Raši kvôli celoplošnému testovaniu podal trestné oznámenie

Podľa Richarda Rašiho rezort obrany porušuje legislatívu.
Poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Raši (nezaradený) podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s nakladaním a uskladnením biologického odpadu po celoplošnom testovaní na COVID-19. Tvrdí, že ide o infekčný odpad a nakladalo sa s ním v rozpore s legislatívou. Informoval o tom na piatkovej tlačovej konferencii v parlamente.
Raši zopakoval, že vo vojenskom areáli v Mokradi sa nachádza asi 300 až 400 ton biologicky kontaminovaného odpadu z celoplošného testovania. Upozornil, že vyhláška ministerstva zdravotníctva hovorí o skladovaní odpadu vo vyhradenom priestore najviac sedem dní, v chladiacom priestore 14 dní a zmrazovaním najviac tri mesiace.
Je podľa neho zrejmé, že rezort obrany porušuje legislatívu, keďže od celoplošného testovania prešiel viac ako mesiac a odpad sa v mraziacich priestoroch neuskladňuje. „Zákon o odpadoch okrem urýchleného zlikvidovania odpadu požaduje súhlas orgánov štátnej správy zaoberajúcich sa odpadovým hospodárstvom,“ vysvetlil Raši.
Za trestný čin neoprávneného nakladania s odpadmi vo väčšom rozsahu hrozí podľa Rašiho tri až osem rokov odňatia slobody. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) nemôže podľa neho zaprieť, že použité materiály sú biologicky kontaminovaným odpadom. Pýta sa tiež, či ministerstvo nájde niekoho, kto bude takýto odpad likvidovať a koľko to bude stáť.
Naď ešte počas týždňa reagoval, že odpad nepochádza zo zdravotníckych zariadení, ale z účelovo zriadených odberových miest, ktoré neboli kvalifikované ako zdravotnícke zariadenia. Podotkol, že preto sa na nich vzťahuje zákon o odpadoch a súvisiaca vyhláška. Envirorezort už avizoval, že preverí postup ministerstva obrany a armády pri nakladaní s biologickým odpadom.
MO SR deklarovalo, že pri skladovaní biologického odpadu z celoplošného testovania postupuje zodpovedne, bezpečne a v súlade s požiadavkami na zhromažďovanie nebezpečného odpadu. Odpad môže byť takto zhromažďovaný po dobu jedného roka, uviedlo MO SR.
Postup vlády voči pendlerom je podľa Rašiho prejavom arogancie moci
Postup vlády voči pendlerom je prejavom arogancie moci. Myslí si to nezaradený poslanec Richard Raši, ktorý kritizoval, že aj pendleri sa budú musieť od pondelka (7. 12.) preukázať na hraniciach negatívnym antigénovým alebo PCR testom na ochorenie COVID-19. Pendleri sa podľa neho dostali do časovej tiesne, keďže vyhláška vyšla len vo štvrtok (3. 12.). Vláda by podľa Rašiho mala opatrenie zrušiť alebo prijať prechodné obdobie. Upozorňuje, že pendleri nemajú presné informácie, kde sa môžu dať otestovať.
„Od pondelka sa začne na hraniciach chaos, pendleri nevedia, kde sa majú testovať, nevedia, kde sa teraz nachádzajú mobilné odberové miesta, nevedia, prečo majú testovať aj deti od siedmich rokov,“ vyhlásil Raši na piatkovej tlačovej konferencii. Pendleri podľa neho nevedia, prečo sa im ide uprieť právo docestovať za zdravotnou starostlivosťou alebo za prácou.
Poslanec Peter Kmec (nezaradený) upozornil, že minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) sa mohol dohodnúť s rakúskymi a maďarskými kolegami, aby sa umožnilo antigénové testovanie aj v týchto krajinách. Kmec si myslí, že vláda chce len minúť nakúpené antigénové testy vzhľadom na to, že opätovné celoplošné testovanie sa neplánuje.
Testom sa musia od pondelka preukázať osoby staršie ako sedem rokov, ktoré pravidelne prekračujú hranice SR, teda slovenskí aj zahraniční pendleri, občania SR žijúci v pohraničí susedných štátov, žiaci a študenti, osoby starajúce sa o svojich blízkych, osoby, ktoré obhospodarujú pôdu do desiatich kilometrov od hraníc, umelci a ďalší pracovníci v sektore kultúry, ktorí majú výnimku z domácej izolácie a testov. Výsledok antigénového testu musí byť vydaný na mobilnom odberovom mieste alebo na odberovom mieste zariadenia sociálnych služieb (pre ich pracovníkov), pričom odberové miesta musia byť na území Slovenska.

Video: Muža pred medveďom zachránili okoloidúci
Chodec si na ceste nevšimol, že sa v jeho blízkosti pohybuje medveď. Pomocnú ruku mu podali okoloidúci.

Šaško: Nik nejde šetriť na pacientoch, lieky, ktoré potrebujú, dostanú
Minister zdravotníctva reagoval na vlnu kritiky novej vyhlášky k liekovej politike.

Voľby by v apríli vyhralo PS. Koľko percent by získal Hlas?
Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo sedem strán a hnutí.

SaS: Premiér a Hlas spoločne útočia na demokraciu na Slovensku
Snahy premiéra a strany Hlas-SD sa podľa Branislava Gröhlinga podobajú na autoritárske praktiky.

Šimkovičová odvolala riaditeľa Slovenského literárneho centra
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová vo štvrtok odvolala Gustáva Murína z funkcie povereného generálneho riaditeľa Slovenského literárneho centra.