• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 3.5.2025Meniny má Galina
27°Bratislava

Kongres oficiálne potvrdil Bidenovo víťazstvo, Trump reaguje

  • 10:30 07.01.2021
  • Washington
Kongres oficiálne potvrdil Bidenovo víťazstvo, Trump reaguje

Spoločné zasadnutie oboch komôr amerického Kongresu vo štvrtok oficiálne potvrdilo výsledky novembrových prezidentských volieb.

Za prezidenta bol zvolený Joe Biden a za viceprezidentku Kamala Harrisová, oznámil viceprezident a predseda Senátu Mike Pence. Informovala o tom americká televízna stanica CNN. Trump v reakcii na túto správu avizoval, že teraz "bude nasledovať usporiadané odovzdanie moci".

Biden dostal od zboru voliteľov, ktoré rozhoduje o tom, kto bude prezidentom, 306 hlasov voliteľov a odchádzajúci prezident Donald Trump 232.

Kongres pod vedením viceprezidenta Mikea Pencea hlasy slávnostne prerátal. Tento akt narušili republikánski členovia Kongresu, ktorí vzniesli námietky proti započítaniu hlasov voliteľov zo štátu Pensylvánia a Arizona. Obe sťažnosti následne osobitne zamietli zákonodarcovia v oboch komorách Kongresu.

Ešte predtým však zasadnutie prerušili priaznivci odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa, keď v stredu vnikli do budovy Kapitolu, sídla amerického Kongresu. V chaotickej situácii zasadnutie prerušili a kongresmanov i novinárov evakuovali.

Počas potýčok medzi protestujúcimi a policajtmi v Kongrese policajti postrelili do hrudníka ženu, ktorá neskôr v nemocnici zomrela, povedal Contee. O jej úmrtí už predtým informovali médiá.

Novinári píšu aj o smrti ďalších troch ľudí - dvoch mužov a jednej ženy -, ich úmrtie však údajne nesúvisí s nepokojmi. Podľa polície všetci traja zomreli v dôsledku akútneho zdravotného problému.

Niekoľko ľudí utrpelo zranenia. Počas násilností polícia zadržala 52 osôb, z ktorých 26 zadržala na pôde Kapitolu. Polícia takisto informovala, že v Kapitole zaistila dve bomby - v sídle republikánov aj demokratov.

O niekoľko hodín neskôr polícia vyhlásila, že bezpečnosť Kapitolu bola opäť zaistená. O polnoci SEČ začal v celom hlavnom meste platiť zákazu nočného vychádzania. Do ulíc vyslali príslušníkov Národnej gardy a federálnej polície.

Starostka Washingtonu Muriel Bowserová stanovila zákaz vychádzania od 18.00 h miestneho času (štvrtok 00.00 h SEČ) do štvrtka 06.00 h (12.00 h SEČ). Zároveň predĺžila stav núdze v hlavnom meste na nasledujúce dva týždne.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Chcel by som byť pápežom, vyhlásil Trump

Chcel by som byť pápežom, vyhlásil Trump

DNES - 13:37Zahraničné

Len týždeň po účasti na pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne americký prezident na svojej sociálnej sieti zdieľal obrázok samého seba ako hlavy katolíckej cirkvi. Vytvorila ho umelá inteligencia.

V krvi Američana našli vzácnu protilátku, toto robil takmer 20 rokov

V krvi Američana našli vzácnu protilátku, toto robil takmer 20 rokov

DNES - 12:13Zahraničné

Protilátky z krvi Tima Friedeho môžu vedcom pomôcť vyvinúť vzácny protijed.

Zelenskyj zavrhol trojdňové prímerie, stretnutie s Trumpom vníma pozitívne

Zelenskyj zavrhol trojdňové prímerie, stretnutie s Trumpom vníma pozitívne

DNES - 11:42Zahraničné

Kyjev je pripravený na úplné prímerie, vyhlásil ukrajinský prezident.

CIA zníži počet pracovníkov o 1200, píše Washington Post

CIA zníži počet pracovníkov o 1200, píše Washington Post

DNES - 7:15Zahraničné

Americká Ústredná spravodajská služba plánuje znížiť počet svojich zamestnancov o približne 1200, pričom tisíce pracovných miest budú rušiť aj iné spravodajské služby Spojených štátov.

Armáda potvrdila plány na veľkú vojenskú prehliadku na Trumpove narodeniny

Armáda potvrdila plány na veľkú vojenskú prehliadku na Trumpove narodeniny

DNES - 6:11Zahraničné

Americká armáda v piatok potvrdila, že v rámci osláv 250. výročia svojho založenia, ktoré pripadá na 14. júna, sa vo Washingtone uskutoční vojenská prehliadka.