Klenot Európy ukrytý v Pyrenejach: 6 zaujímavostí o Andorre, o ktorých ste netušili
- 19:40 01.05.2021
- Andorra

Turisti ju pri potulkách Európou neraz vynechávajú. Možno práve vďaka tomu sa Andorra pýši niekoľkými zaujímavosťami, o ktorých vie len málo Európanov.
Medzi vrchmi Pyrenejí, ktoré sa tiahnu po hranici Španielska a Francúzska, môžeme nájsť drobný štátik, ktorý sa len málokedy spomína v cestovných kanceláriách. Andorru si možno pamätáte z hodín zemepisu, ale ani tie vám o tomto miniatúrnom štáte iste neprezradili všetko.
Andorra je síce len málo vyhľadávaná turistická destinácia, ale možno práve týchto 6 faktov to zmení. Overte si, čo všetko ste o nej doteraz nevedeli.
1. Trikrát menšia ako Londýn
Foto: marcin jucha/Shutterstock.com
Na rozdiel od Andorry môžeme o Londýne hovoriť ako o jednej z najvyhľadávanejších turistických destinácií. Ak ste ho už navštívili, pravdepodobne ste prešli trikrát väčšiu rozlohu ako je rozloha Andorry s 468 štvorcovými kilometrami.
Cestovatelia, ktorí už Andorru navštívili, o nej hovoria ako o krajine vrchov, jazier, výhľadov, malebných dediniek a skrytých kostolov. Milovníci turistiky a lyžovania sa v nej určite nebudú nudiť.
2. Pod správou dvoch štátov
Oficiálny názov Andorry je Andorrské kniežatstvo. Túto krajinu ako jedinú na svete spravujú naraz dva štáty – Francúzsko a Španielsko. Francúzsky prezident a biskup zo španielskeho Seo de Urguel v nej oficiálne zastávajú úlohu princov napriek tomu, že ide o parlamentnú demokraciu.
3. Oficiálny jazyk je katalánčina
Oficiálny štátom uznaný jazyk, ktorým sa v Andorre hovorí, je katalánčina. Týmto španielskym dialektom hovorí asi 7 miliónov ľudí z Andorry a Katalánska a počuť ste ho mohli aj v uliciach Barcelony. V Andorre sa ale dorozumiete aj klasickou španielčinou a francúzštinou – oba tieto jazyky sa tam vyučujú v školách. Na problém by ste mohli naraziť, ak je vaším jediným cudzím jazykom angličtina.
4. Svetové dedičstvo UNESCO zaberá 9 percent plochy
Madriu-Claror-Perafita; Foto: Matyas Rehak/Shutterstock.com
Andorra má síce len jednu kultúrnu pamiatku zapísanú v zozname UNESCO, no tá tvorí až 9 percent z celej krajiny. Ide o údolie Madriu-Claror-Perafita, ktoré sa rozkladá na vyše 4-tisíc hektároch a obsahuje niekoľko turistických chodníkov.
Turisti tu nájdu nedotknutý les, pramene, alpské jazerá, údolia a bohaté výhľady na ďalšie časti krajiny.
5. Letisko tu nenájdete
Najbližšie letisko sa nachádza v španielskej Barcelone alebo francúzskom meste Montpellier. Väčšina ľudí preto do Andorry cestuje autobusom alebo autom. Z Barcelony to autom trvá len okolo dvoch hodín a väčšina požičovní nemá problém so zájdením do tohto štátu.
6. Platí sa eurom, aj keď nejde o časť eurozóny
Pred prijatím eura sa v Andorre platilo frankom. Euro sa tam dnes používa aj napriek tomu, že technicky nejde o súčasť Európskej únie alebo eurozóny. Ide o stratégiu, ako zjednodušiť život prichádzajúcim turistom, ale aj domácim, ktorí si odbehnú na návštevu do Španielska alebo Francúzska. V porovnaní so zvyškom Európskej únie sú tu aj nižšie dane, takže sa tu oplatí nakupovať či dokonca bývať.

Táto chyba ovplyvňuje účinnosť krému na opaľovanie
Na to, aby vás naozaj ochránil pred škodlivým žiarením zo slnka, je potrebné skladovať krém na opaľovanie na vhodnom mieste.

Lekárka si dala botox len na jednu stranu tváre. Dokážete spoznať, ktorú?
Doktorka si aplikovala botulotoxín len na polovicu tváre, aby ukázala, aké sú jeho následky.

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne
Minister Huliak sa v Košiciach nedočkal pozitívneho prijatia.

List napísaný na palube Titanicu vydražili za 300.000 libier
Za 300.000 libier sa na aukcii predal list, ktorý na palube Titanicu napísal jeden z najznámejších preživších niekoľko dní pred potopením lode.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.