• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.5.2021Meniny má Bonifác
12°Bratislava

V týchto fabrikách sa najviac šíri COVID-19

  • 21:04 28.04.2021
  • Davis
V týchto fabrikách sa najviac šíri COVID-19

Na epidemiologickú situáciu v regiónoch vplývajú aj druhy miestnych fabrík.

Náchylnosť obyvateľov na šírenie nového koronavírusu ovplyvňuje niekoľko faktorov. Podľa novej štúdie publikovanej v akademickom žurnále Food Policy môžu svoju úlohu zohrávať aj továrne vo vašom okolí. Vedci v Kalifornii tvrdia, že ak komunity žijú v blízkosti veľkých závodov na balenie mäsa, zvyšuje sa rýchlosť prenosu nového koronavírusu a vedie to k miliardovým ekonomickým škodám.

Tím vedcov z University of California-Davis odhaduje, že 334 000 prípadov COVID-19 je zapríčinených expozíciou mäsokombinátom. Ich výskum odhalil, že okresy s továrňami na spracovanie hovädzieho a bravčového mäsa majú viac ako dvojnásobnú mieru infekcie na obyvateľa oproti priemeru. Kraje so závodmi na spracovanie kuracieho mäsa mali rýchlosť prenosu vírusu o 20 percent vyššiu ako je bežné.

Štúdia skúmala stratu miezd a úmrtnosť v tomto priemysle. Správa však nezahŕňala náklady na dlhodobú zdravotnú starostlivosť a náklady spojené so zlepšením bezpečnosti pracovníkov počas COVID. Hlavná autorka štúdie Tina Saitone uviedla:

„Aj keď sme videli počiatočný nárast v prípadoch, ktoré možno pripísať továrňam na balenie mäsa, v priebehu času bola miera infekcie na obyvateľa rovnaká ako v krajoch bez nich, čiastočne preto, že závody na balenie mäsa zaviedli veľa protokolov na ochranu zamestnancov.“

Čo vedie k šíreniu COVID-19?

Saitone pripúšťa, že existuje veľa faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť nákazy COVID-19 na úrovni kraja. Tím UC-Davis sa pokúsil analyzovať niekoľko z nich, vrátane počtu domovov sociálnych služieb a nápravnovýchovných zariadení. Štúdia tiež brala do úvahy povinný home office, miestne hygienické opatrenia, hustotu obyvateľstva, demografické údaje, ekonomické faktory a celkový zdravotný stav obyvateľov - to všetko môže zvýšiť alebo znížiť šírenie koronavírusu. Ich odhady sa zameriavali na infekcie prichádzajúce do 150 dní od prvého hláseného prípadu COVID v každom kraji.

Keďže závody na balenie mäsa pravdepodobne prispievajú k pandémii, niektorí kritici požadujú, aby sa priemysel zameral na viac menších tovární. Vedci tvrdia, že vďaka tomu by v budúcnosti pandémia nemusela tak silne narušiť dodávky potravín na vnútroštátnej úrovni.

Štúdia bohužiaľ tiež poznamenáva, že by to stálo obrovské náklady, ktoré by sa odzrkadlili na nákladoch na jedlo. Niektorí ekonómovia sa naopak domnievajú, že kľúčom k zvýšeniu bezpečnosti výroby mäsa bude prechod na automatizáciu. Autori štúdie poznamenávajú, že technologické inovácie v hydinárskom priemysle sú jedným z dôvodov, prečo je ich miera infekcie počas pandémie nižšia ako u iných výrobcov mäsa.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, ucdavis.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

VČERA - 20:39Zdravie

Nový koronavírus postihuje telo tak, že následky môžu pretrvávať aj po dobu niekoľkých mesiacov. V niektorých prípadoch sa ale dá predpokladať, že budú mimoriadne rizikové.

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

VČERA - 9:14Zdravie

Genetika hrá istú úlohu pri výbere kávy.

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

21:23 12.05.2021Zdravie

Keďže očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa na celom svete spustilo len nedávno, stále ohľadom neho vyvstávajú nezodpovedané otázky. Jednou z nich je otázka imunity.

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

20:40 11.05.2021Zdravie

Niektoré doplnky stravy pomáhajú v boji s COVID-19. Tie, ktoré ľudia užívajú najčastejšie, však majú minimálny účinok.

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

20:41 09.05.2021Zdravie

Hudba pred spaním zlepšuje kvalitu spánku aj u ľudí starších ako 60 rokov.