Čo má spoločné väčšina masových strelieb? Príčinu, hovoria lekári
- 8:14 17.06.2021
- Stanford

Lekári volajú po zlepšení preventívnych opatrení pred vypuknutím masových strelieb. Nazdávajú sa, že mnohé z nich majú jednu vec spoločnú.
Len počas prvých piatich mesiacov roka 2021 došlo v Spojených štátoch k viac ako 240 masovým streľbám. Toto obdobie sa tak zapísalo do dejín ako jedno z najhorších z hľadiska masového násilia. Americký Archív násilia páchaného streľbou pritom definuje masovú streľbu ako udalosť, pri ktorej umrú najmenej 4 osoby (s výnimkou útočníka) následkom strelných poranení.
Neexistuje jediný spoločný faktor, ktorý by bol zodpovedný za množstvo násilných útokov podniknutých za rôznych okolností. Väčšina z nich má však čosi predsa len spoločné – neliečené psychiatrické ochorenie.
Vedci zo Stanfordskej univerzitnej medicínskej školy a Icahnovej medicínskej školy v Nemocnici Mount Sinai prekopali databázu masových strelieb v Spojených štátoch z rokov 1982 až 2021 a identifikovali 115 strelcov, ktorí útočili v rozmedzí rokov 1982 až 2019. V 35 prípadoch z nich útočník prežil a bol klinicky a kriminalisticky hodnotený.
Z 35 strelcov až 32 vykazovalo jasné príznaky, ktoré spadajú do kritérií pre klinické diagnostikovanie psychiatrického ochorenia. 18 z obvinených trpelo schizofréniou a desiatim diagnostikovali iné ochorenia vrátane bipolárnej poruchy, bludov, osobnostných porúch a porúch súvisiacich s užívaním návykových látok. Len v štyroch prípadoch sa nepotvrdili žiadne psychiatrické poruchy a v troch prípadoch nebolo k dispozícii dostatok informácií na zhodnotenie psychického zdravia strelcov.
Z 28 psychicky chorých útočníkov, ktorí prežili masovú streľbu, sa pred ňou ani jeden neliečil na psychiatrickej klinike alebo u psychológa.
Výsledky výskumu sa nesmú interpretovať tak, že psychiatrické ochorenie je vždy prekurzorom k násiliu alebo masovej streľbe. Štúdia nehovorí ani o tom, že jediným faktorom, ktorý vedie k páchaniu násilia, je mentálne ochorenie. Príčiny masových strelieb sú rozmanité a vždy na ne vplýva množstvo premenných, vrátane ideologických názorov, sociálno-ekonomických ukazovateľov a prístupu k strelným zbraniam.
Výskum však jasne poznamenáva, že lepší prístup k liečbe mentálnych ochorení a kvalitná psychiatrická starostlivosť môžu výrazne ovplyvniť riziko masového zabíjania v budúcnosti.
„Psychiatrické ochorenia, ktoré pozorujeme u vykonávateľov masových strelieb, majú charakter závažných mozgových ochorení s rovnakou nutnosťou diagnostiky a liečby ako srdcové ochorenia alebo ktorékoľvek iné vážne poruchy,“ uvádza vo vyhlásení vedúci autor výskumu Ira D Glick.
„Je potrebné zmierniť stigmatizáciu týchto ochorení, čím umožníme primeranú a adekvátnu liečbu pre všetkých pacientov. Rozhovor s pacientmi a ich príbuznými nám poskytuje možnosť zachraňovať životy,“ dodáva D Glick.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI
Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.