• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
24°Bratislava

Kamera v mobilnom telefóne môže zachytiť koronavírus

  • 8:19 18.12.2020
  • Berkeley
Kamera v mobilnom telefóne môže zachytiť koronavírus

Vedci odhalili ďalší spôsob diagnostiky ochorenia COVID-19.

Po celom svete rastie dopyt po testoch na prítomnosť nového koronavírusu, pričom mnohí vedci sa sústreďujú na to, ako proces testovania čo najviac zjednodušiť. Tím vedcov z Kalifornie vyvinul spôsob, ako spozorovať vírus pomocou bežnej kamery mobilného telefónu. Tvrdia, že pomocou špeciálneho zariadenia pripojeného k bežnému smartfónu môžu presne testovať výtery z nosa. Nepotrebujú pritom drahé laboratórne vybavenie.

Bioinžinier Daniel Fletcher na University of California-Berkeley a Melanie Ottová, virologička v Gladstone Institutes spolupracovali s laureátkou Nobelovej ceny Jennifer Doudnou na vytvorení rýchleho testu na HIV, ktorý by pacienti mohli použiť v pohodlí domova. Po prepuknutí pandémie koronavírusu sa rozhodli zamerať na diagnostiku SARS-CoV-2. Svoje výsledky publikovali v štúdii v časopise Cell.

Využitie génovej technológie na detekciu SARS-CoV-2

Test využíva technológiu sekvenovania génov CRISPR-Cas. Konkrétne, enzým Cas13 dokáže detegovať RNA zo vzorky pacienta. Autori štúdie tvrdia, že ide o oveľa jednoduchší proces ako súčasná technológia testovania PCR, ktorá vyžaduje najskôr transkribovať RNA do DNA pred jej analýzou.

Pri použití tejto metódy sa Cas13 viaže na RNA SARS-CoV-2. V tomto procese pridali k reakcii sondu na báze RNA, ktorá je fluorescenčná - vyžaruje svetlo, ktoré dokáže zachytiť kamera. Výsledky získate už po 30 minútach.

„Jedným z dôvodov, prečo sme nadšení z diagnostiky založenej na systéme CRISPR, je potenciál pre rýchle a presné výsledky v prípade potreby,“ vysvetľuje Doudna vo vyhlásení. „Je to obzvlášť užitočné na miestach s obmedzeným prístupom k testovaniu alebo tam, kde je potrebné časté a rýchle testovanie.“

Testovanie COVID pomocou telefónov s fotoaparátom

Štúdia sa zamerala na testovanie bez potreby génovej amplifikácie, ako to robia štandardné testy PCR. Z tohto dôvodu vedci obohatili nosové výtery o RNA SARS-CoV-2. Tím teraz pracuje na riešení, ktoré indukuje rovnakú fluorescenciu vírusu aj bez jeho čistej vzorky. Autori štúdie tvrdia, že skutočnosť, že ich zariadenie nepotrebuje amplifikáciu, znamená, že test dokáže kvantifikovať množstvo vírusu vo vzorke.

Verte tomu alebo nie, technológia vo vašom smartfóne je pravdepodobne lepšia ako niektoré z nástrojov, ktoré v súčasnosti pomáhajú detekovať COVID-19 v laboratóriu. Vedci tvrdia, že ich fluorescenčný detektor používa laser na vytvorenie osvetlenia a šošovka na zhromažďovanie svetla. Potom sa na hornú časť zariadenia umiestni štandardný telefón.

Cenovo dostupná súprava na domáci skríning

Fletcher a Ottová tvrdia, že cieľom je, aby bol tento test súčasťou rozsiahleho testovacieho systému na celom svete, a to nielen pre COVID-19, ale aj pre vírusy chrípky či prechladnutia. Tím dúfa, že cena testovacích kaziet sa zníži na približne 10 dolárov. Ich finálne zariadenie sa nemusí vôbec spoliehať na smartphone, ale môže mať len zabudovaný fotoaparát. Fletcher dodáva:

„Prípadným cieľom je mať osobné zariadenie, napríklad mobilný telefón, ktoré dokáže zistiť celý rad rôznych vírusových infekcií a rýchlo zistiť, či máte bežné prechladnutie alebo či máte SARS-Cov-2 alebo chrípku. Táto možnosť teraz existuje a na uskutočnenie je potrebná ďalšia spolupráca inžinierov, biológov a lekárov."

Zdroj: Info.sk, TM, cell.com, news.berkeley.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Taliansko: Geologička rozlúštila záhadu pozadia na portréte Mony Lisy

Taliansko: Geologička rozlúštila záhadu pozadia na portréte Mony Lisy

21:42 15.05.2024Veda

Mona Lisa, legendárne dielo Leonarda da Vinci, vzbudzuje pozornosť aj viac než 500 rokov po svojom vzniku.

Superpočítač varuje pred trojitým úderom: Toto sa stane s ľudstvom

Superpočítač varuje pred trojitým úderom: Toto sa stane s ľudstvom

21:33 05.05.2024Veda

Vedci pomocou superpočítača predpovedali vývoj života na planéte Zem.

Pacientom trpiacim Alzheimerom a záchvatmi môže pomôcť rapamycín

Pacientom trpiacim Alzheimerom a záchvatmi môže pomôcť rapamycín

17:21 02.05.2024Veda

Postup Alzheimerovej choroby u pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou a záchvatmi môže pomôcť spomaliť rapamycín, liek pôvodne určený na potlačenie imunity u pacientov po transplantácii orgánov.

Vedci testovali krv pacientov, ktorí prekonali covid. Toto sa zistilo mesiace po ochorení

Vedci testovali krv pacientov, ktorí prekonali covid. Toto sa zistilo mesiace po ochorení

19:34 29.04.2024Veda

Ochorenie Covid-19 so sebou neraz prináša aj dlhodobé následky. Čo sa však deje s krvou pacientov niekoľko mesiacov po vyliečení?

NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

20:47 23.04.2024Veda

NASA varuje, čo sa stane s Mesiacom, keď na ňom pristanú čínski astronauti.