Väčšina Slovákov žiada financie z EÚ do zdravotníctva

Po budovaní nových nemocníc volá 73 percent respondentov. Okrem toho 66 percent opýtaných tvrdí, že vláda SR nedostatočne komunikuje s verejnosťou o pláne obnovy.
Väčšina Slovákov požaduje, aby sa peniaze z fondu pomoci a z eurofondov použili najmä na budovanie nemocníc a modernizáciu zdravotníctva. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre europoslankyňu Miriam Lexmann (KDH).
„Vláda SR o historicky nebývalej pomoci z Európskej únie v podobe fondu obnovy nekomunikuje dostatočne s verejnosťou. Až dve tretiny Slovákov nevedia ani približne, čo fond obnovy prináša. Verím, že vzhľadom na nebývalú závažnosť rodiaceho sa plánu obnovy dôjde neodkladne k adekvátnej informovanosti a osvete občanov SR v tejto oblasti,“ vyzýva Lexmann.
Okrem zdravotníctva by mali ísť peniaze z EÚ aj na modernizáciu škôl, požaduje to 42 percent respondentov. Financie by mali smerovať aj na cesty a diaľnice (31 percent), na ochranu životného prostredia (30 percent) a alokované by mali byť i na starostlivosť a pomoc pre seniorov a osoby so zdravotným postihnutím (29 percenta).
Z prieskumu tiež vyplýva, že Slováci majú menší záujem o to, aby sa z európskych peňazí financovalo zlepšovanie verejných priestranstiev, napríklad ihriská, parky či námestia. Túto oblasť za nedôležitú na investovanie financií z EÚ označilo 40 percent opýtaných. Za využitie peňazí z EÚ sa vyjadrilo päť percent opýtaných.
„Občania si želajú, aby samosprávy mali od štátu dostatok finančných prostriedkov na to, aby si základnú starostlivosť o občana dokázali zabezpečiť sami. Peniaze z EÚ majú byť použité na také projekty, ktoré prinesú rozvoj, vyššiu pridanú hodnotu a ktorá bez pomoci z EÚ nie je možná,“ poznamenáva mimoparlamentné KDH. Hnutie preto požaduje nastavenie systému financovania systému tak, aby mestá a obce dokázali základnú starostlivosť o občana vykrývať zo svojho rozpočtu.
Prieskum tiež preukázal, že tí občania, ktorí majú deti, požadujú investovanie peňazí aj do sociálnych služieb a pomoci zraniteľným osobám, teda na zlepšenie starostlivosti a pomoci pre seniorov a osoby so zdravotným postihnutím i pomoc rodinám. Prikláňajú sa k tomu najčastejšie rodičia s tromi a viac deťmi, konkrétne 32 percent respondentov. Použiť európske financie na pomoc sociálne slabým rodinám a zraniteľným osobám však uprostred pandémie nového koronavírusu považuje za potrebné približne každý piaty Slovák.
Hnutie tiež očakáva účinné využitie európskych peňazí na podporu podnikateľského sektora, rozvoja malých a stredných firiem a podporu inovácií. Za najväčšiu výzvu celého prístupu k európskym fondom považuje implementáciu.

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.