• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.5.2025Meniny má Galina
27°Bratislava

Lavrov: Americko-ruské vzťahy sú horšie než počas studenej vojny

  • 21:27 28.04.2021
  • Moskva
Lavrov: Americko-ruské vzťahy sú horšie než počas studenej vojny

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu vyhlásil, že vzťahy so Spojenými štátmi sú pre nedostatok vzájomnej úcty teraz ešte horšie ako počas studenej vojny. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Lavrov povedal, že Moskva je pripravená na normalizáciu vzťahov s Washingtonom, ale USA by sa mali prestať stavať do polohy „vládcu“ a zhromažďovať svojich spojencov do tábora proti Rusku a Číne.

Minister uviedol, že ak sa USA budú vyhýbať vzájomného úctivému dialógu založenému na rovnováhe záujmov, „budeme žiť v podmienkach studenej vojny alebo ešte horších“.

Počas studenej vojny stúpalo napätie vysoko a často vznikali riskantné krízové situácie, ale zároveň existoval vzájomný rešpekt,“ vyhlásil Lavrov v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu. „Zdá sa mi, že ten teraz chýba,“ doplnil.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena tento mesiac uvalila na Rusko sankcie za zasahovanie do vlaňajších amerických prezidentských volieb a za účasť na kybernetickom útoku s názvom SolarWind proti federálnym úradom. Moskva tieto aktivity popiera.

USA nariadili vyhostenie desiatich ruských diplomatov, uvalili sankcie na desiatky spoločností a ľudí a obmedzili ďalšie možnosti Ruska požičiavať si peniaze. Americký prezident Biden napriek zavedeniu sankcií vyzval na zmiernenie napätia medzi oboma krajinami a nechal otvorené dvere pre spoluprácu s Ruskom v určitých oblastiach.

Rusko rýchlo zareagovalo odvetnými krokmi: nariadilo odchod desiatich amerických diplomatov, zaradilo na čiernu listinu osem súčasných a bývalých vysokopostavených predstaviteľov USA a sprísnilo podmienky pre fungovanie amerického veľvyslanectva.

Rusko v rámci obmedzení zakázalo americkému veľvyslanectvu a jeho konzulátom najímať si ruských občanov a štátnych príslušníkov tretích krajín. Podobné zákazy sa budú týkať aj iných krajín označených za „nepriateľské“.

Lavrov v stredu povedal, že zoznam týchto krajín bude zverejnený čoskoro a tým sa rozhodnutie stane oficiálnym.

Minister v rozhovore s moderátorom ruskej štátnej televízie poznamenal, že Moskva má „pozitívny“ postoj k Bidenovmu návrhu uskutočniť summit s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Dodal však, že Rusko ešte potrebuje analyzovať všetky stránky tejto iniciatívy.

Lavrov sa podľa svojich slov zúčastní na stretnutí ministrov zahraničných Arktickej rady na Islande, naplánovanom na budúci mesiac, a je ochotný sa stretnúť so šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom - ak sa Blinken na stretnutí zúčastní.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V krvi Američana našli vzácnu protilátku, toto robil takmer 20 rokov

V krvi Američana našli vzácnu protilátku, toto robil takmer 20 rokov

DNES - 12:13Zahraničné

Protilátky z krvi Tima Friedeho môžu vedcom pomôcť vyvinúť vzácny protijed.

Zelenskyj zavrhol trojdňové prímerie, stretnutie s Trumpom vníma pozitívne

Zelenskyj zavrhol trojdňové prímerie, stretnutie s Trumpom vníma pozitívne

DNES - 11:42Zahraničné

Kyjev je pripravený na úplné prímerie, vyhlásil ukrajinský prezident.

CIA zníži počet pracovníkov o 1200, píše Washington Post

CIA zníži počet pracovníkov o 1200, píše Washington Post

DNES - 7:15Zahraničné

Americká Ústredná spravodajská služba plánuje znížiť počet svojich zamestnancov o približne 1200, pričom tisíce pracovných miest budú rušiť aj iné spravodajské služby Spojených štátov.

Armáda potvrdila plány na veľkú vojenskú prehliadku na Trumpove narodeniny

Armáda potvrdila plány na veľkú vojenskú prehliadku na Trumpove narodeniny

DNES - 6:11Zahraničné

Americká armáda v piatok potvrdila, že v rámci osláv 250. výročia svojho založenia, ktoré pripadá na 14. júna, sa vo Washingtone uskutoční vojenská prehliadka.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí: Rozhodnutie o AfD je demokratické

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí: Rozhodnutie o AfD je demokratické

DNES - 6:08Zahraničné

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí obhajovalo ako demokratické rozhodnutie nemeckej kontrarozviedky označiť stranu Alternatíva pre Nemecko za preukázateľne pravicovo extrémistickú.