• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.5.2021Meniny má Viola
12°Bratislava

V utorok sa má začať riadna schôdza parlamentu, poslancov čaká vetovaný zákon i petícia

  • 7:16 04.05.2021
  • Bratislava
V utorok sa má začať riadna schôdza parlamentu, poslancov čaká vetovaný zákon i petícia

Poslancov čaká podľa návrhu programu zverejneného na webe NR SR takmer 70 bodov.

Návrh o úprave kolúznej väzby, zavedenie trvalého kurzarbeitu, vetovaný zákon o ochrane hospodárskej súťaže, petícia za zachovanie organizovaného poľovníctva, ako aj výročné správy o činnosti ombudsmanky či komisárky pre deti. To sú niektoré z tém 28. schôdze Národnej rady (NR) SR, ktorej začiatok je naplánovaný na utorok o 13.00 h.

Petíciu s názvom Poľovníctvo má zmysel - za zachovanie organizovaného poľovníctva podpísalo 153.000 občanov, do parlamentu ju doručili slovenskí poľovníci.

Poslanci sa majú na schôdzi zaoberať zákonom o ochrane hospodárskej súťaže, ktorý parlamentu vrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová na opätovné prerokovanie. Dôvodom je fakt, že parlament ho schválil aj s poslaneckým pozmeňujúcim návrhom, pričom podľa nej ide o tzv. prílepok. Poukázala na riziko, že by došlo k zmene kompetenčného zákona bez riadneho legislatívneho procesu.

Parlament by mal zároveň na májovej schôdzi definitívne rozhodnúť o zavedení trvalého kurzarbeitu alebo aj o návrhu zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami.

Financovanie škôl a školských zariadení v regionálnom školstve by sa malo zjednotiť do pôsobnosti ministerstva školstva. Vyplýva to z návrhu novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorou sa má tiež plénum zaoberať na májovej schôdzi. Rozhodnúť má tiež o novele zákona o štátnom občianstve, ktorá má zmierniť podmienky straty slovenského občianstva po prijatí občianstva iného štátu.

Sme rodina predložilo návrh novely Trestného poriadku, ktorý upravuje maximálnu dĺžku trvania kolúznej väzby, a to najviac na päť mesiacov. Túto problematiku rieši aj ministerstvo spravodlivosti vo vlastnom návrhu, preto sa stal návrh Sme rodina predmetom diskusií a kritiky aj časti koalície.

Poslanci majú definitívne rozhodnúť o viacerých návrhoch. Na stole majú napríklad návrh na zavedenie nového trestného činu nebezpečného obťažovania, ktorý pokrýva najnebezpečnejšie prípady kybernetickej šikany. Hlasovať majú aj o tom, či obete trestných činov budú môcť byť odškodňované už počas trestného konania.

Plénum má rokovať aj o návrhu, aby účastníci národného boja za oslobodenie dostali jednorazový príplatok 630 eur, a tiež o tom, aby sa predstaviteľom bývalého komunistického režimu a niekdajších bezpečnostných zložiek znížili dôchodky.

Poslanci Smeru-SD chcú novelou zákona o sociálnom poistení riešiť dôsledky poberania pandemického ošetrovného, nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho zasa navrhujú vyplatiť jednorazový pandemický príspevok vo výške 300 eur na nezaopatrené dieťa.

Zaoberať sa majú aj návrhom na prijatie uznesenia NR SR k ukončeniu núdzového stavu, ktorý predložil poslanec Martin Čepček (OĽANO).

Plénum má prerokovať aj viacero výročných správ, napríklad správu o výsledku hospodárenia Národnej banky Slovenska, správu o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu SR či správy jednotlivých kontrolných výborov o stave použitia informačno-technických prostriedkov za rok 2020. Rokovať majú aj o správe o činnosti verejného ochrancu práv, komisárky pre deti, komisára pre osoby so zdravotným postihnutím a tiež o správe o stave vysielania v SR a o činnosti Rady pre vysielanie a retransmisiu za rok 2020.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS: Vystúpenie Matoviča je zavádzajúce, opäť si našiel nepriateľa

SaS: Vystúpenie Matoviča je zavádzajúce, opäť si našiel nepriateľa

DNES - 19:50Ekonomické

Koaličná strana SaS považuje podvečerné utorkové vystúpenie vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) za zavádzajúce.

Matovič: Sulík navrhol dať menej na dotácie na nájomné, ktoré sám vypláca

Matovič: Sulík navrhol dať menej na dotácie na nájomné, ktoré sám vypláca

DNES - 18:10Ekonomické

Matovič vyzdvihol, že tieto informácie sa rozhodol zverejniť po tom, ako liberáli odmietli nakúpiť liek Regeneron.

Prezidentka ani druhý raz nepodpísala zákon o ochrane hospodárskej súťaže

Prezidentka ani druhý raz nepodpísala zákon o ochrane hospodárskej súťaže

DNES - 17:49Ekonomické

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ani po druhý raz nepodpísala zákon o ochrane hospodárskej súťaže.

Sulík: Peniaze na nájmy pre podnikateľov čakajú na podpis ministra financií

Sulík: Peniaze na nájmy pre podnikateľov čakajú na podpis ministra financií

DNES - 15:55Ekonomické

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v súčasnosti pozastavilo vyplácanie príspevkov na nájmy pre podnikateľov a na kultúru, pretože nemá uvoľnené prostriedky od ministerstva financií.

Nemecký protimonopolný úrad vyšetruje Amazon

Nemecký protimonopolný úrad vyšetruje Amazon

DNES - 13:22Ekonomické

Nemecký protimonopolný úrad v utorok oznámil, že začal nové vyšetrovanie amerického obchodu Amazon. Preveruje či internetový gigant nezneužíva svoje dominantné postavenie na nemeckom online trhu.