• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
11°Bratislava

Biden pozval na klimatický summit 40 krajín, Slovensko medzi nimi nie je

  • 11:12 22.04.2021
  • Washington
Biden pozval na klimatický summit 40 krajín, Slovensko medzi nimi nie je

Slovensko podľa koordinátora združenia Priatelia Zeme-CEPA stále patrí do skupiny krajín, ktoré podrývajú klimatické politiky EÚ.

Vo štvrtok sa začne virtuálny klimatický summit amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý naň pozval okrem najviac znečisťujúcich krajín aj štáty, ktoré sú v boji proti klimatickým zmenám lídrami. Slovensko zlepší svoje šance dostať sa na budúci rok do kategórie lídrov, ak odíde zo stále zmenšujúcej sa skupiny krajín, ktoré podrývajú klimatické politiky EÚ, uviedol pre TASR koordinátor združenia Priatelia Zeme-CEPA Juraj Melichár.

Dúfam, že summit bude o konkrétnych záväzkoch Spojených štátov, ako prakticky a sociálne spravodlivo napĺňať ciele Parížskej dohody a v duchu klimatickej spravodlivosti pomôcť najzraniteľnejším krajinám, ktoré k príčinám klimatickej krízy prispievajú najmenej,“ uviedol Melichár o summite, na ktorý Biden pozval dovedna 40 krajín. Očakáva sa, že Biely dom naozaj oznámi počas summitu ambicióznejšie ciele v súvislosti s emisiami skleníkových plynov, ako aj finančnú podporu pre menej bohaté krajiny, píše americká stanica CNBC.

Je zrejmé, že administratíva Biden - Harrisová sa snaží prevziať líderstvo v oblasti ochrany klímy,“ uviedol pre TASR v súvislosti s nadchádzajúcim summitom europoslanec Martin Hojsík. „Tento súboj o klimatické líderstvo medzi USA a EÚ vnímam veľmi pozitívne, lebo súperenie dvoch najsilnejších liberálnych demokracií o záchranu klímy je presne ten typ pretekov a konkurencie v transatlantických vzťahoch, aké tu chceme. Je to šanca potiahnuť dopredu celý svet vrátane Európy, a teda aj nás,“ priblížil Hojsík.

Za Európsku úniu sa na summite zúčastní predseda Európskej rady Charles Michel. Pozvanie však dostali aj samostatné členské štáty ako Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Španielsko a Taliansko. Z krajín V4 dostalo pozvánku iba Poľsko, ktoré je podľa Hojsíka „veľkým znečisťovateľom a spomaľovačom boja so zmenou klímy, a preto pri tom stole nemôže chýbať“.

Ako približuje Melichár, „poľská energetika je založená na uhlí, čo ovplyvňuje aj pozície Európskej únie“. Napriek tomu však vidí v Poľsku aj pozitívne trendy, z ktorých sa Slovensko môže niečo naučiť.

Inšpiratívny je príklad východnej časti veľkopoľskej oblasti, ktorá prechádza z uhlia priamo na úspory a obnoviteľné zdroje a plánuje ako byť uhlíkovo neutrálna do roku 2040. Slovensko by malo podobne využiť veľké európske financie na úspory energie a obnoviteľné zdroje energie, ktoré nepotrebujú dovoz paliva zo zahraničia,“ priblížil Melichár. Východná časť Veľkopoľského vojvodstva je jedným z tzv. uhoľných regiónov Poľska, kde sa toto fosílne palivo ťaží a následne aj páli v elektrárňach, ktoré zamestnávajú tisíce ľudí, približuje portál euractiv.sk.

Slovensko patrí medzi osem 'spiatočníckych' krajín, ktoré presadzujú fosílny zemný plyn a jadrovú energiu do zoznamu udržateľných investícií v takzvanej taxonómii Európskej únie. A to aj napriek rekordným únikom metánu v roku 2020, ktoré robia zo zemného plynu rovnako škodlivé palivo ako uhlie,“ hodnotí Melichár prístup slovenskej vlády ku klimatickým cieľom. V tejto súvislosti sa predseda slovenskej vlády Eduard Heger podpísal pod list adresovaný Európskej komisii, podľa ktorého je vyradenie zemného plynu a jadrovej energie zo zoznamu udržateľných investícií „diskriminačné“ voči krajinám s veľkým podielom priemyslu, píše portál euractiv.sk. List podpísalo Slovensko, Česko, Bulharsko, Rumunsko, Poľsko, Malta, Grécko a Cyprus.

Klimatický summit je po viac ako štyroch rokoch prvou významnou medzinárodnou diskusiou o klíme, ktorú povedie šéf Bieleho domu. Bidenov predchodca Donald Trump počas svojej vlády bagatelizoval obavy vedcov z následkov zmeny klímy a jedným z jeho prvých krokov v úrade prezidenta USA bolo oznámenie, že Spojené štáty odstúpia od Parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

DNES - 7:58Zahraničné

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

DNES - 7:15Zahraničné

Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

DNES - 6:01Zahraničné

Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou

DNES - 5:44Zahraničné

Rusko plánuje posilniť svoje ekonomické a obchodné vzťahy s Dominikánskou republikou.

USA s Ukrajinou podpísali dohodu o nerastných surovinách

USA s Ukrajinou podpísali dohodu o nerastných surovinách

DNES - 5:32Zahraničné

Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. USA poskytne prednostný prístup k novým zákazkám v oblasti ukrajinských prírodných zdrojov.