Vo veku 90 rokov zomrel legendárny český herec
- 14:28 29.11.2021
- Praha

Vo veku 90 rokov zomrel divadelník Jiří Srnec.
Vo veku 90 rokov zomrel v nedeľu český divadelný režisér, choreograf, libretista, herec, výtvarník a manažér Čierneho divadla Jiří Srnec. Oznámil to v pondelok hovorca Národného divadla Tomáš Staněk, ktorého citoval webový spravodajský portál Novinky.cz.
Srnec, ktorý sa narodil 29. augusta 1931 v Žalove pri Prahe, vyštudoval konzervatórium a bábkarskú katedru Divadelnej fakulty Akadémie múzických umení (DAMU) v Prahe a súčasne aj grafickú školu. Začiatkom 60. rokov založil svoje Čierne divadlo.
Uverejnil používateľ Black Light Theatre of Jiri Srnec Pondelok 29. novembra 2021
Bol tvorcom inscenácií ako Pruhovaný sen, Legendy staré matky Prahy, Alice v říši zázraků, Peter Pan, Labyrint, Týden snů či Bílý pierot v černém.
Princíp „čierneho“ divadla spočíva v čiernom oblečení hercov, vďaka ktorému splývajú s čiernym pozadím. Nimi vedené predmety sú, naopak, osvetlené, takže sa pred divákom pohybujú akoby samé.
Najväčším prelomom v jeho kariére bol rok 1962, keď tento neznámy divadelný súbor z bývalého Československa pozvali na prestížny festival do škótskeho Edinburghu. Sedemčlenné divadlo tam oslavovalo veľké úspechy.
Jiří Srnec spolupracoval aj s divadlom Semafor, Laternou magikou, Divadlom Spejbla a Hurvínka alebo štátnou operou v Mníchove. V roku 1989 založil súbor Imaginativ Praha.
Podľa spravodajského servera iDNES.cz sa Srncovo divadlo stalo jedným z najznámejších reprezentantov českého divadelníctva. Jiří Srnec sa so svojím súborom zúčastnil na desiatkach medzinárodných divadelných festivalov a zrealizoval vyše 300 zahraničných turné po Európe, Severnej a Južnej Amerike, Ázii, Afrike aj Austrálii.
Predstavenia Čierneho divadla Jiřího Srnca videlo doteraz viac ako päť miliónov divákov v 68 krajinách sveta.
V roku 2011 mu vtedajší český prezident Václav Klaus udelil Medailu Za zásluhy. V roku 2018 si prevzal Cenu Thálie za mimoriadny umelecký prínos pre české divadelné umenie.

Vance, Meloniová a von der Leyenová rokujú o obchode aj o Ukrajine
Americký viceprezident J. D. Vance sa v nedeľu v Ríme stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a talianskou premiérkou Girogiou Meloniovou.

Zelenskyj sa na schôdzke s pápežom poďakoval za ochotu hostiť rokovania s Ruskom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že sa v nedeľu stretol s pápežom Levom XIV. po jeho inauguračnej omši vo Vatikáne.

Netanjahu: Izrael je otvorený „ukončeniu bojov“ ako súčasť dohody s Hamasom
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu uviedol, že Izrael je otvorený dohode s palestínskym militantným hnutím Hamas, ktorá by zahŕňala „ukončenie bojov“ v Pásme Gazy, a stanovil podmienky pre takúto dohodu.

Putin tvrdí, že chce „eliminovať“ príčiny konfliktu na Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu povedal, že cieľom Ruska je odstrániť príčiny konfliktu na Ukrajine a zabezpečiť svoju bezpečnosť.

Izrael pokračuje v útokoch v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 100 ľudí
Izraelské letecké útoky v Pásme Gazy si v noci na nedeľu vyžiadali najmenej 100 obetí, oznámili tamojší zdravotníci.