• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Schallenberg chce zostať kancelárom až do ďalších volieb

  • 16:34 16.10.2021
  • Viedeň
Schallenberg chce zostať kancelárom až do ďalších volieb

Nový rakúsky kancelár Alexander Schallenberg vyhlásil, že v tejto funkcii chce zostať až do ďalších parlamentných volieb naplánovaných na rok 2024. Informovali o tom v sobotu rakúske médiá.

Schallenberg odmietol špekulácie, že by sa so svojím predchodcom Sebastianom Kurzom, ktorý odstúpil pred týždňom pre podozrenia z korupcie, dohodol na tom, že po ukončení vyšetrovania mu opätovne prenechá post kancelára.

Budem zastávať tento úrad do budúcich volieb do Národnej rady,“ povedal pre noviny Wiener Zeitung. Zároveň ale pripustil, že hlavným kandidátom ÖVP vo voľbách bude podľa jeho názoru Kurz. „Predpokladám to,“ uviedol v tejto súvislosti. „Do úradu kancelára som prišiel v núdzovej situácii. Mojím cieľom je priniesť späť stabilitu,“ dodal.

V uplynulých dňoch si Kurz vyslúžil kritiku za to, že hoci z postu kancelára odstúpil, môže naďalej kontrolovať politiku z iných svojich funkcií, ktoré vykonáva. Okrem šéfa strany sa uplynulý týždeň totiž stal i predsedom poslaneckého klubu a bol vymenovaný za poslanca Národnej rady. Kurza a deväť ďalších osôb a tri združenia vyšetruje protikorupčná prokuratúra (WKStA).

Ako napísala agentúra Reuters, bývalý šéf diplomacie Schallenberg poskytol cez víkend rozhovor pre 13 rôznych médií, pričom zdôraznil, že chce obnoviť naštrbenú dôveru medzi vládnucou koalíciou Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Zelených. Tá sa podľa jeho slov pohybuje na „tenkom ľade“, ale naďalej je schopná spolupracovať.

Z dlhodobého hľadiska bude spolupráca (v koalícii) fungovať len vtedy, ak obnovíme základnú dôveru,“ povedal Schallenberg pre denníky Der Standard a Kleine Zeitung. „Je nutné rátať s tým, že nie všetko pôjde hladko, že sa budú ozývať aj iné hlasy,“ konštatoval. „Ak sa však hlavní hráči zhodnú, môže to fungovať. Máme rozsiahly vládny program. Všetci sme na tenkom ľade. To musí byť jasné nám všetkým,“ uviedol.

Schallenberg, ktorého na post kancelára vymenoval prezident Alexander Van der Bellen v pondelok, pre noviny Salzburger Nachrichten uviedol, že navrhol súkromné stretnutie celej vlády, kde by „pôsobil ako mediátor“ s cieľom upokojiť aktuálnu politickú situáciu. Zahojenie „rán“ medzi oboma vládnymi stranami a obnova vzájomnej dôvery sa nedosiahnu zo dňa na deň, povedal pre Kronen Zeitung.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šéfka diplomacie Nemecka varovala Rusko pred eskaláciou konfliktu s Kyjevom

Šéfka diplomacie Nemecka varovala Rusko pred eskaláciou konfliktu s Kyjevom

DNES - 14:27Zahraničné

Rusko by za vpád na Ukrajinu zaplatilo "vysokú cenu", tvrdí Annalena Baerbocková.

Ukrajina sa do NATO najbližších desať rokov nedostane, tvrdí anonymný zdroj

Ukrajina sa do NATO najbližších desať rokov nedostane, tvrdí anonymný zdroj

DNES - 14:01Zahraničné

Vstup Ukrajiny do NATO pravdepodobne nebude schválený počas nasledujúcich desiatich rokoch, napísala agentúra AP s odvolaním sa na zdroj z amerického ministerstva zahraničných vecí oboznámeného so situáciou.

Dzurinda: Na presadzovanie demokratických reforiem treba víziu

Dzurinda: Na presadzovanie demokratických reforiem treba víziu

DNES - 13:56Zahraničné

V predvečer štvrtkového virtuálneho Summitu za demokraciu (S4D) pod taktovkou prezidenta USA Joea Bidena zorganizovala americká nezisková organizácia National Endowment for Democracy (NED) diskusné fórum, na ktorom sa predstavilo viacero osobnost

V tejto krajine budú úplne zakázané tabakové výrobky

V tejto krajine budú úplne zakázané tabakové výrobky

DNES - 9:19Zahraničné

Vláda chce postupne úplne zakázať tabakové výrobky.

Biden: USA teraz neplánujú poslať na Ukrajinu svojich vojakov

Biden: USA teraz neplánujú poslať na Ukrajinu svojich vojakov

DNES - 6:33Zahraničné

Americký prezident Joe Biden v stredu uviedol, že v súčasnosti "nie je na stole" možnosť, že by Spojené štáty vyslali na Ukrajinu svojich vojakov s cieľom odradiť Rusko od potenciálnej invázie.