Tento strom je taký jedovatý, že by vám ublížilo len státie pod jeho vetvami
- 19:38 17.11.2021
- Svet

Ak by ste sa v nesprávnom čase ocitli pod listami jedovatého stromu, mohli by ste si smrteľne ublížiť.
Rádiologička Nicola Stricklandová si v roku 1999 urobila výlet na karibský ostrov Tobago, ktorý je obľúbený najmä vďaka rozsiahlym opusteným plážam.
Stricklandová sa hneď v prvý deň návštevy vybrala na pláž, kde si chcela nazbierať mušle a koraly. Spolu s priateľom ale v piesku našla sladko voňajúce zelenkasté plody, na prvý pohľad podobné plánkam.
Obidvaja urobili to najhoršie, čo mohli, a odhryzli si z neznámeho ovocia. Jeho sladká chuť sa v momente premenila na korenistú až pikantnú. Stricklandovej s priateľom zovrelo hrdlo a časom sa ich stav tak zhoršil, že sotva dokázali prehĺtať.
Ovocie, ktoré si Stricklandová dopriala, bolo plodom stromu mancinella (Hippomane Mancinella), niekedy nazývaného aj „plážová jabloň“. Jeho plody tiež získali nelichotivú prezývku „jablká smrti“. Strom pochádza z južných častí Severnej Ameriky, ale vyskytuje sa aj v strednej Amerike, Karibiku a severnej časti Južnej Ameriky.
Guinessova kniha rekordov hovorí, že mancinella je najnebezpečnejší strom na svete. Každá jej časť je extrémne toxická a kontakt s ňou alebo konzumácia môže mať smrteľné následky.
Mancinella patrí do čeľade pryšcovitých rastlín, do ktorej spadá aj u nás známa a obľúbená vianočná ruža. Strom produkuje hustú mliečnu miazgu, ktorá vyteká z kôry, listov a dokonca aj plodov. Pri kontakte s pokožkou môže spôsobiť bolestivé pľuzgiere.
Najnebezpečnejšou časťou mancinelly je jej drobný guľatý plod; Foto: Chad Zuber/Shutterstock.com
Najnebezpečnejšou látkou, ktorú miazga mancinelly obsahuje, je pravdepodobne phorbol. Je to organická vo vode rozpustná zlúčenina, čo znamená, že človeku by mohol ublížiť aj kontakt s dažďovými kvapkami, ktoré dopadli na niektorú časť stromu.
Keďže domácim je mancinella dobre známa, v niektorých krajinách ju zvyknú označovať červeným krížom alebo červeným kruhom na zemi. Neraz v jej blízkosti možno nájsť aj tabuľu s varovaním.
Prečo takýto nebezpečný strom radšej nevyrúbeme? Mancinella totiž hrá dôležitú úlohu pre okolitý ekosystém. Strom rastie v hustých porastoch, ktoré poskytuje prirodzenú ochranu pred vetrom a eróziou.
Existuje niekoľko záznamov, podľa ktorých došlo k dočasnej strate zraku a zápalu očí u pacientov, ktorí prišli do kontaktu s dymom z horiacej mancinelly. Napriek tomu sa jej drevo používa v nábytkárstve po tom, ako sa vysuší na slnku, čím sa neutralizuje jed.
Skutočná smrteľná hrozba sa skrýva v malom okrúhlom plode. Po jeho skonzumovaní môže dôjsť k intenzívnemu vracaniu a hnačke, ktoré dehydratujú telo až tak, že hrozí smrť. Nicole Stricklandovej a jej priateľovi sa našťastie podarilo uniknúť pred takýmto osudom, pretože zjedli len kúsok.
Ako píše Stricklandová v liste zverejnenom vo vestníku The British Medica Journal, trvalo osem hodín, kým bolesť pomaly ustúpila, pričom ju tlmili mliekom a pina coladou. Toxín sa však dostal do lymfatických uzlín na krku, čo vyvolalo ďalšiu bolesť.
„Po tom, ako sme s našou skúsenosťou oboznámili miestnych, vyvolalo to v nich vlnu zdesenia a nedôvery, taká je reputácia jedovatého ovocia,“ píše Stricklandová. „Náš zážitok považujeme za hrôzostrašný.“

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru
Úrady varujú rodičov, aby dávali väčší pozor na online komunikáciu svojich detí.

Táto chyba ovplyvňuje účinnosť krému na opaľovanie
Na to, aby vás naozaj ochránil pred škodlivým žiarením zo slnka, je potrebné skladovať krém na opaľovanie na vhodnom mieste.

Lekárka si dala botox len na jednu stranu tváre. Dokážete spoznať, ktorú?
Doktorka si aplikovala botulotoxín len na polovicu tváre, aby ukázala, aké sú jeho následky.

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne
Minister Huliak sa v Košiciach nedočkal pozitívneho prijatia.

List napísaný na palube Titanicu vydražili za 300.000 libier
Za 300.000 libier sa na aukcii predal list, ktorý na palube Titanicu napísal jeden z najznámejších preživších niekoľko dní pred potopením lode.