Ako si poobede pospať bez toho, aby ste sa cítili ešte viac unavení
- 12:01 18.07.2021
- Svet

Takto môžete do svojho denného režimu zahrnúť poobedný spánok bez ďalšieho pocitu únavy.
Poobedný odpočinok je odporúčaný pre všetkých ľudí, aby si doplnili energiu a zvýšili svoj fyzický aj duševný výkon. Nie všetci sa však po takomto krátkom spánku cítia sviežo a mnohokrát sa po prebudení dostanú do stavu ako po alkoholovej opici. Ako je možné pospať si bez toho, aby sme sa cítili ešte viac unavení?
Psychologička a odborníčka na spánok Katherine Hall pre Metro Online uviedla, že dôležitá je konzistentnosť aj načasovanie spánku:
„Zavedenie rutiny je kľúčové. Ak by ste chceli začleniť poobedný spánok do svojho každodenného života, mali by ste si čo najdôslednejšie strážiť čas na spánok. Aj cez víkendy.“
Naše telá majú tendenciu si myslieť, že je čas na spánok, keď klesne našla telesná teplota. Ako dodáva Hall:
„Štúdie ukazujú, že naša telesná teplota klesá medzi 13:00 a 15:00 a zvyšuje sa aj hladina melatonínu, hormónu podporujúceho spánok. Toto je optimálny čas na zdriemnutie si.“
Pokiaľ ide o dĺžku spánku, odborníčka hovorí, že ideálnych je 10 - 30 minút. Viac ako polhodina spánku u vás vyvolá pocit dezorientácie a túžbu spať ďalej. Dôvodom je, že po asi 30 minútach sa zvykneme dostať do hlbokého spánku, z ktorého sa málokedy zobudíme svieži. Dobrou správou je, že tento pocit dezorientácie by vás mal prejsť po 30 minútach.
90 minút spánku už dopĺňa spánkový cyklus a pomáha učeniu
Neurologička Lindsay Browning však odporúča zvážiť až 90-minútový spánok, ak opotrebujete doplniť úplný spánkový cyklus. Výskumy naznačujú, že spánok v tejto dĺžke môže pomôcť pri učení. Počas tohto dlhšieho spánku si váš mozog začne prenášať spomienky z hipokampu do mozgovej kôry. Podľa nej je možné si pospať aj v kancelárskom prostredí.
„Ak ste v práci, môžete si nájsť tichú konferenčnú miestnosť alebo ísť do auta a rýchlo si počas obeda oddýchnuť,“ hovorí. Niektoré spoločnosti zamestnancom poskytujú miestnosti na spánok, aby si mohli na krátky čas zdriemnuť. V niektorých európskych krajinách sú obedné siesty súčasťou života po celé storočia. Rovnako je spánok v práci bežný aj v Japonsku.
Cítili ste sa niekedy ospalí za volantom? Podľa neurologičky, že je nevyhnutné sa zastaviť a oddýchnuť si:
„Štúdie naznačujú, že pitie kofeínového nápoja a 15-minútový spánok zvyšujú bdelosť. Nakloňte operadlo svojho auta a nastavte si budík na 15-20 minút, aby ste nespali príliš dlho. Keď sa zobudíte zo spánku, kofeín vás nakopne a budete sa cítiť bdelší.“
Lekári sa zhodujú na tom, že z dlhodobého hľadiska zdriemnutie môže poskytnúť viaceré zdravotné výhody. Je skvelé pre zlepšenie nálady, energie a produktivity. Zároveň znižuje úzkosť a fyzické napätie. Poobedné spanie vám môže zaistiť šťastnejší, zdravší a produktívnejší životný štýl.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru
Úrady varujú rodičov, aby dávali väčší pozor na online komunikáciu svojich detí.