• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.1.2022Meniny má Gejza
Bratislava

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký "matovičovský"

  • 17:59 26.11.2021
  • Bratislava
Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký

Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie seniorov je taký "matovičovský". Uviedol to podpredseda opozičnej strany Smer–SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický, v reakcii na návrh ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).

Strana Smer–SD vždy podporovala všetky opatrenia, ktoré mali nejaké ratio a pomáhali v boji s pandémiou. Spomínané opatrenie (o 500-eurovom poukaze) by som nazval také 'matovičovské'. Tak ako (Matovič) podmieňoval určité veci pri daňovej reforme, napríklad krčahom vody na stole, tak momentálne si kladie podmienky, za ktorých ľudia môžu dostať 500-eurovú poukážku,“ priblížil.

Kamenický vidí v Matovičovom návrhu viacero problémov. „Ak chce Igor Matovič dať 500 miliónov eur pre postihnuté sektory a zároveň pomôcť dôchodcom, tak to mohol urobiť oveľa jednoduchšie. Napríklad 280 miliónov eur stoja 13. dôchodky, ktoré by každému dôchodcovi pomohli prežiť zvyšovanie cien na Slovensku. Ak by zbytok plánovanej sumy dal prevádzkam, oveľa viac by im tým pomohol,“ povedal. Pomoc pre prevádzky by podľa neho však aj tak už prišla neskoro a pomohla by im ako „mŕtvemu kabát“.

Nemyslím si, že by sa ľuďom malo platiť za to, že by sa dali zaočkovať. Mali by ľudia dostávať maximum informácií, aby ich štát presvedčil, že očkovanie je výborné. Pripomínam, že sa objavili nové mutácie vírusu - začína sa hovoriť o tom, že účinnosť (doterajších) vakcín možno bude oslabená a možno budú úplne neúčinné. My sme za to, ako sme avizovali, aby sa zdravotníci starali o ľudí od momentu, keď sa zistí, že sú pozitívni (na COVID-19),“ dodal Kamenický.

Matovič navrhuje poskytnúť 500 miliónov eur dotknutým prevádzkam, ktoré najviac trpeli v prvej, druhej a trpia v tretej vlne pandémie nového koronavírusu. Prevádzky sú zoradené v troch skupinách - HORECA, kultúra, služby. Vyhlásil to na brífingu spoločne s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom (Sme rodina).

Prevádzky sú zoradené do troch skupín. Prvý sektor je tzv. HORECA, čo sú hotely, penzióny, reštaurácie, kaviarne. Druhý sektor - kultúra, divadlá, koncerty, galérie, festivaly či kiná. Tretí sektor predstavujú služby - kaderníctva, masáže, manikúry, pedikúry, akvaparky, wellness, posilňovne, rôzne športové aktivity a podobne,“ vysvetlil Matovič. Peniaze by sa k týmto prevádzkam mali dostať prostredníctvom poukazov pre dôchodcov.

Na služby pre tieto dotknuté prevádzky by dostávali poukaz na 500 eur dôchodcovia vo veku 60+. Poukaz by mali dostať za absolvovanie očkovania treťou dávkou a za očkovanie prvou dávkou. Poukaz by mal byť prenosný na inú osobu. Cieľom je podporiť očkovanie u približne 380.000 nezaočkovaných dôchodcov nad 60 rokov. Matovič konštatoval, že sú pripravení o tejto zmene rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Kollár uvítal túto cestu presvedčenia na očkovanie. Povedal, že je podstatné motivovať dôchodcov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pekári žiadajú vládu o krízové plány zabezpečenia výroby počas omikronu

Pekári žiadajú vládu o krízové plány zabezpečenia výroby počas omikronu

DNES - 9:59Ekonomické

V súvislosti so štvrtou vlnou pandémie nového koronavírusu hrozí, že spracovatelia potravín nebudú schopní pre náhle výpadky personálu zabezpečiť potraviny na pultoch.

Nových zamestnancov hľadalo vlani 1500 škôl, je to pätinový nárast

Nových zamestnancov hľadalo vlani 1500 škôl, je to pätinový nárast

DNES - 9:11Ekonomické

V školstve narástla potreba nových pracovníkov, zamestnancov hľadalo vlani viac než 1500 škôl, čo je o pätinu viac než rok predtým.

Facebook oznámil spustenie superpočítača

Facebook oznámil spustenie superpočítača

VČERA - 21:53Ekonomické

Meta, materská spoločnosť sociálnej siete Facebook, v pondelok oznámila, že spúšťa jeden z najvýkonnejších superpočítačov na svete, aby zvýšila svoju kapacitu na spracovanie údajov.

Trussová: Británia a EÚ budú pokračovať v rokovaniach o severoírskom protokole

Trussová: Británia a EÚ budú pokračovať v rokovaniach o severoírskom protokole

VČERA - 21:50Ekonomické

Spojené kráľovstvo a Európska únia budú pokračovať v "intenzívnych diskusiách" s cieľom vyriešiť patovú situáciu v súvislosti s podmienkami obchodu v Severnom Írsku po brexite.

Obchodný reťazec sťahuje z trhu nebezpečnú šunku

Obchodný reťazec sťahuje z trhu nebezpečnú šunku

VČERA - 20:00Ekonomické

Obchodný reťazec žiada zákazníkov, aby tento produkt nekonzumovali.