• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 27.10.2021Meniny má Sabína
Bratislava

Svoj hlas vo voľbách v Nemecku odovzdali všetci hlavní kandidáti na kancelára

  • 16:01 26.09.2021
  • Berlín
Svoj hlas vo voľbách v Nemecku odovzdali všetci hlavní kandidáti na kancelára

Svoj hlas v parlamentných voľbách v Nemecku v nedeľu už odovzdali všetci hlavní kandidáti na post budúceho kancelára.

Šéf Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet sa však pri volebnej urne dopustil chyby - svoj hlasovací lístok totiž zložil tak, že bolo možné vidieť, za koho hlasoval. Informovali o tom nemecké médiá vrátane denníka Die Welt.

Spoločný kandidát únie CDU/CSU Laschet odvolil vo svojom domovskom meste Aachen v nedeľu krátko po 11.00 h. Ako upozornili médiá skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), jeho hlasovanie však bolo v rozpore s volebným poriadkom. „Na zachovanie tajného hlasovania musí volič svoj označený hlasovací lístok za plentou zložiť tak, že nie je možné rozpoznať, koho volil,“ uvádza RND. Na toto pochybenie mal Lascheta podľa správnosti upozorniť šéf miestnej volebnej komisie a vydať mu nový hlasovací lístok. To sa však nestalo.

K incidentu sa vyjadril na oficiálnom účte na Twitteri i volebný komisár Georg Thiel: „Politik známy v celom Nemecku (Laschet) volil podľa očakávaní svoju vlastnú stranu (CDU). Preto nemôžeme hovoriť o ovplyvňovaní voličov.“ Dodal, že po tom, čo sa i zle zložený lístok dostane do urny, nie je možné ho už vybrať. Hlas je však platný, zdôraznil.

Laschet v nedeľu vyhlásil, že voľby do Spolkového snemu (Bundestagu) rozhodnú o smerovaní Nemecka v nasledujúcich rokoch. „A preto záleží na každom hlase,“ povedal pred volebnou miestnosťou. Vyjadril nádej, že všetci využijú svoje volebné právo, „aby mohli demokrati nakoniec zostaviť novú vládu“.

Kandidát na kancelára zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), súčasný vicekancelár Olaf Scholz, odvolil v meste Potsdam neďaleko metropoly Berlín, kde sa uchádza o priamy mandát - rovnako ako kandidátka Zelených Annalena Baerbocková. Scholz verí, že ľudia pôjdu voliť a umožnia „to, čo sa ukazuje (v prieskumoch), že (SPD) dosiahne silný výsledok“. Na voličov apeloval, aby „mu dali mandát a stal sa tak budúcim kancelárom Nemeckej spolkovej republiky“.

Baerbocková dúfa, že jej strana dosiahne vo voľbách lepšie výsledky než predpovedajú prieskumy verejnej mienky. Podľa nich sú Zelení na treťom mieste za SPD a CDU/CSU. „V týchto voľbách bude rozhodovať každý jeden hlas; videli sme to počas posledných týždňov, aké tesné budú výsledky,“ povedala vo svojom volebnom okrsku v Potsdame. „Samozrejme veríme, že získame trochu viac hlasov v porovnaní s výsledkami prieskumov, aby sme mohli dosiahnuť v tejto krajine skutočný nový začiatok,“ poznamenala.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier odvolil v berlínskej štvrti Dahlem. Pri tejto príležitosti povedal: „Kto volí, ten žije demokraciu.“Kto nevolí, necháva za seba rozhodovať iných,“ uviedol. Všetkých oprávnených voličov vyzval, aby išli hlasovať. „Každý hlas sa počíta - Váš hlas sa počíta,“ zdôraznil. „Preto Vás prosím: Choďte dnes voliť!“ napísal pre nedeľník Bild am Sonntag.

Z prieskumov vyplýva, že najväčšiu podporu voličov majú sociálni demokrati z SPD (25-26 percent), nasleduje CDU/CSU (22-25 percent) a tretí v poradí sú Zelení (16-17 percent).

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kráľovná Alžbeta II. sa nezúčastní na klimatickom summite OSN

Kráľovná Alžbeta II. sa nezúčastní na klimatickom summite OSN

DNES - 6:00Zahraničné

Britská kráľovná Alžbeta II. sa osobne nezúčastní na nadchádzajúcom klimatickom summite OSN (COP26) v škótskom Glasgowe, ako pôvodne plánovala.

Belgicko sa vracia k pôvodným opatreniam, v krajine rastie počet nakazených

Belgicko sa vracia k pôvodným opatreniam, v krajine rastie počet nakazených

VČERA - 21:04Zahraničné

Belgická vláda v utorok oznámila opätovné zavedenie niektorých pandemických obmedzení, ktoré uvoľnila len pred niekoľkými týždňami. Dôvodom je nárast počtu infikovaných.

WHO: Pandémia koronavírusu sa ešte zďaleka nekončí

WHO: Pandémia koronavírusu sa ešte zďaleka nekončí

VČERA - 20:20Zahraničné

Kríza v súvislosti s ochorením COVID-19 sa ešte zďaleka nekončí, upozornil krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorý zároveň vyzval na výskum vakcín novej generácie v záujme dlhodobej kontroly pandémie.

Brazílski senátori chcú zablokovať internetové účty prezidenta Bolsonara

Brazílski senátori chcú zablokovať internetové účty prezidenta Bolsonara

VČERA - 19:37Zahraničné

Brazílski senátori v utorok požiadali najvyšší súd a prokuratúru, aby zablokovali účty prezidenta Jaira Bolsonara na sociálnych sieťach Twitter, Facebook a Instagram.

BioNTech chce vyrábať mRNA vakcíny v Senegale a Rwande

BioNTech chce vyrábať mRNA vakcíny v Senegale a Rwande

VČERA - 18:31Zahraničné

Senegal a Rwanda podpísali s nemeckou spoločnosťou BioNTech dohodu, ktorá sa týka výstavby tovární na výrobu mRNA vakcín. Má ísť o prvé komplexy svojho druhu na africkom kontinente.