• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
12°Bratislava

Ranná nevoľnosť: 6 príčin, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

  • 7:22 03.10.2021
  • Bratislava
Ranná nevoľnosť: 6 príčin, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

Nejedna žena, ktorá sa ráno prebudí s nevoľnosťou, premýšľa nad tým, či ide o príznak tehotenstva. Ak to test nepotvrdí, na vine môže byť jedna z týchto príčin.

Príčin rannej nevoľnosti môže byť hneď niekoľko. Tou najzrejmejšou sa neraz zdá byť tehotenstvo, no oveľa častejšie je dôvod jednoduchší a ľahko riešiteľný.

Pozrite sa spolu s nami na 6 najčastejších príčin rannej nevoľnosti, ktoré sa netýkajú tehotenstva.

1. Reflux

K páleniu záhy, alebo refluxu, dochádza v momente, keď kyselina „vyskočí“ zo žalúdka do hrdla. Reflux najčastejšie vzniká v dôsledku konzumácie určitých jedál a nápojov, ako je káva, pikantné jedlá alebo alkohol, ale často sa dostavuje aj u obéznych, vystresovaných a úzkostlivých ľudí.

Ako to napraviť: Vyhnite sa veľkým porciám jedla tesne pred spaním, a namiesto toho jedzte pravidelne menšie porcie. Spite na vyvýšených vankúšoch tak, aby ste hlavu a hruď mali uložené nad úrovňou pása.

2. Nepravidelný spánok

Nedodržiavanie pravidelného spánkového režimu oslabuje telo mnohými spôsobmi a môže mať vplyv aj na trávenie. Okrem refluxu sa tak môžete stretnúť so žalúdočnými vredmi, syndrómom dráždivého čreva alebo dokonca rakovinou. Nežiaduce účinky sa často prejavujú po prebudení.

Ako to napraviť: Zvyknite si na vstávanie a zaspávanie v rovnakom čase, a to aj počas voľných dní. Určite si, koľko hodín denne strávite spánkom, a tohto režimu sa držte.

3. Nízka hladina cukru

Ranný pokles hladiny cukru v krvi je bežný najmä u ľudí, ktorí užívajú lieky na cukrovku. Jeho hladina klesá po tom, ako dlhý čas nič nezjete, a tak sa môže dostaviť slabosť a malátnosť. Cukor vám najvýraznejšie klesne vtedy, ak to deň predtým preženiete s alkoholom.

Ako to napraviť: Situáciu zachráni ranná dávka jedla bohatého na glukózu, ako sú cereálie alebo ovocie. Pomôcť môže aj menšia večera pred spaním.

4. Úzkosť

Pri neustálych obavách telo odpovedá stresom. Stresová odpoveď vyvoláva dramatickú psychickú, fyziologickú aj emocionálnu zmenu, ktorá posilňuje schopnosť tela bojovať proti hrozbe, či už je reálna alebo zdanlivá. Úzkostná porucha mnohých vyčerpáva najmä ráno a večer, čo sa môže prejaviť aj formou nevoľnosti po prebudení.

Ako to napraviť: Úzkostná porucha sa sama od seba nevylieči. Najlepšie urobíte, ak pri jej príznakoch vyhľadáte pomoc všeobecného lekára alebo psychiatra, ktorí stanovia vhodnú liečbu.

5. Problémy s dutinami

Zapchaté dutiny najviac pociťujeme v priestore medzi ušami a nosom, ale ráno môžu vyvolať aj pocit na zvracanie. Pri zapchatých dutinách vzniká tlak na vnútorné ucho, čo môže vyústiť aj do pocitu nevoľnosti. K zvracaniu môže dôjsť aj vtedy, keď hlien z nosa stečie do žalúdka napríklad pri ležaní na chrbte.

Ako to napraviť: V tomto prípade vám poslúžia kvapky a sprej do nosa. Pri prechladnutí a nádche treba spávať s vyvýšenou hlavou a dbať na hydratáciu.

6. Opica

Tu snáď netreba nič vysvetľovať. Opicu spôsobujú toxíny z alkoholu a dehydratácia. Okrem toho po prebudení nastáva aj spomínaný pokles hladiny cukru v krvi, a toto všetko prispieva k pocitu, ktorý pravdepodobne pozná každý z nás.

Ako to napraviť: Pri opici je dôležitá najmä hydratácia. Pite veľa vody a v prípade potreby sa posilnite liekmi na bolesť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

VČERA - 10:50Zdravie

Doktor priblížil, čo sa stane, keď plyny nevypustíte von.

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

8:41 19.10.2021Zdravie

Zistite, prečo vás bolí brucho a či nejde o symptóm vážnejšieho problému.

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

6:37 19.10.2021Zdravie

Myši, ktoré v rámci vedeckej štúdie dostávali potravu len raz denne, žili dlhšie ako myši, ktoré skonzumovali rovnaký počet kalórií rozložených do viacerých kŕmení.

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

20:40 17.10.2021Zdravie

Keďže na Alzheimerovu chorobu dosiaľ neexistuje liek, najväčšiu nádej na zvládnutie ochorenia poskytuje skorá diagnostika. O predispozícii pritom môže rozhodovať aj povaha.

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

20:10 17.10.2021Zdravie

Užívanie aspirínu je prospešné najmä pri ľahších infekciách či bolestiach chrbta. Ak sa však dostaví tento príznak, s jeho užívaním je ihneď potrebné prestať.