Hanba z Covidu: Toto je dôvod, prečo ľudia nehlásia symptómy a nedištancujú sa
- 19:38 03.04.2021
- Svet

Mnohí ľudia nehlásia nákazu koronavírusom a ignorujú dodržiavanie sociálneho dištancu.
Moment, keď sa jedinec dozvie, že má pozitívny test na COVID-19, je pre mnohých desivý. Spolu s obavami o svoje zdravie môže mnohých zaujímať, či ich teraz budú priatelia, rodina alebo zamestnávateľ vnímať inak. Takéto obavy môžu byť síce iracionálne, no podľa štúdie môže byť „hanba z COVID-19“ dôvod, prečo mnohí nehlásia infekcie.
Stigma z vírusu môže dokonca spôsobiť, že pacienti nerešpektujú zdravotné a bezpečnostné odporúčania, uvádzajú vedci v štúdii publikovanej v akademickom časopise Frontiers in Psychology.
Vedci z University of Kent a Leeds Beckett University tvrdia, že pocity hanby a stigmatizácie spojené s ochorením COVID-19 majú súvislosť s nižšou mierou spoločenského dištancovania. Tieto pocity tiež znižujú pravdepodobnosť, že pacienti správne nahlásia svoj stav úradom alebo ľuďom, s ktorými boli v kontakte.
Utajenie infekcie závisí aj od vzťahu k vláde
Štúdia sa zamerala najmä na národy troch krajín: USA, Taliansko a Južná Kórea. Dôvera vo vládu alebo jej nedostatok sa javí ako kľúčový faktor pri rozhodovaní o utajení diagnózy COVID-19.
Na druhej strane autori štúdie tiež uvádzajú, že ľudia, ktorí svojej vláde všeobecne dôverujú, reagujú odlišne. Cítia väčší zmysel pre „vzájomnú solidaritu“ a s väčšou pravdepodobnosťou nahlásia infekciu úradom i známym.
Vedci sa tiež pozreli na rozdiely medzi týmito tromi národmi. Väčšiu dôveru vo vládu spozorovali medzi Juhokórejčanmi a Talianmi, čo má súvislosť s väčším dodržiavaním predpisov o dištancovania. Zdá sa však, že pre Američanov väčšia dôvera nevedie k sociálnemu dištancovaniu a dodržiavaniu predpisov. Britský tím tvrdí, že tento vyslovene americký fenomén môže byť spôsobený anti-vedeckou rétorikou Trumpovej administratívy.
Obviňovanie ľudí z nakazenia sa nepomáha
Väčšina národov sa v reakcii na COVID-19 v určitom okamihu dostala do úplného lockdownu. S tým prichádzali informačné kampane zamerané na dôležitosť dodržiavania bezpečnostných odporúčaní a na to, aké hanebné by bolo nedodržiavať hygienické opatrenia.
Na základe týchto zistení autori štúdie predpokladajú, že zahanbovanie obyvateľov sa môže úradom vypomstiť. Ak je podľa úradov nedodržiavanie lockdownu hanebné, ľudia, ktorí sa nakazia, sú tým pádom vyvrheli. Podľa vedcov takýto prístup môže len oslabiť úsilie dostať pandémiu pod kontrolu. Odporúčajú vládam, aby sa zamerali na význam sociálnej súdržnosti a dôvery v úrady.

Lekárka si dala botox len na jednu stranu tváre. Dokážete spoznať, ktorú?
Doktorka si aplikovala botulotoxín len na polovicu tváre, aby ukázala, aké sú jeho následky.

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne
Minister Huliak sa v Košiciach nedočkal pozitívneho prijatia.

List napísaný na palube Titanicu vydražili za 300.000 libier
Za 300.000 libier sa na aukcii predal list, ktorý na palube Titanicu napísal jeden z najznámejších preživších niekoľko dní pred potopením lode.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.