• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 21.10.2021Meniny má Uršuľa
15°Bratislava

Premiér: Návrh na podporu nájomného bývania musí byť kvalitný

  • 11:50 22.09.2021
  • Bratislava
Premiér: Návrh na podporu nájomného bývania musí byť kvalitný

Heger reagoval na vyjadrenia lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára, ktorý v utorok (21.9.) pripustil, že ak koalíciou neprejde výstavba štátnych nájomných bytov, hnutie by mohlo odísť z koalície.

Návrh na podporu nájomného bývania musí byť kvalitný. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády premiér Eduard Heger (OĽANO).

Pre mňa je dôležité, aby sme nájomné byty na Slovensku mali, preto sme si to dali aj do programového vyhlásenia vlády. Pre mňa ako pre premiéra je dôležité pomôcť tejto téme. Na druhej strane, alfou a omegou akéhokoľvek riešenia musí byť kvalita. Vidíme z verejnej diskusie, že riešenie, ktoré máme dnes na stole, nespĺňa parametre plnej kvality,“ upozornil Heger.

Avizoval, že bude mať budúci týždeň diskusiu s podpredsedom vlády Štefanom Holým (Sme rodina), ktorý má tému nájomného bývania na starosti. „Chcem sa ho opýtať, ako chce zabezpečiť kvalitu. Už som s ním viedol niekoľko diskusií, naposledy minulý týždeň, dohodli sme si pokračovanie. Pre mňa je dôležité, aby dal na stôl, do parlamentu riešenie, ktoré bude kvalitné,“ poznamenal predseda vlády.

Upozornil, že aktuálny návrh na podporu nájomného bývania bude prvé roky deficitný. To však neznamená, že sa nemáme takouto cestou vydať. „Áno, je pravda, bolo deklarované, že tento návrh nebude deficitný. Vidíme, že v prvých rokoch určite je. Dôležité je, aby bolo zabezpečené, že budú pribúdať byty pre obyčajných ľudí, ktorí nemajú vysoký príjem alebo nechcú si žiadať o hypotéky. Toto v súčasnom návrhu momentálne nevidím, pretože samotný návrh robí len dve veci - znižuje DPH a hovorí štátu, že má prispievať na bývanie,“ konštatoval Heger. To podľa neho neznamená, že príde k nárastu bytov. „My potrebujeme, že to, čo sme si nakreslili, sa aj stane. V tomto momente to tak nevidím,“ dodal.

Plénum Národnej rady (NR) SR na aktuálnej septembrovej schôdzi nerozhodne o návrhu zákona, ktorým sa má podporiť výstavba štátnych nájomných bytov. Rokovanie o tomto bode presunuli na októbrovú schôdzu. Požiadal o to predkladateľ návrhu, poslanec Miloš Svrček (Sme rodina).

Dôvodom sú predovšetkým stále prebiehajúce a neukončené rokovania k pripomienkam zo strany dotknutých subjektov, ktoré boli predložené v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Verím, že v najbližších dňoch sa sfinalizuje konečný obsah návrhu zákona, ktorý bude prijateľný pre všetky dotknuté strany,“ priblížil Svrček.

Návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania je už v druhom čítaní. Podľa neho výstavba nových nájomných bytov, ktorých nájom by mal byť vďaka štátnej podpore o 30 % lacnejší ako v prípade komerčných prenájmov, by mala byť systémom neutrálnym voči štátnemu rozpočtu aj voči rozpočtu samospráv.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ministerstvo financií: Vládne opatrenia boli efektívne, firmám sa vlani darilo

Ministerstvo financií: Vládne opatrenia boli efektívne, firmám sa vlani darilo

DNES - 19:08Ekonomické

Vládne opatrenia na zmiernenie vplyvu pandémie nového koronavírusu boli efektívne a štát tak vlani vytvoril podmienky pre firmy, aby sa cez krízu neprepadli do strát.

Boris Kollár reagoval na zistenia ICJK ohľadom pandemickej pomoci

Boris Kollár reagoval na zistenia ICJK ohľadom pandemickej pomoci

DNES - 17:48Ekonomické

Ak niekto chce zarobiť na pandemickej pomoci, je to hyenizmus, tvrdí Kollár.

Sulík bude čeliť odvolávaniu na 49. schôdzi, Boris Kollár ministra podporí

Sulík bude čeliť odvolávaniu na 49. schôdzi, Boris Kollár ministra podporí

DNES - 17:45Ekonomické

Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR v súvislosti s vyslovením nedôvery ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) bude 26. októbra o 14.00 h.

Štát poslal milióny eur z pandemickej pomoci cez pezinský úrad práce schránkovým firmám

Štát poslal milióny eur z pandemickej pomoci cez pezinský úrad práce schránkovým firmám

DNES - 16:32Ekonomické

Richard Sulík hovorí o zneužití rýchlosti pomoci, Peter Pellegrini chce kontrolu NKÚ.

Ledecký: Prípad 11-ročnej Sofie otvoril viaceré otázky

Ledecký: Prípad 11-ročnej Sofie otvoril viaceré otázky

DNES - 15:26Ekonomické

Poslanci uviedli, že sa budú snažiť „dieru“ v zákone zaplátať.