Šéfovia parlamentov SR, ČR a Rakúska kritizujú kontroly na hraniciach s Nemeckom

Pochybnosti o oprávnení sprísnených hraničných kontrol na hraniciach Nemecka s Tirolskom a Českom v súvislosti s koronavírusovou pandémiou vyjadrili začiatkom marca v spoločnom liste adresovanom šéfovi nemeckého Spolkového snemu (Bundestag) Wolfgangovi Schäublemu predsedovia parlamentov Rakúska, ČR a Slovenska.
Ako v stredu uviedla agentúra DPA, list z 1. marca, ktorý podpísali Wolfgang Sobotka, Radek Vondráček a Boris Kollár, v stredu dostali členovia výboru Bundestagu pre vnútorné veci.
Signatári listu okrem iného konštatujú, že dôsledky týchto opatrení „sú v rozpore s naším spoločným cieľom, ktorým je zabrániť ďalším hospodárskym stratám spôsobeným pandémiou“. Ako príklad uviedli problémy v tranzitnej nákladnej doprave súvisiace s povinnosťou vodičov preukazovať sa negatívnymi testami na nový koronavírus.
Nemecká vláda vyhlásila v polovici februára Českú republiku, väčšinu rakúskej spolkovej krajiny Tirolsko a Slovensko za oblasti, v ktorých sa šíria nebezpečné varianty nového koronavírusu. Z týchto oblastí môžu na územie Nemecka vstúpiť len nemeckí občania a osoby s trvalým pobytom v tejto krajine. Výnimky tiež platia pre vodičov kamiónov, zdravotníckych pracovníkov a ďalšie skupiny občanov vrátane cezhraničných pracovníkov pôsobiacich v oblastiach dôležitých pre chod štátu. Všetci sa musia preukázať negatívnym testom, ktorý nie je starší ako 48 hodín.
Šéfovia parlamentov v liste kritizujú nerovnaké podmienky v porovnaní s francúzskym departementom Moselle. Napriek tomu, že ho Nemecko neskôr tiež zaradilo medzi rizikové oblasti, stálé kontroly na hraniciach nezaviedlo.
Schäuble tento týždeň na list reagoval slovami, že verí tomu, že tieto dočasné obmedzenia sa v krátkom čase stanú nepotrebnými a Európska únia z tejto krízy vyjde posilnená.
Európska komisia ešte vo februári zaslala list nemeckému veľvyslancovi pri EÚ Michaelovi Claussovi, v ktorom opatrenia voči ČR, SR a Tirolsku označila za „neprimerané a neopodstatnené“. Berlín však kritiku zavedených reštrikcií odmietol.
O tom, či sa kontroly na hraniciach s ČR a Tirolskom predĺžia aj po 17. marci, sa podľa hovorcu nemeckého ministerstva vnútra rozhodne najneskôr na budúci týždeň. Do 4. marca vrátili z nemeckých hraníc späť do Česka a Tirolska 36.442 ľudí, informovala DPA s odvolaním sa na údaje nemeckého ministerstva vnútra.

Demokrati: Minister vnútra by mal skončiť, polícia sa zneužíva na politický boj
Mimoparlamentná strana Demokrati vyzýva ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, aby skončil vo funkcii za to, že prekračuje kompetencie a políciu zneužíva na politický boj.

Polícia odmietla trestné oznámenie v kauze lekára, ktorý mal byť pod vplyvom drog
Polícia odmietla trestné oznámenie v súvislosti s prípadom lekára, ktorý mal v Univerzitnej nemocnici Bratislava pracovať pod vplyvom drog.

Starosta Petržalky Hrčka končí, na úrade odhalili miliónový podvod
Starosta bratislavskej mestskej časti Petržalka Ján Hrčka končí k 31. máju vo svojej funkcii.

KDH: Zavedenie povinnej škôlky od troch rokov je neodborné a neadresné riešenie
Zaviesť povinné predprimárne vzdelávanie od troch rokov je medveďou službou, ktorá nerešpektuje potreby detí ani právo rodičov, zdôrazňuje opozičné KDH.

Pellegrini je súkromne v Chorvátsku, kancelária reagovala na obvinenia Matoviča
Podľa hnutia Slovensko sa na oficiálnom webe hlavy štátu uvádza, že Pellegrini sa zúčastňuje na neoficiálnom pracovnom programe.