Nový Zéland zruší povinnú karanténu pre Austrálčanov
- 8:17 06.04.2021
- Wellington

Nový Zéland od 18. apríla ruší povinnú karanténu pre cestujúcich z Austrálie, informujú agentúry AFP a Reuters.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v utorok potvrdila, že platnosť karanténneho opatrenia sa skončí 18. apríla o 23.59 h miestneho času (13.59 SELČ).
Väčšina austrálskych štátov podľa Reuters už pred niekoľkými mesiacmi obyvateľom Nového Zélandu povolila vstup na svoje územie bez povinnosti absolvovať karanténu. Nový Zéland však karanténu aj naďalej vyžadoval. Táto ostrovná krajina svoje hranice uzavrela v marci 2020 s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2.
Ardernová opatrenie o zrušení karantény medzi oboma krajinami označila za krok svetového významu. Premiérka podľa svojich slov nemôže „ukázať na“ žiadne ďalšie krajiny vo svete, ktorým sa darí udržiavať koronavírus pod kontrolou a zároveň vzájomne obnoviť cezhraničné cestovanie. „Znamená to, že istým spôsobom sme vo svete na čele,“ povedala.
Nový Zéland, ktorý má približne päť miliónov obyvateľov, zaznamenal od začiatku pandémie viac ako 2100 prípadov nákazy a 26 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19, píše Reuters. Austrália, kde žije viac ako 25 miliónov ľudí, hlási 909 úmrtí a približne 29.400 prípadov nákazy.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.