• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 2.5.2025Meniny má Žigmund
15°Bratislava

Lengvarský predpokladá, že vakcíny od neoverených výrobcov Slovensko nenakúpi

  • 15:07 14.04.2021
  • Bratislava
Lengvarský predpokladá, že vakcíny od neoverených výrobcov Slovensko nenakúpi

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) predpokladá, že Slovensko nebude nakupovať od neoverených výrobcov vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktoré nie sú prepustené na európsky trh. Povedal to v stredu po rokovaní vlády.

Reagoval tak na informáciu nemeckej stanice ZDF, podľa ktorej sa Slovensko ako jediná členská krajina Európskej únie (EÚ) spoločne s Barbadosom či Líbyou usiluje cez prostredníkov rýchlejšie získať vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. Ceny takýchto vakcín bývajú často omnoho drahšie, než na akých sa dohodli farmaceutické spoločnosti s EÚ, pripomenula televízia.

Lengvarský priznal, že k tejto téme nepozná všetky detaily. Uviedol, že ponuky na nákup vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech dostali z rôznych spoločností už predtým. Na ponuku reagoval ešte bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Podľa Lengvarského však malo ísť iba o diskusiu. „Bol som utvrdený v tom, že rokujeme s každým, kto prejaví záujem predať nám akúkoľvek vakcínu,“ uviedol.

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová pre ZDF uviedla, že k uzavretiu príslušnej zmluvy zatiaľ nedošlo, no „rokovania už prebiehajú." Slovensko sa podľa jej slov "primárne pokúsilo nákup vakcín riadiť cez centrálny nákup z Európskej komisie".

Miroslav Lednár zo spoločnosti Pfizer v stredu pre TASR povedal, že o takomto nákupe nemajú žiadnu informáciu. „Počas pandémie sú naše zmluvy uzatvárané s vládami krajín, prípadne s nadnárodnými vládnymi organizáciami. Dávky vakcíny Comirnaty dodávame distribučnými cestami podľa preferencií zmluvných partnerov a do nimi určených miest vakcinácie v zmysle zmluvných podmienok a relevantných regulačných požiadaviek. S vládami spolupracujeme v záujme podpory distribúcie prioritným skupinám obyvateľstva,“ reagoval.

Spoločnosť AstraZeneca v reakcii uviedla, že v súčasnosti neexistujenijaká dodávka, predaj, ako ani odbyt pre privátny sektor“. „Ak niekto privátne ponúka vakcíny, ide pravdepodobne o falošné vakcíny,“ dodal výrobca.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri požiari osobného vozidla sa zranili dve osoby

Pri požiari osobného vozidla sa zranili dve osoby

VČERA - 18:50Domáce

Pri požiari auta v Leviciach sa vo štvrtok dopoludnia zranili dve osoby. Jedna z nich sa v čase príchodu hasičov už nenachádzala na mieste.

Na Malinom Brde mal vážny úraz hornej končatiny 55-ročný slovenský cyklista

Na Malinom Brde mal vážny úraz hornej končatiny 55-ročný slovenský cyklista

VČERA - 18:43Domáce

Počas zjazdu na bicykli z Maliného Brda vo štvrtok popoludní si vážne zranil hornú končatinu 55-ročný slovenský cyklista.

Polícia eviduje neúspešné pokusy o podvod na senioroch,opäť apeluje na opatrnosť

Polícia eviduje neúspešné pokusy o podvod na senioroch,opäť apeluje na opatrnosť

VČERA - 16:47Domáce

V priebehu minulého týždňa zaznamenali policajti na území Bratislavského kraja dva prípady, našťastie, neúspešných pokusov o podvodné vylákanie peňazí od seniorov.

M. Šutaj Eštok: Hlas-SD chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov

M. Šutaj Eštok: Hlas-SD chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov

VČERA - 16:20Domáce

Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ

VČERA - 13:35Domáce

Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.