Pacienti užívajúci lieky na riedenie krvi nie sú ohrození doplatkami

Pacienti užívajúci lieky na riedenie krvi s účinnými látkami rivaroxabán, dabigatranetexilát, apixabán a edoxabán doplatkami ohrození nie sú. Pre TASR to povedala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.
Na možnosť zvýšenia doplatkov za tieto lieky upozornil nezaradený poslanec Richard Raši, pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD.
„Spomínané doplatky za lieky proti zrážaniu krvi sú uvedené v zozname kategorizovaných liekov, v praxi sa však neuplatňujú a pacienti nimi nie sú ohrození. V prípade uvedených liečiv dabigatran, rivaroxabán, apixabán a edoxabán držitelia registrácie jednotlivých liekov majú zákonnú možnosť doplatky kompenzovať, čo sa aj v praxi uplatňuje, o čom svedčia informácie získané z verejných lekární. Pacienti majú niektoré z uvedených liekov dokonca bez doplatku,“ uviedlo MZ SR.
Podľa Rašiho mohli doplatky od 30 do 60 eur zasiahnuť približne 75.000 pacientov, z ktorých veľkú časť tvoria ľudia nad 60 rokov.

PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc
Opozičné PS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc v súvislosti s pandemickou dohodou.

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč v Bratislave rokoval s partnermi o riešení narastajúceho problému túlavých psov v obciach, predovšetkým na východnom Slovensku.

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty
Podľa KDH ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom.

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody
Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu.

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie
Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker.