• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 19.5.2025Meniny má Gertrúda
15°Bratislava

Pred 30 rokmi opustil Československo posledný vlak so sovietskymi vojakmi

  • 6:53 19.06.2021
  • Praha/Bratislava
Pred 30 rokmi opustil Československo posledný vlak so sovietskymi vojakmi

Dlhých 23 rokov sa nachádzali na území bývalého Československa "dočasne" sovietske vojská. V krajine boli rozmiestnené od tragickej noci z 20. na 21. augusta 1968, keď armády piatich štátov Varšavskej zmluvy (Sovietskeho zväzu, Maďarska, Bulharska, Poľska a NDR) prekročili hranice a začali okupáciu Československa.

V pondelok 21. júna uplynie 30 rokov odvtedy, keď Česko-Slovensko opustil posledný transport so sovietskymi vojakmi.

Deň 21. jún si tento rok prvý raz pripomenieme ako pamätný deň - Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991. Zoznam pamätných dní zároveň rozšíril 21. august ako Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968. Novelu zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch schválili poslanci Národnej rady (NR) SR 3. novembra 2020.

Dočasný“ pobyt sovietskych vojsk na území Československa legalizovala zmluva zo 16. októbra 1968, ktorú o dva dni, 18. októbra 1968, schválilo Národné zhromaždenie. Dokument podporilo 228 poslancov, desať sa ich zdržalo a štyria hlasovali proti: František Kriegel, František Vodsloň, Gertruda Sekaninová-Čakrtová a Božena Fuková.

V čase od 18. októbra do 4. novembra 1968 opustili Československo armády Bulharska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky (NDR) a Poľska. Početné zastúpenie sovietskych vojakov však v krajine zostalo.

Požiadavka odchodu sovietskej armády sa stala hneď po novembrovej Nežnej revolúcii v roku 1989 jednou z priorít československej zahraničnej politiky. Ministri zahraničných vecí obidvoch krajín Jiří Dienstbier a Eduard Ševardnadze podpísali 26. februára 1990 medzištátnu zmluvu o odchode sovietskych vojsk z Československa. Prvá etapa odsunu trvala od 26. februára 1990 do 31. mája 1990. Počas nej sa stiahlo z Československa 25.800 príslušníkov Strednej skupiny vojsk, a to tankovej divízie z Bruntálu, motostreleckej divízie z Vysokého Mýta a raketových brigád z Turnova a Hvězdova.

Najznámejšími sovietskymi vojenskými posádkami na území Slovenska boli Sliač, Zvolen a výcvikový priestor Lešť. Poslední sovietski vojaci - príslušníci delostreleckého pluku, ktorý bol dislokovaný v Rožňave - odišli zo Slovenska 22. decembra 1990.

Odsun z Československa sa uskutočnil celkove v troch etapách. Pre druhú etapu, od 1. júna do 31. decembra 1990, boli charakteristické politické rokovania medzi Československom a Sovietskym zväzom týkajúce sa návratu veľkého množstva mladých vojakov a ich rodín aj z okolitých štátov domov.

V rámci tretej, poslednej etapy odsunu sovietskych vojsk boli v centre štyri priority: odlet bojových stíhačiek, odchod posledného tanku, likvidácia jedného z najväčších muničných skladov a rokovania o kompenzácii obrovských ekologických škôd napáchaných sovietskou armádou.

Počas 16 mesiacov odišlo z územia Československa v 925 transportoch 73.500 sovietskych dôstojníkov a vojakov, takmer 40.000 rodinných príslušníkov, 1220 tankov, 2500 bojových vozidiel pechoty, viac ako 100 lietadiel, takmer dve stovky vrtuľníkov a 95.000 ton munície.

Posledný transport prekročil východnú hranicu Slovenska 21. júna 1991, vypravený bol 19. júna 1991 z vojenského priestoru Milovice. Proces odchodu sovietskych okupačných vojsk de jure zavŕšil Protokol o ukončení odsunu, ktorý 25. júna 1991 podpísali generál Rudolf Ducháček a veliteľ sovietskych ozbrojených síl na československom území Eduard Vorobjev. De facto sa tak stalo o dva dni neskôr - 27. júna 1991, keď naše územie opustil letecky z vojenského letiska Praha-Kbely aj posledný zástupca sovietskej armády - bol ním práve sovietsky generál Vorobjev.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ÚIS: Smrť muža v Tepličke nad Váhom nespôsobili policajti

ÚIS: Smrť muža v Tepličke nad Váhom nespôsobili policajti

DNES - 11:27Domáce

V medializovanom prípade smrti muža v Tepličke nad Váhom v okrese Žilina z novembra minulého roka policajti nepochybili a použitím tasera nespôsobili jeho smrť.

Polícia vyšetruje vraždu 30-ročného muža, podozrivú ženu zadržali

Polícia vyšetruje vraždu 30-ročného muža, podozrivú ženu zadržali

DNES - 11:22Domáce

V obci Lubeník v okrese Revúca došlo v nedeľu (18. 5.) k vražde 30-ročného muža.

Taraba: Odstrely medveďov sa uskutočňujú v súlade s platnou legislatívou

Taraba: Odstrely medveďov sa uskutočňujú v súlade s platnou legislatívou

DNES - 10:51Domáce

Všetky odstrely medveďov sa v súčasnosti uskutočňujú v súlade s platnou legislatívou. Skutočnosť, že sú medvede na Slovensku premnožené, dokazuje nielen každodenná prax, ale aj štúdia.

Komisár pre deti vyzýva na úpravu pravidiel pre vysielanie reklamy na hazardné hry

Komisár pre deti vyzýva na úpravu pravidiel pre vysielanie reklamy na hazardné hry

DNES - 9:49Domáce

Komisár pre deti Jozef Mikloško vyzýva Radu pre mediálne služby, aby prehodnotila pravidlá pre vysielanie reklamy na hazardné hry pred 22.00 h z dôvodu ochrany detí pred hazardom.

Predaj drog v hlavnom meste ukončila razia polície

Predaj drog v hlavnom meste ukončila razia polície

DNES - 9:35Domáce

Dňa 16. mája 2025 bolo vznesené obvinenie voči 42-ročnému Michalovi L. za zločin neoprávnenej výroby a obchodovania s omamnými a psychotropnými látkami.