• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.5.2025Meniny má Žigmund
15°Bratislava

Ministerstvo vnútra chce zriadiť centrálny register účtov

  • 7:20 22.04.2021
  • Bratislava
Ministerstvo vnútra chce zriadiť centrálny register účtov

Centrálny register účtov umožní niektorým orgánom prístup aj k informáciám o majiteľoch a používateľoch bankových alebo platobných účtov.

Ministerstvo vnútra (MV) SR pripravuje zákon, ktorým sa zriadi centrálny register účtov (CRÚ). Oprávneným orgánom verejnej moci umožní prístup k informáciám o majiteľoch, používateľoch bankových alebo platobných účtov, nájomcoch bezpečnostných schránok, ako aj o konečných užívateľoch výhod. Pre TASR to uviedla Gabriela Tuchyňová z tlačového odboru MV SR.

Zriadenie CRÚ je nevyhnutným predpokladom zvýšenia efektivity pri predchádzaní, odhaľovaní, vyšetrovaní alebo stíhaní páchateľov závažných trestných činov,“ zdôvodnilo ministerstvo.

K údajom z centrálneho registra účtov majú mať prístup kriminálna a finančná polícia, inšpekčná služba Policajného zboru, orgány činné v trestnom konaní alebo súdy, Kriminálny úrad Finančnej správy SR, Slovenská informačná služba a Vojenské spravodajstvo. Využívať ich majú pri odhaľovaní a stíhaní páchateľov závažnej trestnej činnosti.

Zároveň sa budú dáta z registra poskytovať finančnej spravodajskej jednotke a službe finančnej polície pre plnenie úloh podľa osobitného predpisu, Ministerstvu financií SR v súvislosti s uplatňovaním medzinárodných sankcií podľa osobitného predpisu a Kriminálnemu úradu Finančnej správy SR na účely ich poskytnutia Európskemu úradu pre boj proti podvodom (OLAF).

Prístup k informáciám z CRÚ sa umožní iba v jednotlivých prípadoch zamestnancom príslušných orgánov, ktorí budú osobitne určení a oprávnení na plnenie ich úloh,“ načrtla Tuchyňová. K údajom sa dostanú v elektronickej podobe. Poskytovať sa majú na základe zadania jedinečného identifikátora patriaceho konkrétnej fyzickej osobe, ktorá o ne požiada v mene príslušného orgánu. Označovať sa má aj konkrétne konanie.

Ministerstvo odmieta, že by malo prísť k porušeniu ústavného práva občanov na súkromie. „Právna úprava rieši len 'technický spôsob' poskytovania informácií príslušným orgánom. Návrhom sa teda nemení súčasné postavenie žiadateľov o informácie od finančných inštitúcií, vytvára sa len nový nástroj, ktorý predstavuje podstatne modernejší a rýchlejší technologický postup získavania údajov,“ argumentovalo v stanovisku.

Všetky subjekty, ktoré budú mať do CRÚ prístup, sú podľa Tuchyňovej už v súčasnosti oprávnené vyžadovať si pri svojej činnosti informácie od finančných inštitúcií. Rovnako sa nemá zmeniť ani rozsah informácií, o ktoré môžu žiadať.

Plán obnovy podľa podoby, v ktorej bol predložený v medzirezortnom pripomienkovom konaní, ráta s predložením zákona v druhom štvrťroku 2021 a účinnosťou od augusta.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri požiari osobného vozidla sa zranili dve osoby

Pri požiari osobného vozidla sa zranili dve osoby

VČERA - 18:50Domáce

Pri požiari auta v Leviciach sa vo štvrtok dopoludnia zranili dve osoby. Jedna z nich sa v čase príchodu hasičov už nenachádzala na mieste.

Na Malinom Brde mal vážny úraz hornej končatiny 55-ročný slovenský cyklista

Na Malinom Brde mal vážny úraz hornej končatiny 55-ročný slovenský cyklista

VČERA - 18:43Domáce

Počas zjazdu na bicykli z Maliného Brda vo štvrtok popoludní si vážne zranil hornú končatinu 55-ročný slovenský cyklista.

Polícia eviduje neúspešné pokusy o podvod na senioroch,opäť apeluje na opatrnosť

Polícia eviduje neúspešné pokusy o podvod na senioroch,opäť apeluje na opatrnosť

VČERA - 16:47Domáce

V priebehu minulého týždňa zaznamenali policajti na území Bratislavského kraja dva prípady, našťastie, neúspešných pokusov o podvodné vylákanie peňazí od seniorov.

M. Šutaj Eštok: Hlas-SD chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov

M. Šutaj Eštok: Hlas-SD chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov

VČERA - 16:20Domáce

Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ

VČERA - 13:35Domáce

Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.