto pravidlo platí pre každého,“ dodal nový nemecký kancelár Scholz.

Von der Leyenová nepotvrdila, či by súčasťou sankčného balíka mohlo byť aj zastavenie prevádzky plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2), ktorý vedie z Ruska do Nemecka.

Vo všeobecnosti je dôležité, aby sa energetika nikdy nepoužívala ako prostriedok nátlaku a aby bola zaručená energetická bezpečnosť Európy a jej susedov,“ povedala von der Leyenová.

Scholz dodal, že „je úplne jasné, že Nemecko, Európska únia a mnohé ďalšie krajiny by reagovali, ak by došlo k narušeniu hraníc (zo strany Ruska)“. Avšak v tejto situácii je podľa neho rovnako jasné, že úlohou medzinárodného spoločenstva je predchádzať konfliktom.

Chceme bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Chceme, aby hranice zostali nedotknuteľné. A o to teraz ide,“ zopakoval kancelár.

DPA pripomenula, že Rusko rozmiestnilo blízko pri hraniciach s Ukrajinou zhruba 75.000 až 100.000 vojakov. Podľa nemeckej agentúry tento vývoj pripomína rok 2014, keď Rusko po prevrate na Ukrajine anektovalo Krymský polostrov a začalo podporovať separatistov na východe Ukrajiny.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne

Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne

VČERA - 18:43Zahraničné

Nemecký súd nariadil umiestnenie 39-ročnej ženy, podozrivej z piatkového útoku na železničnej stanici v Hamburgu, do psychiatrickej liečebne.

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre

VČERA - 17:09Zahraničné

43-ročného muža obvinili z vraždy druhého stupňa a nepovoleného skladovania zbrane.

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí

VČERA - 15:49Zahraničné

Mnoho Austrálčanov je naďalej izolovaných a viacero ľudí je tiež bez elektrickej energie.

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival

VČERA - 13:36Zahraničné

Vo francúzskom meste Cannes došlo v sobotu na záver medzinárodného filmového festivalu k veľkému výpadku elektrickej energie.