• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.5.2022Meniny má Júlia, Juliana
22°Bratislava

Pareidolia: Toto je dôvod, prečo vidíte tváre aj tam, kde nie sú

  • 19:34 24.07.2021
  • Svet
Pareidolia: Toto je dôvod, prečo vidíte tváre aj tam, kde nie sú

Pareidolia je vnímanie tvári, zvierat či vzorov v objekte, aj keď tam reálne nie sú.

Všimli ste si, že pri pohľade na oblaky, mesiac či bežné objekty občas vidíte tváre? Je to druh pareidolie, pri ktorej vidíte v objektoch tváre či vzorce, aj keď tam žiadne nie sú. Aj keď sa kedysi videnie tvárí vo všetkých druhoch predmetov považovalo za znak psychózy alebo typu poruchy, v súčasnosti sa pareidolia považuje za bežnú súčasť života.

Mechanizmy pareidolie boli vysvetlené v štúdii publikovanej v akademickom žurnále Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences. Dôvodom je, že mozog interpretuje iluzórne tváre pomocou rovnakých kognitívnych procesov, ktoré identifikujú skutočné ľudské tváre. Inými slovami, mozog automaticky „hľadá“ všade tváre.

Foto: Goldilock Project/Shutterstock.com

Prvý autor štúdie David Alais vysvetlil, že z evolučného hľadiska výhody rozpoznávania tvárí aj tam, kde nie sú, prevažovali nad chybami, pri ktorých sa neživé objekty považujú za tváre. Rýchla detekcia tvárí je pre človeka veľkou výhodou, aj keď používa hrubú šablónu dvoch očí, nosa a úst. Mnoho vecí zapadá do tejto šablóny a spustí tak reakciu na detekciu tváre.

Rozpoznávanie tváre je pre ľudí také dôležité, že ich spracovávame za pár stoviek milisekúnd. "Vieme, že tieto objekty nie sú skutočne tvárami, ale vnímanie tváre pretrváva,“ uviedol Alais. Nakoniec tak máme zvláštny paralelný zážitok, kedy vnímame zároveň tvár aj objekt. Druhý dojem objektu nenaruší prvý dojem tváre.

Pareidolia a mimika

Strom pripomína kričiacu tvár, Foto: Nathaneal Largent/Shutterstock.com

Naše mozgy majú špecializované dráhy na „rozpoznávanie tváre“, ktoré automaticky spracovávajú aj objekty bez tváre. Preto vidíme výrazy tváre aj u neživých predmetov. A ako spoločenské tvory hľadáme v týchto tvárach zmysel.

Mraky, mesiac, alebo stromy neskrývajú iba ľudskú tvár, ale vidíme v nich aj šťastie, smútok alebo smiech. Ako vysvetlil Alais, tváre z pareidolie mozog nevníma ako falošné, ale vykoná analýzu výrazu tváre rovnakým spôsobom ako skutočné tváre: „Musíme si prečítať identitu tváre a rozlíšiť jej výraz. Sú to kamaráti alebo nepriatelia? Sú šťastní, smutní, nahnevaní, bolestní? “

Séria experimentov uskutočnených profesorom Alaisom a kolegami odhalila, že tváre z pareidolie sú dokonca spracované rovnako skreslene ako skutočné tváre. Pri posudzovaní jednej tváre za druhou je naše hodnotenie jednej tváre ovplyvnené tou predchádzajúcou. To isté platí pre neživé predmety.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, royalsocietypublishing.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Mačka sa nechcela vrátiť domov. Takto zareagovala na svoje mačiatko

Video: Mačka sa nechcela vrátiť domov. Takto zareagovala na svoje mačiatko

DNES - 16:17Zaujímavosti

Muž využil mačiatko na privolanie svojej mačky domov.

Toto sa deje pri umieraní: Lekár opísal 5 štádií

Toto sa deje pri umieraní: Lekár opísal 5 štádií

DNES - 7:02Zaujímavosti

Experti priblížili, čo sa deje s človekom, keď umiera.

Video: Lekári privážali telo do márnice, našťastie predtým stihli skontrolovať obsah vaku

Video: Lekári privážali telo do márnice, našťastie predtým stihli skontrolovať obsah vaku

VČERA - 20:57Zaujímavosti

Šťastie v nešťastí mal muž z čínskeho Šanghaja, ktorého na ceste do márnice objavili živého. Bizarnú udalosť sa podarilo zachytiť na video.

Video: Geniálne šteniatko všetkých ohúrilo. Takto dokáže utiecť z ohrádky

Video: Geniálne šteniatko všetkých ohúrilo. Takto dokáže utiecť z ohrádky

VČERA - 20:28Zaujímavosti

Kamera zachytila neuveriteľne premyslený útek šteňaťa z ohrádky.

Video: 4 účesy, ktoré vám najviac ničia vlasy

Video: 4 účesy, ktoré vám najviac ničia vlasy

VČERA - 8:35Zaujímavosti

Vlasová štylistka prezrádza, ktoré účesy najviac škodia vlasom. Má pritom zlé správy najmä pre dámy, ktoré obľubujú copy.