• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
26°Bratislava

Hamáček do Moskvy nepoletí, Babiš mu cestu zakázal

  • 19:42 16.04.2021
  • Praha
Hamáček do Moskvy nepoletí, Babiš mu cestu zakázal

Český vicepremiér Jan Hamáček do Moskvy v pondelok napokon neodletí. S cestou, ktorá vzbudzovala vášne naprieč celým českým politickým spektrom, totiž nesúhlasil premiér ČR Andrej Babiš, uviedol v piatok pre webový server denníka Mladá fronta DNES dobre informovaný zdroj z prostredia vlády.

Ministerský predseda bez podrobností uviedol, že Hamáčkovi odporučil zrušenie cesty.

Hamáček, ktorý je aj ministrom vnútra a povereným šéfom českej diplomacie, plánoval odletieť do Moskvy so zámerom vyjednávať o nákupe proticovidovej vakcíny Sputnik V.

Ak sa tak nestane, najskôr sa zrejme nebude mať ako do Moskvy dostať. Armáda síce vyhovela žiadosti ministerstva vnútra na využitie špeciálu, ale konečné slovo k tomu bude mať premiér,“ spresnil zdroj.

Hamáček sa mal v ruskej metropole stretnúť s ruským ministrom priemyslu a obchodu Denisom Manturovom, potvrdil bývalý predseda slovenského parlamentu Andrej Danko, ktorý sprostredkoval nákup Sputnika V pre Slovensko a mal Hamáčka na ceste do Moskvy i sprevádzať.

Kto ďalší mal byť v delegácii, však nebolo isté. Údajne mal letieť aj Hamáčkov námestník Jakub Kulhánek, ktorý má byť v stredu vymenovaný za nového ministra zahraničných vecí. V ten istý deň sa však delegácia mala ešte len vracať.

Hamáček vzniknutú situáciu bezprostredne nekomentoval. Neobjasnil tak, kto ho mal do Ruska sprevádzať, keď kapacita lietadla je desať až 124 cestujúcich, a tiež či si cestu nechcel rozmyslieť sám, keď mu ju premiér neodporúčal.

Jeho misia do Moskvy sa mala odohrať v atmosfére vyostrených diplomatických vzťahov medzi USA a Ruskom okrem iného aj pre vojenské manévre ruskej armády v blízkosti ukrajinských hraníc. Proti tejto ceste vystúpila v Poslaneckej snemovni aj opozícia, ktorá ju spochybňovala tiež v súvislosti s plánovanou výstavbou nového bloku atómovej elektrárne Dukovany.

V ČR totiž v uplynulých dňoch v tejto súvislosti rezonuje téma prípadného tendra pre ruskú spoločnosť Rosatom.

Babiš vo štvrtok vyhlásil, že vakcíny nespadajú do Hamáčkovej agendy. Česko podľa jeho slov navyše už ponuku má a môže takmer okamžite získať 300.000 dávok ruskej vakcíny Sputnik V; čaká sa však na jej schválenie Európskou agentúrou pre lieky (EMA).

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

DNES - 12:00Zahraničné

Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

DNES - 9:36Zahraničné

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

DNES - 7:58Zahraničné

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

DNES - 7:15Zahraničné

Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

DNES - 6:01Zahraničné

Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.