Kolíková odmieta Hajšelovej novelu k väzbe, môže mariť vyšetrovanie

Kolíková dôrazne odmieta právnu úpravu, ktorá je predkladaná takýmto spôsobom.
Novela Trestného poriadku z dielne poslankyne Petry Hajšelovej (Sme rodina), ktorá má upraviť trvanie väzby, môže mariť vyšetrovanie, nie je odkonzultovaná s orgánmi činnými v trestnom konaní a chýbajú v nej i prechodné ustanovenia. Kritizovala to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v pléne Národnej rady (NR) SR. Namieta proces predloženia novely. Hovorí, že novela upravujúca kľúčový inštitút, ako je kolúzna väzba a väzba, sa nemôže prijať takto rýchlo. Pripomenula, že do medzirezortného pripomienkového konania predložila vlastný návrh.
„Dôrazne odmietam takúto právnu úpravu, ktorá je predkladaná takýmto spôsobom,“ uviedla Kolíková s tým, že kľúčový inštitút ako kolúzna väzba sa teraz prerokúva ako poslanecký návrh, pričom zmeny neprešli pripomienkovaním a diskusiou s odborníkmi. „Je to nezodpovedné, maríte tým vyšetrovanie a ja vás na to upozorňujem,“ podčiarkla.
Poznamenala, že osoby vo väzbe a kolúznej väzbe sú tam aj na základe rozhodnutí súdov. Pýta sa, či chceme spochybňovať rozhodnutia súdov. Otázku väzby je podľa vlastných slov pripravená riešiť, no je na to potrebné meniť a nastaviť celý komplikovaný proces, otvoriť celý Trestný poriadok. „To sa nedá zo dňa deň,“ podotkla s tým, že jej návrh na podobnú úpravu by mohol prísť do NR SR už na ďalšej schôdzi.
Ohradila sa aj voči tvrdeniam súvisiacim s väzbou. Ak by sa voči osobám vo väzbe niekto správal nehumánne, bol by to podľa jej slov trestný čin a riešilo by sa to. Priznala, že priestory na výkon väzby by mohli vyzerať lepšie, no neboli na to v minulosti dané prostriedky.
Kolíková poslaneckej novele vyčíta aj to, že v nej absentujú prechodné ustanovenia. To podľa nej znamená, že všetci, čo sú aktuálne vo väzbe, by šli von.
Hajšelová reagovala tým, že prechodné ustanovenia plánujú doplniť do návrhu v druhom čítaní. Ministerstvo spravodlivosti malo podľa nej dosť času na zmenu legislatívy. Poznamenala, že tu nejde len o sedem osôb v kolúznej väzbe pre mediálne známe kauzy, ale o vyše 1800 väzobne stíhaných, ktorí čakajú na spravodlivý súd. Ministerke vyčíta, že v rezorte nie je rok a mohla novelu dávno pripraviť.
Katarína Hatráková (OĽANO) nerozumie panike zo strany ministerky. Rovnako uviedla, že novela je v prvom čítaní a bude priestor na úpravu. Považuje za dobré diskusiu otvoriť.
„To nie sú nejaké čiastkové zmeny, to sú zmeny, ktoré nabúravajú alebo menia celú koncepciu väzby,“ vyhlásil Ondrej Dostál (SaS) s tým, že by preto mali prejsť riadnym pripomienkovaním, vládou a riadnym procesom. Poukázal na písané a nepísané pravidlá, na dohody v koalícii. Návrh bol do NR SR podľa neho predložený bez zhody v koalícii. Dodal, že pravidlá by sa mali dodržiavať.
Ján Benčík (Za ľudí) odmieta útoky na ministerku, na príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže aj prokurátorov a sudcov.

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.