• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.9.2021Meniny má Cyprián
16°Bratislava

Miro Žbirka: Pri Zlatom slávikovi sa mi naraz stalo prakticky všetko

  • 9:12 15.06.2021
  • Bratislava
Miro Žbirka: Pri Zlatom slávikovi sa mi naraz stalo prakticky všetko

Bol to šok, hlavne v českých médiách, keď v poradí 21. ročník vyhral Žbirka a po 14 rokoch nepretržitého kraľovania zosadil z trónu Karla Gotta.

Rovných 30 ročníkov trvala populárna anketa interpretov a skupín Zlatý slávik v ére Československa. Prvý ročník za rok 1962 vyhral Waldemar Matuška, posledný československý za rok 1991 Pavol Habera a skupina Team. Prvým slovenským Zlatým slávikom bol za rok 1982 Miro Žbirka.

Prvýkrát som sa informáciu, že som Zlatý slávik, dozvedel tak zvláštne. Mali sme koncert so skupinou Limit v pražskom kultúrnom dome Eden. Tesne pred koncertom mi telefonoval redaktor Mladého světa Jirka Vejvoda, že chce urobiť so mnou rozhovor. Riešil som to tak, že sa môžeme stretnúť, keď bude čas, teraz sme na turné a iba chvíľu budeme v Prahe. On však stále trval na tom, že to musí byť hneď. Stále ma presviedčal, nakoniec nevydržal a prezradil mi, čo mi nemal povedať, že som Zlatým slávikom. A to ešte nebolo zverejnené. Mňa to, samozrejme, veľmi prekvapilo a nedá sa povedať, že som tomu hneď uveril, mohol to byť aj fór od chlapa na telefóne. A navyše, keď hovorím o fóre, stalo sa to v ten istý večer, keď prišiel do šatne usporiadateľ. Bol nervózny, že už máme začať koncert a pýtal sa, kde je tá Žbirka. Myslel si, že máme speváčku. Nevidel ju a už sa malo začať. Taký zvláštny úvod,“ povedal pre TASR Žbirka, ktorého dnes všetci oslovujú familiárne Meky.

Potom som si začal na tú myšlienku zvykať, najmä keď som s redaktorom robil rozhovor hneď na druhý deň a on sa so mnou rozprával už tak, že som Zlatý slávik. Takže to je moja prvá spomienka na túto situáciu. Druhá je, keď sa to zverejnilo. Neovládal som to, ako to interpreti so slávikom prežívajú. Zažíval som na vlastnej koži, čo všetko to spôsobilo. Treba si uvedomiť, že my sme boli rocková kapela a nešli sme úplne tým smerom, ako sú slávik či Bratislavská lýra. Zažili sme to a čudovali sa, aký to má dosah. Na lýre sme ako Limit súťažili s pesničkou Biely kvet a ja ako sólista s piesňou Atlantída. A keď sa to spojilo s mojím úspechom na festivale v rakúskom Villachu s anglickou verziou piesne V slepých uličkách, čo u nás v rakúskej televízii mnohí videli, tak to bola podľa mňa vlna, ktorá ma vyniesla na najvyššie pozície. Pre mňa to v tej dobe bolo veľmi vzrušujúce a zvláštne obdobie, keď sa mi naraz stalo prakticky všetko. Nahrával som v Hamburgu, získal Zlatého slávika, bol úspešný na lýre. Keď o tom teraz rozmýšľam, bolo to dosť veľa vecí na rýchle spracovanie v jednej hlave,“ dodal pre TASR večne mladý slovenský Paul McCartney.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Operný spevák Peter Dvorský, Pavarotti zo Slovenska, sa dožíva 70 rokov

Operný spevák Peter Dvorský, Pavarotti zo Slovenska, sa dožíva 70 rokov

6:54 25.09.2021Kultúra

Jeden zo svetovo najznámejších slovenských operných spevákov – tenorista Peter Dvorský sa v sobotu 25. septembra dožíva 70 rokov.

Český pesničkár Jan Nedvěd slávi 75. narodeniny

Český pesničkár Jan Nedvěd slávi 75. narodeniny

6:52 24.09.2021Kultúra

Skladateľ, spevák a všestranný hudobník Jan Nedvěd oslávi v piatok 24. septembra svoje 75. narodeniny.

Na Bratislavských jazzových dňoch sa predstavia svetové hviezdy

Na Bratislavských jazzových dňoch sa predstavia svetové hviezdy

8:10 23.09.2021Kultúra

Mike Stern s Billom Evansom, Avishai Cohen či Nubiyan Twist budú headlinermi tohtoročných Bratislavských jazzových dní Slovenská sporiteľňa, ktoré sa uskutočnia od 22. do 24. októbra v bratislavskej Refinery Gallery.

Český básnik Jaroslav Seifert, nositeľ Nobelovej ceny, sa narodil pred 120 rokmi

Český básnik Jaroslav Seifert, nositeľ Nobelovej ceny, sa narodil pred 120 rokmi

7:39 23.09.2021Kultúra

Od narodenia Jaroslava Seiferta, zatiaľ jediného českého laureáta Nobelovej ceny za literatúru (1984), uplynie vo štvrtok 23. septembra 120 rokov.

Zomrel Willie Garson, hviezda zo seriálu Sex v meste

Zomrel Willie Garson, hviezda zo seriálu Sex v meste

9:18 22.09.2021Kultúra

Príčina hercovej smrti nebola zverejnená.